Pintér Bence a Tiszta Szívvel a Városért Egyesület polgármesterjelöltje lesz a 2024-es önkormányzati választáson.
Radnóti Ákos alpolgálmester titokzatos lemondása után
új kezekbe került a városüzemeltetés: az Ugytudjuk.hu úgy értesült, hogy a polgármester megbízásából visszatért a Győr-Szolhoz Szabó Jenő fideszes képviselő, hogy Radnóti helyett egyengesse a területet.
Míg korábban a szerepkörét a Győr-Szolnál „menedzser-koordinátor” szókapcsolattal írták le, most úgy mutatkozott be újra a cégnél, mint „Dézsi Csaba András polgármester által megbízott városüzemeltetési felelős”.
A „menedzser-koordinátor” Szabó Jenőt, illetve a Győr-Szol teljes akkori vezetését azután váltották le 2021 októberében, hogy pár héttel korábban megírtuk: Szabő Jenő és az akkori stratégiai igazgató Szabó Ákos rokonságainak érdekköre rátelepedett a cégre. A legmarkánsabb példa Szabó Jenő nászurának, Vaderna Jánosnak a cége, ami akkor Kamép néven futott, azóta a J-L Bau nevet viseli. A cégnek 2021-ben nettó 520 millió forint volt az árbevétele úgy, hogy a korábbi években ez az adat rendre 40-70 millió forint körül alakult egyébként.
Éppen a Szabó Jenő és Szabó Ákos körüli furcsa ügyek miatt kértük ki tavaly januárban 2021-re és 2022-re vonatkozóan a Győr-Szol (és a kukás cég, a GYHG) összes alvállalkozójára vonatkozó adatot: hogy kinek, miért és mennyi pénzt fizetett ki a két önkormányzati tulajdonú cég. Ezt az adatot egyik cég sem volt hajlandó kiadni, de az ebben az ügyben indított pert első- és másodfokon is megnyertük, sőt, a Kúria a GYHG ügyében harmadfokon is nekünk ítélt, míg a Győr-Szolra vonatkozó ítélet januárban várható.
Miért fontos ez?
Mint arról korábban írtunk már többször, mindkét cég a győri közpénzek igazi fekete lyuka, amibe úgy öntik be a pénzt a városi költségvetésből, hogy a publikumnak gyakorlatilag semmi fogalma sem lehet arról, hogy ezeket pontosan mire, milyen stratégia mentén költik el. Korábban is igaz volt ez, az elmúlt évben azonban tovább éleződött a helyzet, és a Győr-Szol gyakorlatilag minden kezelésébe tartozó területen – bérlakások, parkolás, közterület-bérbeadás, temetők, stb. – árat emelt.
Hogy aztán az ezekből az intézkedésekből beeső pluszbevételek hogyan hasznosulnak, semmit nem árult el a két cég, se önmagától, se kérdésre.
Eközben olyan ingatlanvásárlásokat foganatosított, mint tavaly a Schäffer-ház felvásárlása 700 millió forintért Rákosfalvy Zoltántól, vagy a Memento nevű temetkezési cég felvásárlása 140 millió forintért, amely ügyben a rendőrség Pollreisz Balázs (MSZP) feljelentése nyomán nyomozást folytat. A céget pedig mindeközben közpénz-kölcsönökkel és külső hitelekkel kell életben tartani.
Korábban az ügyben kérdeztük Dézsi Csaba Andrást, Győr polgármesterét is, aki azt mondta:
„Én nem szoktam ezeknek a cégeknek a honlapját nézegetni, ezért nem tudtam, hogy nincsenek fent. De megkérdezzük a jogászainkat, hogy minek kell fenn lennie, és megkérjük őket, hogy tegyék fel. De gondolom, ha mondjuk önök kikérik ezeket az adatokat, akkor kötelesek kiadni.”
Mint a gyakorlat mutatta, ez nem így volt. Ennek ellenére az Ugytudjuk.hu több alkalommal is tudott cikkezni a cégek belső ügyeiről, amikor egy-egy ún. whistleblower nagyobb adatcsomagokat juttatott el lapunkhoz. Először 2021 tavaszán a GYHG belső ügyeiről írtunk, ahol egy vállalkozó körüli cégháló tűnt fel 2020-ban, majd ősszel, mint fentebb már írtuk, a Győr-Szolban is rá tudtunk mutatni az azóta is a cégnél dolgozó Szabó Jenő képviselő, illetve az akkori stratégiai igazgató, Szabó Ákos rokonainak cégeire.
Mint látjuk, átláthatóság szempontjából a cégek rendkívül rosszul teljesítenek: a legalapvetőbb adatokat is csak hatósági felszólításra teszik ki honlapjukra, a közérdekű adatigénylésekre pedig nem csak válaszolnak, de minden jogi eszközzel próbálják elkerülni a válaszadást.
Iratkozz fel te is a Győr filter nélkül hírlevélre! Kövesd a Befejezetlen Győrt a TikTokon! Csatlakozz Győr egyetlen szabad fórumához, a 32 ezer tagot számláló Győr összefog csoporthoz!