Szerdán délután három órakor tárgyalta a győri önkormányzat Pénzügyi Bizottsága a különféle díjemelésekről szóló rendeletet. Mint arról tegnap beszámoltunk, a temetői díjak és a parkolási díjak mellett a közterület-használat díjai, az anyakönyvvezetői szolgáltatások díja is emelkedik, ha úgy dönt majd a közgyűlés.
Ezen felül úgy néz ki, hogy az önkormányzati tulajdonú lakásokban élő bérlőknek hamarosan közös költséget kell fizetnie,
ami nem haladhatja meg a lakbér 50 százalékát.
A salátarendeletben tárgyalt díjnövekedésekhez Prédl Antal, a Győr-Szol vezérigazgatója szólt hozzá először. Elmondta: a temetési díjak, a parkolási díjak és a közös költség ügyében is igaz, hogy egy rég beállt díjtételt akarnak a realitásokhoz igazítani.
Pollreisz Balázs MSZP-s képviselő kérdezett először. Azt kérdezte: jól foglalja-e össze, ha azt mondja, hogy a Győr-Szolnak plusz bevételekre van szüksége, és azért emeli most a díjakat – mivel a fenntartótól, az önkormányzattól már nem tud plusz forráshoz jutni. Azt kérdezte még, hogy hány olyan lakás van, ahol most áthárítják a közös költséget; és mi lehet az oka, hogy sokan azt hiszik, hogy ez benne volt eddig is az lakbérben.
A véleménye az ügyben az, hogy visszataszító az is, amikor magántulajdonosok a közös költséget egy az egyben a bérlőre hárítják, hiszen a közös költség egy részét adják csak a bérlőt érintő ügyek (közös villany, vagy lift pl.), a nagyobb részét a biztosítás, vagy a felújítási alap adja, amit nem a bérlő, hanem a tulajdonos érdeke fizetni. Szerinte ezt most a legszegényebbekre hárítják át, ami nem elegáns.
A parkolással kapcsolatban azt kérdezte: mennyi pluszbevételre számít ebből a Győr-Szol, és miért aránytalanul emeli a díjakat a különböző zónákban. (Emlékeztetőül: az I. körzetben 400 forintról 520 forintra, míg a III. körzetben 100-ról 320 forintra nő a díj.)
Prédl Antal szerint nem csak a bevételekre, hanem a kiadásokra is kell figyelniük. Arra nem tud konkrétan válaszolni most, hogy hány lakást érint a közös költség áthárítása,
de azt meg tudja mondani, hogy ez a tétel 500 millió forint kiadást jelent a Győr-Szolnak.
Elmondta: nem közös költségről beszélünk, hanem társasházi díjról, és egységes alapelveket próbáltak kialakítani.
A parkolásról elmondta: nincs annyi parkolóhely, ahány autó, ezért van szükség fizetős parkolásra, és ezen belül is a különböző helyszínek differenciált díjtételeire. Olyan díjakat akartak megállapítani, amely még elfogadható, de biztosítja azt, hogy mindenki csak addig parkol, ameddig szüksége van rá; illetve azt akarják elérni, hogy a parkolóházakba, parkolólemezekbe menjenek az emberek a felszíni parkolók helyett.
Összesen 134 millió forint többletbevételt várnak a parkolási díjak emelésétől.
Pollreisz Balázs még akart kérdezni, de Takács Krisztián fideszes képviselő, a bizottság elnöke elkezdte a szokásos játékát azzal, hogy nem akarta hagyni, hogy idő lejárta után pontosító kérdéseket tegyen fel az egyetlen ellenzéki képviselő. Pollreisz azért feltette a kérdéseit, például megismételte azt, hogy miért van különbség a zónák díjemelésének arányai között. Prédl elmondta: nem az előző díjtételekből indultak ki, hanem teljesen új díjrendszert dolgoztak ki.
A szocialista képviselőnek még lettek volna kérdései, de Takács Krisztián már nem adta meg a szót, a bizottság fideszes, illetve Fidesz által delegált civil képviselői nem kérdeztek semmit.
A bizottság által elfogadott többi napirendi pontról nem nagyon tudunk tájékoztatást adni, mivel azok nem kerültek fel előre a városháza honlapjára, így csak azt szemrevételezhettük, ahogy sorban megszavazzák őket a bizottság tagjai. Talán egy snooker-klub támogatásáról volt még szó. Így összesen húsz perc alatt végetért a bizottsági ülés.