Fórumot tartottak Győrben a fogyatékossággal élők helyzetének javításáról

Dömötör Gábor 2025-12-04 15:31:07
A városvezetés azt ígéri, hogy a felvetett problémákat ütemezetten beépítik a döntéshozatalba.

December 3-án, a Fogyatékossággal Élők Világnapján tartották meg az esélyegyenlőségi fórumot a Győri Városházán, ahol civil szervezetek, szakemberek és a városvezetés közösen keresték a megoldási irányokat a fogyatékossággal élő emberek mindennapi nehézségeire. A rendezvényt Pollreisz Balázs polgármesteri biztos kezdeményezte, és a cél az volt, hogy a résztvevők konkrét javaslatokat fogalmazzanak meg a hiányosságok csökkentésére.

Fotó: gyor.hu

A fórumon jelen volt Pintér Bence (TSZV-LMP-Momentum) polgármester és Prédlné Németh Margit, a Humánszolgáltatási Bizottság alelnöke is. Pintér hangsúlyozta, hogy  csak akkor hozhatók valós, gyors és hatékony döntések, ha a városvezetés közvetlenül hallja az érintettek tapasztalatait. A felvetéseket az önkormányzat ígérete szerint mielőbb beépítik a döntéshozási folyamatokba. A Humánszolgáltatási Bizottság részéről Prédlné is jelezte, hogy minden rendelkezésre álló eszközzel támogatni fogják a benyújtott javaslatok megvalósítását.

A szakmai előadások során kiderült, a város több területen is tett már előre mutató lépéseket. Rákosi Tamás, a népjóléti osztály vezetője többek között arról számolt be, hogy tavasszal új, bővített forrásokkal működő szociális rendelet léphet életbe, valamint újra megjelenik a Szociális Iránytű kiadvány. Az akadálymentesítési javaslatok egy része már beépült a feladatok tervezésébe. Az Útkezelő Szervezet pedig további jelzőkattogók, taktilis burkolatok és mozgássérült parkolók létesítését, illetve a rolleres parkolási rend javítását vizsgálja.

A MÁV képviselői több, kifejezetten a győri érintetteket segítő fejlesztést jelentettek be. A posta felőli aluljáróban új felvonók és emelők épülnek, az állomáson SK55-ös peronmagasítás készül, kivéve az 1-es peront, ami műemléki védettsége miatt kivétel. Emellett a vasúttársaság a közeljövőben kizárólag akadálymentes járműveket szerez be, és rövidebb, érthetőbb hangosbemondó szövegeket vezetnek be.

Fotó: gyor.hu

A civil szervezetek részéről számos, a mindennapi életet érintő probléma hangzott el: több alacsony padlós buszra lenne szükség, gondot okoznak a buszmegállók kijelzői, hiányzik a likócsi hajléktalanszállás bekötése a buszhálózatba, és kevés az akadálymentes szociális bérlakás. Felmerült a fogyatékossággal élők nagyobb arányú foglalkoztatása önkormányzati cégeknél, a jeltolmács biztosítása városi rendezvényeken, az altatásos fogászati ellátás hiánya, valamint igény mutatkozik közösségi térre, lakóotthonra és napközire is. A civil képviselők egy átfogó, hivatalos fogyatékosságügyi koncepció kidolgozását is sürgették.

A résztvevők a fórum végén egyetértettek abban, hogy az együttműködés nem lehet egyszeri alkalom. A városvezetés vállalta, hogy a jelzett problémákat ütemezetten megvizsgálja, és lehetőség szerint mielőbb intézkedéseket is foganatosít. A jelenlévők egyetértettek abban, hogy a mostani fórum fontos lépés volt egy hosszú távú, kiszámítható és valós segítséget jelentő rendszer kialakítása felé.

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

Bezár Szombathelyen az Art Cafe

Január 31-én lesz az utolsó nyitvatartási nap.

Adó-visszatérítéssel csapdáznak az adathalászok - most épp a NAV nevében küldenek csaló e-maileket

Az adóhivatal figyelmeztet: e-mailben és sms-ben érkező „NAV-os” üzenet mindig gyanús, senki ne kattintson a linkekre!

Rendkívüli hír: januárban rezsistopot vezet be a kormány

A kabinet átvállalja a fűtési többletköltségeket - Orbán Viktor szerint a családokat nem hagyják magukra a rendkívüli hidegben.

Nem akart kiköltözni, inkább robbantással fenyegetőzött egy férfi Győrben

Az ítélet szerint ezzel terrorcselekményt követett el. 

Pintér Bence: „behazudta a Fidesz, hogy bezárnak a temetők januártól”

A polgármester szerint hiábavaló volt a kormánypárti frakció „halálkampánya” Győrben.

Könyvtári Minőségi Díjat kapott a szombathelyi Berzsenyi Dániel Könyvtár és az AGORA

Az AGORA pedig közművelődési minőség díj elismerésben részesült.

Egy szombathelyi borozóban húzott be komájának egy férfi

Maradandó szemsérülést szenvedett az áldozat.

Hivatalos: A Guri Serház ebben a formájában megszűnik Szombathelyen

Új brandet épít a söröző csapata. Kisüzemi, német és cseh sörök kerülnek a csapra.

Magyar Péter elment a strasbourgi gazdatüntetésre, Nagy István pedig itthonról üzenget - a Mercosur-megállapodás margójára

A Fidesz és a TISZA végre egyetért valamiben - ettől függetlenül mégis mindenki a másikra mutogat. 

„Európa mellett, Magyarországért” - nyílt levelet tett közzé az aHang

Volt miniszterek, diplomaták és művészek közös levélben üzentek: Magyarország helye az Európai Unióban van.

A győri Fidesz most szignózott ki magának 705 millió forintot

A sajtószabadságba pedig 2 lábbal szálltak bele. 

Rezsicsökkentés kontra valóság - az energiapolitikán beefel Orbán Viktor és Magyar Péter

A kormány a rezsicsökkentés megszűnésével riogat, míg a TISZA több lábon álló ellátást ígér.

A Petőfi utcában vívott szabadságharcot egymással két férfi Szombathelyen

A helyszínre érkező rendőrök kényszerítették őket fegyverletételre.

Szakmai nap várja ma a hobbikertészeket Győrben

Délután kettőtől, a részvétel ingyenes. 

Fényes nappal lopott rollert egy férfi Győrben - háromszor is

Végrehajtandó szabadságvesztés is lehet a vége. 

Romániába igazolt Pődör Rebeka

A Craiova együttesénél folytatja pályafutását.

Megszűnik Szombathelyen a Guri

Soroljuk az okokat, meg fogsz lepődni!