Ez itt egy véleménycikk, ami nem feltétlenül tükrözi szerkesztőségünk álláspontját. Vitáznál vele? Küldd el az írásod nekünk!
Amikor 2020 elején Dézsi Csaba András fideszes politikust megválasztották Győr polgármesterének, azt írtam: a Fidesz nagyon szerencsés volt, hogy talált olyan veteránt, aki az egy évtizeddel korábbi Fidesz értékeit tudta felmutatni a választóknak Borkai Zsolt szégyenteljes bukása után. 2020 közepén azt írtam a polgármesterről, hogy olyan elánnal vetette bele magát a városi ügyek átszervezésébe, hogy még a klasszikusan az ellenzék által tematizálható témákat is maga tematizálja az előző évtized régi gárdájával szemben – akiket szépen sorban el is tüntetett a városháza és a városi vezetés környékéről.
2021 elején sajnos mást kell írnom, miután kedden egy végletekig személyeskedő posztban csúcsra járatta a lapunkkal és személyemmel szemben folytatott lejárató kampányát a polgármester.
Kezdésnek: a polgármester egy olyan cikken háborodott fel és rakta mellé az arcképem, amit nem én írtam, de még csak nem is az Ugytudjuk.hu-n jelent meg, és az ég világon semmi közünk nincsen hozzá – ezúttal tehát maga a polgármester volt a megtestesült Rosszultudjuk.hu, ennél rosszabban nem is tudhatta volna. Emellé pedig egy olyan posztot kanyarított, amire talán a legfinomabb jelző a „méltatlan” – méltatlan egy város vezetőjéhez, egy elismert kardiológusprofesszorhoz, de úgy általában: egy mezei kommentelőhöz is méltatlan lenne.
Persze a fideszes propagandagyalázkodáshoz hozzá vagyunk szokva, a polgármester azonban továbbment, és rögtön az első bekezdésben a családomba állt bele, átlépve ezzel egy olyan határt, amit mi az Ugytudjuk.hu Győrről, vagy a polgármesterről szóló cikkeiben sosem léptünk át. Azon kívül, hogy megjegyzem: ez kifejezetten aljas és undorító volt, nem akarok részletesebben reagálni erre, számoljon el maga a lelkiismeretével.
A posztot alig fél órával megjelenése után törölték is, miután egyrészről több kommentelő jelezte, hogy valaki családját támadni talán mégiscsak túlzás, mi pedig több csatornán is jeleztük a polgármesternek, hogy a felháborodását valamiért kiváltó cikkhez semmi közünk, és legalább annyira mellélőtt, mint mikor azt állította, hogy a győri színház terveit anno Omszkból nyúlták le a tervezők.
De mi áll a polgármester méltatlan lejáratóhadjárata mögött?
Látjuk: mivel a poszt teljes hazugságon alapult, a polgármester hamar törölte azt. De az elmúlt hetekben fokozódik a lejáratókampány, amit a „nyílt városházát” hirdető, egyébként látszólag nagyon médiabarát polgármester személyem, az Ugytudjuk.hu és az általam létrehozott Győr összefog Facebook-csoport ellen folytat.
Ezekbe eddig kétszer álltam bele – legutóbb épp pár hete –, akkor, amikor a Győr összefog csoportot érte támadás: ez a fórum azért zavarja a polgármestert, mert közszolgálati/karitatív jellege mellett az egyetlen olyan szabad fórum Győrben, ahol – sok egyéb ügy mellett – a közügyeket is kötöttségek nélkül meg lehet vitatni. Ez nyilván zavarja a fideszes városatyát, hiszen az ő csoportjaikban erre nincs lehetőség, ezért nincs is aktivitás.
A keddi, elég súlyos mélységekbe jutó poszt után azonban érdemes szerintem elmondani: Dézsi Csaba András tart tőle, hogy Győrben működik a szabad sajtó. Hogy miért?
1. Feltárunk olyan ügyeket, amelyekről a városvezetés inkább hallgatna
Azt gondoljuk, hogy a győri polgároknak joguk van értesülni arról, hogy hogyan költi el a pénzüket a város. Ez a minimumszinten azt jelenti, hogy az üvegzseb-adatok alapján megírjuk, hogy mennyibe került mondjuk a Győr-kereszt felállítása, mennyibe került a felavatása köré szervezett fogadás, és más egyéb apró-cseprő dolgok. (A mai napig nem kaptunk választ arra, miért és kinek vett a városháza 800 ezer forintért karórákat és nyakláncokat. Biztos jó helyre ment.)
De vannak nagyobb ügyek is. Májusban kiderítettük, hogy hogyan folytak el százmilliók tavaly egy vállalkozó zsebébe a győri kukás cégnél, a GYHG-nál, amellyel szemben cikkünk megjelenése után nyomozás kezdődött, és amely önkormányzati cég év elején a csőd szélére sodródott. Elkezdtük felfejteni, hogy mi a fityfene kerül a győri strandon 21,3 milliárd forintba, mikor láthatjuk azt, hogy Debrecenben egy háromszor ekkora strandot kevesebb, mint feleennyi pénzből építettek meg. Erre az egyszerű kérdésre március óta nem tud megfelelni sem a városháza, sem a fideszes országgyűlési képviselők.
Utánajártunk annak is, hogy miért kerül a Radó-szigeti csónakház – amelynek felvásárlása egy nagyon jó lépés volt – felújításának tervezése hatszor annyiba, mint amennyiért egy ilyen munkát el szokás végezni úgy, hogy az épületet tervekkel együtt vette meg a város. Válasz a városházáról nincs erre a kérdésre sem.
Ezek nyilván néha kellemetlen témák lehetnek a városvezetésnek, hiszen arra mutatnak rá: talán megbukott a győri polip, de a pénzek ugyanúgy szivárognak egyes helyeken, mint korábban. Erről a győri polgároknak joguk van tudni.
2. Közszolgálati tájékoztatást végzünk a GyőrPlusz helyett
A szúnyoginvázió a győriek kedvelt témája az elmúlt hetekben, és szerencsére az ezért felelő szakember a Győr-Szoltól nagyon összeszedetten, egy óra hosszan válaszolt egy élő videóban a lakosság kérdéseire.
Hol olvashattak a győriek erről az informatív, de nagyon hosszú videóról szöveges összefoglalót? Hát nem a GyőrPluszon,
ahol Pintér Szabolcs beszámolójának összefoglalására nem futotta az évi közel százmilliós költségvetésből, hanem nálunk, ahol fontosnak tartjuk, hogy a győri polgárok teljes képet kaphassanak egy témáról. (Ugyanígy nálunk volt tavaly a szúnyoggyérítésről egy minden igényt kielégítő nagyriport.)
Emellett nálunk folyt valódi diskurzus a színház lebontásának tavalyi ötletéről, aminek szintén az ökormányzati médiumnak lenne kutya kötelessége, hogy helyet adjon; nálunk készült olyan interjú a polgármesterrel, amelyben valódi újságírói kérdések hangzanak el; és nálunk olvashattak a győriek a költségvetésről és a város gazdálkodásáról is közérthető, részletesebb cikkeket.
A GyőrPluszon eközben ahelyett, hogy mondjuk a Győr-Szol vezetőit rendesen meginterjúvolnák arról, hogy miért került olyan gyászos anyagi helyzetbe a cég, amilyenbe, azon heherésznek egy egyoldalas, gyermeteg interjúban a cég vezetőivel, hogy egyszer egy darab információnk pontatlan volt; vagy arról készítenek kétoldalas riportot, hogy hogyan növekedtek a polgármester házában a papagájok. Fontos témák, valóban.
3. Bemutatjuk, hogy mit is jelent a gyakorlatban a „nyílt városháza¨
Kedvelt szlogenje a polgármesternek a „nyílt városháza¨, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy Dézsi Csaba András influenszer-polgármester kiválasztja azokat a lakossági felvetéseket az üzenetei közül, amelyek mellett a legjobb szelfiket lehet elkészíteni, és ezeket gyorsan megcsináltatja az illetékes céggel.
Ezzel szemben szerintünk a „nyílt városháza¨ azt is jelenti, hogy minden győri szabadon utánajárhat annak, hogy mire költik a pénzüket.
Ezért aztán hónapok óta igyekszünk elérni, hogy a városi cégek átláthatóbban működjenek, illetve hosszas levelezés után azt is elértük, hogy kikerüljenek a város honlapjára a képviselők vagyonnyilatkozatai – a városháza ezt a Borkai-éra legszomorúbb hagyományait ápolva ismét igyekezett eltitkolni. (Tudunk is róla, hogy volt olyan városatya, aki az utolsó pillanatban gyorsan kicserélte a saját dokumentumát.)
Ezekből rögtön kiderült például, hogy Dr. Fekete Dávid volt alpolgármestert egy nagyon zsíros állással kompenzálták azért, mert már nem alpolgármester. A Pannon-Víz hetek óta nem hajlandó kiadni a tanácsadói állásban havonta 1,3 milliót kereső képviselő szerződésének részleteit. Emiatt a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz fogunk fordulni, hiszen közpénzről van szó.
Eközben a „nyílt városháza¨ bajnoka, Dézsi polgármester vígan interjúkat töröltet az archívumból, majd parancsba adja, hogy a köz számára fontos információkat tartalmazó kétheti interjúi inkább már be se kerüljenek a rádió archívumába. Végül pedig az utóbbi hetekben megmutatta, hogy a sajtószabadság igazi híve: töröltette az Ugytudjuk.hu-t a városházi sajtóosztály levelezőlistájáról, hogy lehetőleg ne is értesüljünk a sajtótájékoztatókról, ahol olyan valódi kérdéseket kap lapunktól, amelyekre megfelelni egy városvezetőnek kötelessége lenne.
Hát ennyit röviden arról, hogy miért kezdett olyan lejáratókampányba lapunk ellen Dézsi Csaba András, amiben már a család sem szent neki. Lelke rajta. Legalább kiderült, hogy ezek szerint Győrben sincs két Fidesz, és a polgári máz már Dézsi Csaba András arcán is csak elkenődött bohócmaszk.
Mi a Fidesz által állítólag vallott polgári erényekhez és családközpontúsághoz kifejezetten méltatlan támadás ellenére folytatjuk, amit eddig csináltunk, és továbbra is megbízható információkat szállítunk majd a győri polgároknak arról, hogy hogyan működik a város.
***
(Rövid megjegyzés még a polgármester posztjához: bár a polgármester állítólag nem olvas minket – és ezt lépten-nyomon hangoztatja –, mégis talált egy cikket, ahol szerinte „jelenlegi” feleségeként hivatkoztunk a feleségére, ezen pedig láthatóan megsértődött. Az állítás hazugság, mivel ebben a cikkben nem „jelenlegi”, hanem „mostani” feleségeként hivatkoztunk Dézsiné asszonyra – magyarázó jelleggel, mivel az adott fényképen, amiről szó volt, még nem volt a felesége.)