Néhány hete írtunk először a Kőszegi-hegységre tervezett, úgynevezett erdészeti feltáróútról, aminek kálváriáját azóta is nyomon követjük. A beruházás lényege, hogy a Meszes-völgyön át szeretne a Szombathelyi Erdészet egy új utat építtetni, ami a hatástanulmány szerint ezen a szakaszon a legkézefekvőbb.
A leendő út mellett élők már két éve is kérdéseket tettek fel a tervezett építkezésről, de hiába, válasz nem érkezett hozzájuk. Az erdészettől mi is lepattintó e-mailt kaptunk, ahogy az állami cég felügyelőbizottságának elnökétől is csak egy aláíráscsere fért bele a bruttó 300 ezres fizetésébe. Viszont a beruházás projektmenedzserétől, valamint Kőszeg polgármesterétől már sikerült érdemi információkat is szereznünk.
Nem sokkal korábban egy alkotmánybírósági határozat miatt szintén kérdéseket tettünk fel a Szombathelyi Erdészeti Zrt.-nek, de választ azóta sem kaptunk ezekre.
A építési tervek miatt a Momentum kőszegi alapszervezete online aláírásgyűjtésbe kezdett, ami lassan már 2000 szignónál jár. A beruházásról Kőszeg e-mailben kérte ki a lakók véleményét, de végül a civilek azt is elérték, hogy ma 17 órai kezdettel a Jurisics Vár Lovagtermében (9730, Kőszeg, Rajnis u. 9.) közmeghallgatást tartsanak.
A Környezetvédelmi és Természetvédelmi Osztály honlapján közben közzétettek néhány e-mailben érkezett lakossági észrevételt is, valamint Bugán József, az erdészet vezérigazgatójának válaszát is.
A lakossági levelek jó része a természetkárosítást emeli ki, mint fő probléma, vagy a következményekről esik szó, de a hangos, dübörgő kamionokra sem szívesen cserélik le a nyugalmat a természetközelben élők.
Döbbenettel vettem észre, hogy ismételten megvalósítani kívánja a Szombathelyi Erdészeti Zrt. ezt a nagy mértékű természeti károsítással és a táj jellegében való végleges rombolással járó út építkezést. A terület többszörösen védett mind az itt élő növényzet és az állatvilág tekintetében valamint barlanggal kapcsolatos védettséget is élvez. [...] Ez a kitermelni kívánt mennyiség már rövid távon akár 1-2 éven belül olyan helyzetet okozhat, mint 2009 év nyarán, amikor Kőszeg város teljes területét elöntötte a hirtelen lehullott csapadékvíz. Az utakat feltörte a víz, épületeket pedig elöntötte a hirtelen lehullott csapadék
- írják az egyik lakossági levélben.
Ezzel a beruházással épp azon kőszegi és kőszegdoroszlói kiskert, nyaraló, üdülő, szőlőskert, gyümölcsöskert, vendégház, lakóháztulajdonosok egészségét, életvédelmét veszélyeztetik, akik élőhelyüknek, lakóhelyüknek, az egészségük és életvédelmük miatt vállalták, hogy a zajos és szennyezett városi légkörből kiszakadva, ezen az egyedi értékkel bíró területen éljenek. A területek tulajdonosai ennek tudatában fektettek be pénzt és időt az ingatlanok megvásárlásába, építésébe, széppé alakításába! Az út mentén az ingatlanok elértéktelenítésével, eredeti funkciójának megszűnésével kell számolni, ami rendkívül érzékenyen érinti a tulajdonosokat, hisz életminőségük megváltozásával jár
- sorolja fel érveit egy másik itt élő.
Ahogy az eredeti hatástanulmányban is írják, a tervezett úton két kamion nem fog elférni egymás mellett, így a szembe forgalom elengedését kitérőkkel kívánja az erdészet megoldani. De a civilek a közútra való rácsatlakozást is veszélyesnek ítélik, ami egyébként a Magyar Közút szerint sem alkalmas ekkora teherforgalom lebonyolítására, így egy új kereszteződést is ki kell építeni, hogy biztonságosabb legyen a közlekedés.
Az ígért 8 órától délután 4-ig történő munkát sem hiszik el az itt élők, mint írják,
a hatástanulmányban szereplő 8 órához képest a kamionok már reggel 6:30 órakor Velem községen keresztül haladtak a tervút felé. Így nem látjuk a nyugodt pihenés lehetőségét már a korai órákban sem.
Korábban ugyanis itt haladták át a kamionok, de a Velemben élők a kezdeti elfogadás után, az okozott károkkal szembesülve inkább kitiltották a nehéz tehergépkocsikat a településről, ami nem csoda, hiszen a forgalom egy hatástanulmány szerint is rendkívül káros.
Sőt, egy másik levélíró szerint
a hegyaljaiak és a szállítmányozásban résztvevő egyik ismerősöm is egyöntetűen állítják, hogy a munka 6-kor kezdődik, nekik arra a járművekkel ott kell lenniük. Tehát kb. hajnali fél hattól használják már az utat a teherautók és a munkagépek.
Ugyanakkor a tervezett nyomvonalon rengeteg, egyébként védett státuszú állat él, erre már egy másik levél hívja fel a figyelmet:
A Natura 2000 hatásbecslésben 1 fajt és 1 élőhelyet jelöltek meg, amelynek állományára illetve természetvédelmi helyzetér hatással lehet a beruházás. Ez az egy faj a nagy szarvasbogár (Lucanus cervus), jelenleg a 13/2001 (V.9.) KÖM rendelet alapján védett, természetvédelmi értéke 10.000 Ft. Magyarország javaslatára felkerült az élőhelyvédelmi irányelv II. mellékletébe. A faj érintettsége tekintetében megjegyezték, hogy a faj ritka a tervezési területen. Ez hatalmas ellentmondásnak tűnik! Ha ennyire ritka, akkor annak a pár példánynak már úgyis mindegy? [...] Mi lesz a foltos szalamandrával, amiből egy-egy eső után dömping van? Ugyancsak védett, 50.000 Ft.
A levélben rengeteg fajról és azok eszmei értékéről is írnak; például fekete harkály 50.000 Ft, közép fakopács 50.000 Ft, erdei pinty 25.000 Ft, meggyvágó 25.000 Ft stb.
A honlapon közzétett levelekre Bugán József, az erdészet vezérigazgatója egy közös írásban reagált, miszerint a fakivágásokat az állományok felújítása miatt kell elvégezniük.
A beruházás környezetre és egészségre gyakorolt hatása az előzetes vizsgálati eljárás során több szempontból, alternatívák bemutatása mellett került ismertetésre, melynek során megállapítható, hogy a vonatkozó legszigorúbb (üdülőterületi) határértéknek is megfelel a folytatni kívánt tevékenység
- írja Bugán.
Szerinte ugyanakkor a házak mellé közvetlenül felhúzott fakitermelő út "stabil, jó megközelítést biztosítana a szomszédos ingatlan tulajdonosoknak is, így akár értéknövelő beruházásként is értelmezhető".
Egyébként a válaszlevélben azt írják, hogy a kivágott fát Kőszegen át tervezik szállítani, mégpedig a város új déli elkerülő útját, a Pogányi utat használva.
Holott a Básthy Béla (Fidesz-KDNP), a város polgármestere azt mondja, ha kell, kitiltja erről az útról a kamionforgalmat.
A Meszes-völgyben élő állatfajok tekintetében is állást foglal a válaszlevél, miszerint
a hatásbecslés a tervezett tevékenységek közösségi jelentőségű fajokra és élőhelyekre gyakorolt hatásokkal kell foglalkozzon.
A helyiek által felsorolt állatok pedig - szerencsétlenségükre - nem ilyenek.