Múlt héten írtunk először a Kőszegi-hegységre megálmodott fakitermelő útról. A tervek miatt a Momentum kőszegi alapszervezete online aláírásgyűjtésbe kezdett, amit már több, mint 1000-en alá is írtak. Emellett egy Facebook oldalt is létrehoztak civilek, hogy a felmerülő kérdések egy csokorba legyenek gyűjtve, az Összefogás Kőszegért Egyesület pedig levelet írt a város polgármesterének az ügyben.
Új erdészeti utat vágnának a fakitermelés számára a Kőszegi-hegységen
Jelentős beruházás van betervezve a Kőszegi-hegységen kitermelt faanyag elszállításának megoldására. Korábban a kivágott fákat más útvonalon, többnyire Velemen keresztül hordták a kamionok, azonban a Szombathelyi Erdészeti Zrt. szerint a települést tehermentesíteni kell a forgalomtól. Az új erdészeti út létesítését még 2017-ben határozták el, a Kőszegi-hegység Meszes-völgyi részén haladna át, és a tervek szerint már 2021 tavaszán el is készülne.
Az utat a Szombathelyi Erdészeti Zrt. építteti, ezért még az első cikk megjelenésekor, azaz egy héttel ezelőtt az alábbi kérdéseket tettem fel nekik:
- ha eddig megoldható volt más útvonalakon a szállítás, most miért kell új utat építeni?
- miért kellett az engedélyeztetést két-három évvel ezelőtt leállítani, és miért most indítják újra a tervezést?
- történt-e egyeztetés a leendő út mellett élőkkel, tervezik-e az ő kárpótlásukat a megnövekedett zaj- és porterhelés miatt?
- a kitermelt fákat hová értékesítik, ebből pedig mekkora bevétele származik az erdészetnek? ezt mire fordítják?
- igaz-e az az információ, hogy Kőszeg város korábbi polgármestere, Huber László is részt vesz a projektben? Amennyiben igen, milyen titulusban?
A legutolsó kérdésre közben maga az érintett adott választ, Huber László telefonon készségesen válaszolt a neki feltett kérdéseimre. A Szombathelyi Erdészeti Zrt. viszont egy hét után is csupán az alábbi választ küldte, amiben semmi érdemi információ nincs a kérdéseimet tekintve:
A Szombathelyi Erdészeti Zrt. Kőszeg város úthálózatának tehermentesítése céljából új erdészeti út létesítését határozta el a Kőszegi – hegység, Meszes-völgyi részén keresztül. A tervezési szerződéseket 2019. szeptemberében kötötte a társaságunk, amelyek alapján a terveket a megfelelő jogosultsággal rendelkező környezetvédelmi, illetve tájvédelmi szakértők állítottak össze, akik előzetesen egyeztettek az eljáró hatósággal is.
Legfontosabb célunk a fenntartható erdőgazdálkodás biztosítása, mellyel szorosan összefügg a Kőszegi-hegységben kitermelt faanyag rakodóra, felhasználóhoz, vevőkhöz történő szállítási tevékenysége is. Az új erdészeti feltáróút tervezésénél kiemelt szempont volt a legrövidebb útkapcsolati lehetőség megtervezése a meglévő erdészeti magánút és a közút között, a lehető legkisebb lakossági érintettség és zavaró hatás figyelembevételével. A tervezett úton forgalom egyébként csak a nappali időszakban, 8–16 óra között várható, éjszakai üzemelés nem lesz.
Az új erdészeti út részben sorompóval lezárt, kizárólag erdészeti használatra készül, de azon gyalogos és kerékpáros forgalom engedélyezett lesz.
Üdvözlettel,
Bugán József
vezérigazgató
Szombathelyi Erdészeti Zrt.
A környék lakóitól egyébként sokszor elhangzott már, hogy velük senki sem egyeztet. A dolgok tisztázása érdekében sajtóként mi nyitottak vagyunk a párbeszédre, azonban a hiteles tájékoztatást nagyban megnehezíti, ha a kérdésekre semmilyen választ nem kapunk. Az itt élőkről nem is beszélve.