„Ön kérdez, a polgármester válaszol” címmel indult pár hete új rovata Dézsi Csaba Andrásnak a GyőrPlusz újságban, amelyben különböző csatornákon hozzá érkező kérdésekre válaszol, tehát – mivel a kérdéseket ő maga válogatja ki – mondhatjuk úgy is, hogy hétről hétre saját magát interjúvolja meg. A rovat kifejezetten tanulságos, hiszen bekerülnek „kellemetlen” kérdések is, amire a polgármester „magyarázom a bizonyítványom”-jelleggel reagál, de visszakérdezésre – ami a minőségi újságírás alapvető eleme – ugyebár nincs lehetőség. Ugyanígy nincs lehetőség erre a polgármester Facebookján, ahonnan immár győriek százait tiltották le akár csak azért, mert mondjuk feltettek egy kérdést.
Egyetlen olyan rendszeres felület maradt ezeken kívül, ahol még nem saját maga, hanem sajtómunkások kérdezik a polgármestert: ez a GyőrPlusz Rádió kétheti reggeli interjúja, amit csak élőben lehet meghallgatni, mivel az archiválást és ezáltal visszahallgathatóságát a polgármester tavasszal letiltotta. Nyáron pedig ismeretlen okból megorrolt az Ugytudjuk.hura is, így januári nagyinterjúja óta leginkább csak menekül kérdéseink és kameránk elől, illetve folyamatosan hitelteleníteni próbálja lapunkat, mindenféle érdemi bizonyíték nélkül.
Igaz egyébként, hogy a polgármester ad egyébként interjút más laponak – adott a tavaly Fidesz-közelbe került Indexnek, Balázsék reggeli rádiós műsorának, de adott az egyértelműen ellenzéki Partizánnak is – ezekről a lapokról azonban elmondható, hogy mivel közel sem járatosak annyira a helyi ügyekben, mint például az Ugytudjuk.hu, ezért nem is nagyon tudnak olyan mélységben és minőségben kérdéseket felvetni, amiből valódi információhoz jutnának a győriek. Az egyetlen kivételt a Telex ex-kisalföldes győri tudósítói jelentik, nekik is adott interjút a polgármester, de legutóbb már beléjük is páros lábbal, hátulról szállt bele.
A helyi önkormányzati médiától, illetve a kormányközeli KESMA által megszerzett és kilúgozott Kisalföldtől valószínűleg már senki sem várja, hogy közéletileg releváns, valódi kérdéseket tesznek fel és valódi közéleti témákat dolgozzanak fel. Mi sem mutatja ezt jobban – és szórakoztatóbban – minthogy a polgármester új rovatában rendszeresen olyan témákra és kérdésekre reagál, amelyekről a fent említett lapok egyáltalán nem számoltak be, csak mi írtunk róluk az Ugytudjuk.hu felületén.
Ilyen téma a jegyző távozásának ügye, a polgármester változtatási tilalma körüli felfordulás, vagy a Győr-Szol körüli ügyek témája, amiről, ha csak ezekre a lapokra, vagy a polgármester Facebook-oldalára akarna támaszkodni az ember, semmi érdemlegeset sem tudna meg – és öninterjúiban is azért válaszol a felmerülő kérdésekre, mert pontosan tudja, hogy a közélet dolgai iránt érdeklődő győriek ettől függetlenül nálunk pontosan értesülhetnek az eseményekről.
Ha például a Győr-Szolnál elfolyó közpénzmilliókról van szó, akkor Dézsi Csaba András médiabuborákjában az emberek csak arról értesülhetnek, hogy egy év után új vezérigazgatót neveztek ki a cég élére, arról azonban már csak mi számoltunk be, hogy a cég – az önkormányzati média által szintén agyonhallgatott GYHG-hez hasonlóan – iszonyatos anyagi helyzetben van, most kaptak plusz 450 milliót a várostól, miközben a céget irányító két ember a fél rokonságát odaszervezte alvállalkozónak. A GyőrPluszon mindeközben csak arról csináltak velük interjút, hogy ők ketten nem is rokonok
Ha a változtatási tilalomról van szó, akkor Dézsi Csaba András médiabuborékjában az emberek csak arról értesülhetnek, hogy a polgármester mekkora harcot vív a „gonosz vállalkozókkal” és a „gonosz kormányhivatallal” azért, hogy épüljenek parkolók és zöldfelületek. Mifelénk értesülhetnek arról is, hogy mennyiben jogosak a polgármester kifogásai, és arról is, hogy ezzel párhuzamosan miért nem jó módszer ennek megoldására a változtatási tilalom, milyen károkat okoz vele a helyi gazdaságnak. Na meg arról is, hogy közben meg engedélyezte egy ezerlakásos társasház-komplexum megépítését.
Ha a különféle PR-akciókról van szó, akkor Dézsi Csaba András médiabuborákjában csak szép harangok és mindenféle rockzenészek mellett V-jelet mutató polgármestereket láthatunk, aki hetente elmagyarázza az öninterjújában, hogy miért nagyon fontos neki mindenhol csinálnia egy szelfit; az Ugytudjuk.hu megírja azt is, hogy mi mennyibe került ezek közül a város polgárainak – így eldönthetik, hogy valóban megérte-e ez nekik. Lehet, hogy igen, de ezt csak akkor lehet eldönteni, ha tudjuk, hogy mennyi az annyi.
A végső tanulság az, hogy hiába próbál a polgármester úgy csinálni, mintha nyílt lenne a városháza, és mintha lehetne őt akármiről kérdezni, a valóság az, hogy a valódi helyi tudással, tehát valódi helyi közéleti kérdésekkel rendelkező sajtót negligálja – ahol ugye tartania kell attól, hogy vissza is fognak kérdezni –, a saját Facebookjáról kitiltja az embereket, akik nem értenek vele egyet, az egyetlen helyet, ahol élőben kérdezi őt valaki más, utólag törölteti vagy eleve elérhetetlenné teszi; közben a város cégei és szervei folyamatosan megtagadják a közadatok nyilvánosságra hozását.
A városháza nyíltságáról tehát ennyit. Marad nekünk az, hogy Dézsi Csaba András magának tesz fel kérdéseket egy újságnak látszó tárgy hasábjain.