Nem kell a TISZA Pártra várni ha brutális adóemelést keres az ember - elég csak Győrújbaráton élni

Dömötör Gábor 2025-12-04 11:05:43
A település nagyra nyitotta a kassza ajtaját. A letelepedési díj után most itt vannak az újabb sarcok. 

Miközben a kormány az országos kampányában egyfolytában a TISZA Párt „brutális adóemeléseivel” riogat, addig azt néma csenddel kommentálja, ha a településeken történik meg a valós adószigor. Győrújbaráton - ami Fekete Dávid (Fidesz-KDNP) országgyűlési választókerületének egyik korona ékköve - az önkormányzat épp most jelentett be olyan mértékű emeléseket, amelyek nagyságrendje messze meghaladja mindazt, amivel a kormánypárt az ellenfelét vádolja.

Fotó: Győrújbarát Facebook

A frissen kiadott önkormányzati tájékoztató szerint 2026. január 1-től jelentős változások lépnek életbe a helyi adózásban. Az építményadó 600 forintról 1000 Ft/m²/év összegre emelkedik, ami közel 67 százalékos növekedés. Az igazsághoz azonban hozzátartozik, hogy lakóházak után Győrújbaráton továbbra sem kell építményadót fizetni. Az építményadó kizárólag a nem lakáscélú épületekre (üzlet, iroda, telephely, raktár stb.) vonatkozik. 

A magánszemélyek kommunális adója esetén szintén durva a beavatkozás. Az eddig adótárgyanként 11 000 forint volt, ezt azonban a rendelet 20 000 Ft/év összegre emeli, ez majdnem kétszeres drágulás. Ennek kapcsán a település alpolgármestere Németh Károly egy bejegyzésében azt írta, hogy ez havi bontásban „csupán” 750 forintot jelent, és azért volt rá szükség, mert az önkormányzat költségei az elmúlt években drasztikusan megnőttek. Arra a kérdésre, hogy erről a lakók tehetnek-e vagy az ország vezetése, arra a választ mindenki keresse meg saját vérmérséklete szerint. 

Az idegenforgalmi adót sem hagyta ki a sorból a testület, annak mértéke is jócskán nő: 300 forintról 500 Ft/fő/éjszaka összegre, ami szintén két számjegyű, 66 százalékos emelés. A telekadóban ugyan az alap mértéket nem módosították, de megszüntették az őstermelői 50 százalékos kedvezményt, ami az érintettek számára így tényleges adó duplázást eredményez. 

Német Károly, Győrújbarát alpolgármestere

Fotó: Németh Károly Facebook

Németh Károly szerint a megnövekedett bevételeknek jó helye lesz:  Kifejezetten helyi célokra, amelyekből minden lakó közvetlenül profitál: útfejlesztés, burkolatjavítás, vízelvezetési problémák kezelése, közterületi fejlesztések. Nem foltozgatni szeretnénk, hanem érdemi állapot javulást elérni. A faluban látható módon, kézzel fogható fejlesztésekre fordítjuk a többletbevételt” - írta a Facebook-on.

A jelentős mértékű adóemelések ugyanakkor éles kontrasztot rajzolnak a Fidesz országos kommunikációjával szemben. Miközben a kormány rendszeresen azzal támadja a TISZA Pártot, hogy az állítólag drasztikus lakossági terheket vezetne be – amit a Tisza rendre cáfol –, addig a Fidesz helyi képviselői sosem emelik meg a hangjukat, amikor helyi szinten történik egy település teljes egészét érintő adóemelés. Győrújbarát példája is azt mutatja, hogy a kampány-retorika és a valóság között komoly szakadék tátong, bár Fekete Dávid még ránk cáfolhat egy nyilatkozattal, vagy magyarázattal, de ez nem túl valószínű. 

Ráadásul nem ez az első alkalom, hogy a település komoly anyagi terhet tesz a helyiek vállára. Győrújbaráton továbbra ugyanis is él az a szabály, amely szerint 1 millió 500 ezer forintos „letelepedési díjat” kell fizetnie annak, aki a faluba szeretne költözni, erről korábban részletesen írtunk. Így a mostani adóemelések tovább erősítik azt a tendenciát, hogy míg az országos kommunikációban minden arról szól, hogy az adóemelésektől kell megmenteni a hazát, addig helyi szinten simán megsarcolják az embereket, úgy, hogy semmit sem tesz ellene a 15 éve regnáló kormány. Az a kormány ami olyan helyzetbe hozta az önkormányzatokat, hogy sokszor nem hagyott nekik más eszközt, mint az adóemelést. 

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

A legnagyobb hőségben is helyt áll a GYHG - a kánikulában is zavartalan a hulladékszállítás

A győri hulladékgazdálkodási társaság a rendkívüli meleg ellenére is biztosítja a folyamatos szolgáltatást, miközben dolgozói védelmére is kiemelt figyelmet fordít. 

100 lakást építenének az egykori kőszegi SOS gyermekfalu területén

A helyi önkormányzat támogatja a beruházást, ugyanakkor vannak még megoldásra váró feladatok.

Megverte anyját egy férfi a szombathelyi vasútállomás előtt

Apja próbálta csitítani az agresszív férfit.

Az elektromos járművek idén nyáron is hódítanak!

A nyári szezon beköszöntével a városi utcák és a vidéki kerékpárutak képe alapvetően megváltozik.

Szakács András szerint minimum ellentmondásos a győri Fidesz–KDNP álláspontja a szolidaritási adóval kapcsolatban

Azt megszavazta ugyan a helyi Fidesz, hogy a szabályozás a jelenlegi formájában nem jó, de azt a határozatot mégsem vonták vissza amiben tavaly még azt állították, hogy az elvonás Győr stratégiai érdeke. 

Állásfoglalást készített az abdai képviselő-testület a Juhász Balázst érintő NKA-ügyben 

A testület a település jó hírnevének védelmére hivatkozva fogalmazott meg határozati javaslatot, amely a képviselő megbízatásának mérlegelését is felveti.

Válogatós a kutyusod vagy igényes?

Sok gazdi ismeri azt a helyzetet, amikor izgatottan kitölti a kutya táljába a vacsorát, a négylábú kedvenc azonban csak megszagolja az ételt, majd érdektelenül elsétál.

Medián: a többség nem tiltaná a Pride-ot

A teljes népesség 58%-a szerint az iskolai tananyagnak a homoszexualitás és a nemi sokszínűség témájára is ki kell térnie.

Nem mindegy, mennyit fizetsz vissza – mutatjuk, miért

Egy hitel felvételekor sokan elsősorban azt nézik, mekkora összeget tudnak havonta kényelmesen törleszteni.

Vasivíz: Az Oladi Plató szennyvízelvezető rendszere jelen állapotában nem alkalmas arra, hogy közműként a társaságunk üzemeltetésre átvegye

A víziközmű szolgáltató nem is lát arra esélyt, hogy a közeljövőben az átvétel megtörténhessen. Amennyiben a társulás megszűnik, úgy az átvétel szinte ellehetetlenülne.

Több mint 3 milliárd forintos uniós program segíti az álláskeresőket Győr-Moson-Sopron megyében

Többféle támogatás is elérhető: bértámogatás, a foglalkoztatást elősegítő szolgáltatások, valamint képzéshez kapcsolódó, az álláskeresést ösztönző juttatás.

Új igazgatóságról döntött a közgyűlés - nehéz örökséget vesz át a Győr-Szol új vezetése

Milliárdos hiányok, rendőrségi nyomozások, vitatott beruházások és vezetőváltások után kaphat új irányítást a város talán legfontosabb önkormányzati cége.

Rendkívüli intézkedéseket vezet be a kormány a történelmi hőhullám miatt

Home office az államigazgatásban, felfüggesztett kamionstop, fokozott tájékoztatás és országos készültség – a hétvégén akár 40 Celsius-fok is lehet.