Mint arról többször beszámoltunk az év első felében lapunk perben állt a győri önkormányzati tulajdonú városüzemeltető céggel, a Győr-Szollal, mégpedig azért, mert a cég nem volt hajlandó kiadni azt, hogy mely alvállalkozókkal milyen feladatokra szerződött, és ezért mennyi pénzt fizetett 2021-ben és 2022-ben.
Ezzel párhuzamosan a Nemzeti Adatvédelmi és Információs Hatóságnál is állt bent egy bejelentésünk április közepe óta. A Győr-Szol megújult honlapján ugyanis eleinte lelkesen vezették azt, hogy mely cégekkel szerződtek – ez nem ugyanaz, mint hogy mennyit fizettek végül egy megbízás alapján – de idén év elején az látszott a honlapon, hogy 2022-ben egyáltalán nem került fel ilyen adat, ahogy a 2021-es és a 2022-es üzleti beszámoló is hiányzott az oldalról. Először a Győr-Szolnak írtunk erről levelet, amelyben a hiányzó adatok pótlására kértük őket, aztán miután 14 napig nem érkezett erre válasz, jeleztük a hiányt a NAIH-nak.
Ezt az ügyet zárta most le a hivatal, ugyanis a Győr-Szol arról tájékoztatta őket, hogy pótolták a hiányosságokat, amit a hivatal elvileg ellenőrzött is.
A cég honlapjának „Közérdekű adatok” menüjére kattintva most valóban elérhető a 2021-ben, 2022-ben és 2023 első negyedévében kötött szerződések listázott verziója, illetve felkerültek az üzleti beszámolók is a honlapra. Azonban továbbra is üres, nem működő oldalra visz a „KÖZZÉTÉTELI KÖTELEZETTSÉG A 2009. ÉVI CXXII. TÖRVÉNY ALAPJÁN” menüpont, ami pedig általában a leginkább átláthatatlan önkormányzati cégek honlapjára is fel szokott kerülni. Itt ugyanis a vezető tisztviselők fizetéséről és juttatásairól kéne számot adni, és erről, mint láthatjuk, külön törvény szól. Ez a link sajnos továbbra sem működik a Győr-Szolnál.
A cég egyébként jogerősen is elvesztette a pert, amelyben megpróbálták blokkolni az alvállalkozókra vonatkozó adatok kiadását, így hamarosan a fent említett listáknál jóval tisztábban láthatunk majd a győri adóforintok elköltésével kapcsolatban. (A fenti lsitákon csak az 5 millió forint feletti értékű szerződéseket szerepeltetik, tehát ha egy céggel megállapodnak egy 4000 forintos órabérben, ez van a szerződésben, ami alapján összesen aztán kifizetnek neki ez alapján 20 millió forintot, azt nem szerepetetik itt.)
A hiányzó adatokról és az adatigénylésről egyébként Dézsi Csaba András polgármester a következőt mondta még 2021-ben:
„Én nem szoktam ezeknek a cégeknek a honlapját nézegetni, ezért nem tudtam, hogy nincsenek fent. De megkérdezzük a jogászainkat, hogy minek kell fenn lennie, és megkérjük őket, hogy tegyék fel. De gondolom, ha mondjuk önök kikérik ezeket az adatokat, akkor kötelesek kiadni.”
Iratkozz fel te is a Győr filter nélkül hírlevélre! Kövesd a Befejezetlen Győrt a TikTokon! Csatlakozz Győr egyetlen szabad fórumához, a 32 ezer tagot számláló Győr összefog csoporthoz!
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs is. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogast adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |