Mint arról tavaly ősszel beszámoltunk, hosszú évtizedek kallódása után megvásárolta Győr városa a Radó-szigeten pusztuló Spartacus-csónakház műemlék épületét. Az 1896-ban épült csónakházért 135 millió forintot fizetett az önkormányzat, ezért az összegért azonban engedélyeztetett felújítási terveket is vásárolt az önkormányzat az épülettel együtt. Legalábbis így nézett ki a dolog novemberben.
Mikorra januárban az Ugytudjuk.hu interjút készített Dézsi Csaba András polgármesterrel, már kiderült: a tervek engedélye lejárt, új terveket kell készíteni és engedélyeztetni, ennek árát akkor 50 és 80 millió forint közöttire becsülte a polgármester, de hozzátette, hogy ebben nem csak a csónakház, de a Radó-sziget átalakítása is szerepel, például egy futópályát terveznek ide, de volt olyan szóbeszéd is, hogy a polgármester lebontaná a zenepavilont, hogy a helyére építsen valamit, ezt a tervet azonban tudomásunk szerint végül elvetették.
A megbízást végül az Artenim Kft. nyerte el 67,5 millió forintért – ami az általunk megkérdezett iparági szakértők szerint elég magas összeg.
A kulturális negyed újratervezését ugyanakkor elnyerő RAS Design Kft. a három nagyobb, teljesen új épületet is magában foglaló egész kulturális negyedre 31 millió forintot kapott, bár ez egy tanulmányterv, tehát más kategória. Jobb példaért maradjunk az Artenim Kft.-nél is, ami nem először kapott önkormányzati megbízást: a cég tervezete a csónakháznál nagyobb, szintén műemléknek számító Bezerédj-kastély felújítását, aminek tervezéséért 10 millió forintot fizetett nekik a város. Eközben a csónakház esetében rendelkezésre álltak elvileg már kész, de lejárt engedélyű tervek.
Nem világos ugyanakkor, hogy pontosan mire is szólt a tervező cég megbízatása, és mit jelent a Radó sziget „átalakítása”, amiről korábban a polgármester beszélt. Kérdéseinkkel kerestük a városházát, de a sajtóosztály cikkünk megjelenéséig nem reagált a levelünkre. Felhívtuk Gyimóthy Ákos főépítészt is, aki viszont éppen szabadságát tölti. Ezután megkerestük az Artenim Kft.-t, is de ők jelezték: nem adhatnak ki információt a projektről.
Egyelőre tehát rejtély marad, miért ilyen drágán tervezték újra a Spartacus-csónakház felújítását, de amint megtudunk valamit, jelentkezünk.