Márciusban számoltunk be róla, hogy első fokon pert nyertünk a győri önkormányzat két cégével, a városüzemeltető Győr-Szollal és a szemétszállítással foglakozó GYHG ellen két közérdekű adatigénylés ügyében. Mindkét cégtől a 2021-ben és 2022-ben bedolgozó alvállalkozók listáját kértük el január elsején egy közérdekű adatigénylés keretében, egészen pontosan azt, hogy kik, mit, és mennyi pénzért dolgoztak be a két cégnek.
A két adatigénylést megtagadták, ezután pereltünk és első fokon nyertünk, de mindkét cég fellebbezett.
Június második felében azonban mindkét ügyben megszületett a másodfokú ítélet, amely mindkét céget kötelezte arra, hogy adják ki az adatokat. A Győr-Szolnak 60, a GYHG-nak 30 napja van erre.
A GYHG esetében a bíróság helyben hagyta az eredeti ítéletet, de emellé megállapította, hogy
„az önkormányzati cég működésével kapcsolatban kiadni kért adatok az Info tv. 3.§ 5. pontja alapján közérdekű adatok, így azok kiadására kérelem esetén az alperes köteles. A közérdekű adatok kiadására vonatkozó kötelezettség független attól, hogy az alperesi cég milyen adatokat köteles közzétenni.”
A kukás cégnek összesen 452 400 forint perköltséget kellett megfizetnie, amit elkerülhetett volna, ha elsőre kiadják a kért közérdekű adatokat. A Győr-Szol esetében szintén helyben hagyták az ítéletet. A városüzemeltető cég 477 800 forint perköltséget fizetett meg, amelyet ők is simán elkerülhettek volna, ha januárban kiadják a kért adatokat.
Miért fontos ez?
Mint arról korábban írtunk már többször, mindkét cég a győri közpénzek igazi fekete lyuka, amibe úgy öntik be a pénzt a városi költségvetésből, hogy a publikumnak gyakorlatilag semmi fogalma sem lehet arról, hogy ezeket pontosan mire, milyen stratégia mentén költik el. Korábban is igaz volt ez, az elmúlt évben azonban tovább éleződött a helyzet, és a Győr-Szol gyakorlatilag minden kezelésébe tartozó területen – bérlakások, parkolás, közterület-bérbeadás, temetők, stb. – árat emelt.
Hogy aztán az ezekből az intézkedésekből beeső pluszbevételek hogyan hasznosulnak, semmit nem árult el a két cég, se önmagától, se kérdésre.
Eközben olyan ingatlanvásárlásokat foganatosított, mint tavaly a Schäffer-ház felvásárlása 700 millió forintért Rákosfalvy Zoltántól, vagy a Memento nevű temetkezési cég felvásárlása 140 millió forintért, amely ügyben a rendőrség Pollreisz Balázs (MSZP) feljelentése nyomán nyomozást folytat. A céget pedig mindeközben közpénz-kölcsönökkel és külső hitelekkel kell életben tartani.
Korábban az ügyben kérdeztük Dézsi Csaba Andrást, Győr polgármesterét is, aki azt mondta:
„Én nem szoktam ezeknek a cégeknek a honlapját nézegetni, ezért nem tudtam, hogy nincsenek fent. De megkérdezzük a jogászainkat, hogy minek kell fenn lennie, és megkérjük őket, hogy tegyék fel. De gondolom, ha mondjuk önök kikérik ezeket az adatokat, akkor kötelesek kiadni.”
Mint a gyakorlat mutatta, ez nem így volt. Ennek ellenére az Ugytudjuk.hu több alkalommal is tudott cikkezni a cégek belső ügyeiről, amikor egy-egy ún. whistleblower nagyobb adatcsomagokat juttatott el lapunkhoz. Először 2021 tavaszán a GYHG belső ügyeiről írtunk, ahol egy vállalkozó körüli cégháló tűnt fel 2020-ban, majd ősszel a Győr-Szolban is rá tudtunk mutatni az azóta is a cégnél dolgozó Szabó Jenő képviselő, illetve az akkori stratégiai igazgató, Szabó Ákos rokonainak cégeire. A Győr-Szol vezetését cikkünk megjelenése után két héten belül leváltották.
A legjobban talán az jellemzi a helyzetet, hogy Szabó Jenő egyik fiának apósa, Vaderna János cégének – amelyről itt írtunk külön – 2021-ben nettó 520 millió forint volt az árbevétele úgy, hogy a korábbi években ez az adat rendre 40-70 millió forint körül alakult egyébként. Ahhoz azonban, hogy megtudjuk, ennek mekkora része származott a Győr-Szoltól, szükség lenne arra, hogy a cég közzétegye az adatokat, és meglássuk, hogy pontosan mennyi pénz megy el az alvállalkozókra, és kik ezek az alvállalkozók. Ezt sikerült most elérni a bíróságon.
Iratkozz fel te is a Győr filter nélkül hírlevélre! Kövesd a Befejezetlen Győrt a TikTokon! Csatlakozz Győr egyetlen szabad fórumához, a 32 ezer tagot számláló Győr összefog csoporthoz!
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs is. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogast adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |