Rendkívüli, zárt ülést tartott kedd reggel a közgyűlés előtt a győri önkormányzat Gazdasági és Tulajdonosi Bizottsága. Bár az ülés napirendjét csak előtte osztották ki, lapunk már hétfőn arról értesült, hogy a téma az lesz, hogy
a Győr-Szol több mint 700 millió forintért felvásárolja a Püspökvár Kft. nevű céget,
amelynek tulajdonosai a cégjegyzék szerint Rákosfalvy Zoltán, a város volt ügyvédje és Borkai Zsolt egykori polgármester közeli szövetségese; Grászli Bernadett, a Rómer Múzeum korábbi igazgatója, valamint a szintén Borkai körébe tartozó Somogyi János vállalkozó. Erről az üzletről hónapok óta hallottunk pletykákat.
A vásárlás lényege, hogy Püspökvár Kft. tulajdonában van a Bécsi kapu téren található Schäffer-, vagy más néven Vaskakas-ház, amelyet így tulajdonképpen 16 év után visszaszerez a város.
A felújított tér egyik szégyenfoltjának számító, dekorfóliával letakart épületről nem is olyan rég forgattunk videót, amelyben bemutattuk a történetét: az önkormányzat 2007-ben adta el egy magánbefektetőnek közel 200 millió forintért, több elképzelés is született a hasznosítására, de egyikből sem lett semmi, és hamar árulni kezdték, gazdát is cserélt, mint azt az Infovilág cikke részletesen kifejtette.
2019-ben aztán Rákosfalvy Zoltán, a Borkai-ügy miatt országos hírnevet is szerző győri ügyvéd érdekeltségébe tartozó cég vásárolta meg az épületet információink szerint mintegy 300 millió forintért, de ő sem állt neki nagyobb felújításnak a fóliázáson kívül. A győri ügyvéd akkor azt nyilatkozta, hogy lokálpatrióta okból vásárolták meg az ingatlant, mivel valaki társasházat tervezett oda. Ők pedig akkor úgy gondolták, hogy csak akkor adnak tovább az ingatlanon, ha az önkormányzat, az állam, vagy az egyház szeretne kezdeni valamit vele.
Dézsi polgármester a hírek szerint „múzeumi negyedet” tervez ide, amire pályázati forrást szeretne behúzni, és tárgyalt is már a dologról a Nemzeti Múzeummal.
Na de mibű’?
A több száz milliós vásárlás első sorban nem is az eladók, vagy az ár miatt – amit ingatlanpaci forrásaink korrekt árnak tartanak –, hanem azért érdekes, mert a Győr-Szol nincs a legjobb anyagi helyzetben, mint azt korábban összefoglaltuk:
-
2020 végén még „csak” 202 millió forintnyi hiányról beszélt a cég gazdasági vezetője,aztán 2021 szeptemberében 450 millió forint pluszpénzt adott a város a Győr-Szolnak;
-
2021 végén úgy módosult az éves belső ellenőrzési terv, hogy épp a Győr-Szolt vizsgálatára nem maradt keret, az év végén aztán jött a gázmizéria is, emiatt első körben 2022 elején 600 milliós tagi kölcsönt kapott a cég a várostól;
-
aztán februárban úgy módosították a szabályokat, hogy könnyedén kaphasson pótbefizetést a Győr-Szol a várostól, végül kiderült, hogy 2021-ben kétmilliárdos volt a veszteség, és ezután kapott zöld utat idén szeptemberben a 2,5 milliárdos hitel, amit hamar hosszabb távű hitellé változtatott a közgyűlés;
-
miközben több cikkben is bemutattuk, hogy milyen alvállalkozói kör keres nagyon jól a városüzemeltető cég körül.
Mindeközben:
-
megemelték a parkolódíjakat, amiből 200-300 millió forint pluszbevételt várnak;
-
megemelték a temetői díjakat, a közterülethasználat díját és az anyakönyvi szolgáltatások díját;
-
áthárították a közös költséget az önkormányzati bérlakások bérlőire nyáron (400-500 millió forint bevételt várnak; majd átlagosan 80 százalékkal megemelték a lakbért, amitől pedig 600 milliós pluszbevételt remélnek.
A cég a tavalyi gázmizéria után kiegyezett nemrég a korábbi gázkereskedővel, és ennek keretében a hivatalos közlés szerint 2,3 milliárd forintot kaptak vissza, de nagy kérdés, hogy akkor ebből az összegből miért nem például a tagi kölcsönt fizeti vissza a cég.
A bizottságon átment a javaslat, de ők azt javasolták, hogy zárt ülésen tárgyalja ezt az önkormányzat. Érdekes módon a közgyűlési szavazáson azonban ezt nem szavazta meg a fideszes többség, még az elvileg zárt ülést javasló bizottság fideszes tagjai is a saját javaslatuk ellen szavaztak, amit negyed órával korábban saját maguk hoztak.
Tehát nyílt ülés lesz, utolsó napirendi pontként: itt lehet követni.