Tovább folyik a vita a győri színház épülete körül, ami évek óta felújításra vár, idén áprilisban azonban az új polgármester, Dézsi Csaba András felvetette, hogy a mostani belváros közepén álló épületet lebontanák és parkot építenek a helyére, miután a belváros határán, az Árkád bevásárlóközpont mellett felépülne egy új kulturális negyed a Modern Városok Program keretében, főleg állami forrásból.
Az ötletről azóta helyi politikusok, civilek, a színházban dolgozók és építészek is elmondták a véleményüket, és mi is írtunk egy összefoglalót a felmerülő kérdésekről, múlt héten pedig nyilvánosságra került egy hatszáz fő telefonos megkeresésével, a Medián által készített reprezentatív közvélemény-kutatás, amely azt mutatta, hogy a győriek 70 százaléka nem szeretné, ha elbontanák a mostani épületet. Mikor rákérdeztünk erre a polgármesternél, azt mondta: az ő Facebook-oldalán 1700 ember lájkolta az épület helyére tervezett park látványterveit, de elfogadja, hogy a reprezentatív közvéleménykutatás eredménye is „egy vélemény”, ő azonban 140 ezer győrit akar inkább megkérdezni a dologról.
Talán ennek első fázisaként vasárnap kikerült egy poszt a győri Fideszhez, illetve a két győri fideszes országgyűlési képviselőhöz, Simon Róbert Balázshoz és Kara Ákoshoz köthető Minálunk - Győr csoportban, amelyben három opciót vázoltak fel a csoport adminjai, ezekre lehetett (és lehet még most is) kommentben szavazni: bontsák le az épületet, kapjon új funkciót, vagy maradjon itt a színház társulata.
Hétfő reggeli állás szerint a csoportban nagyjából 340 válasz érkezett, ebből nagyjából 80, avagy 23 százalék mondta azt, hogy bontsák le az épületet, 77 százalék az épület maradása mellett szavazott.
A kérdés azonban most még ennél is cizelláltabb volt, hiszen arra is rákérdezett, hogy ha marad, mi legyen az épületben, ilyen bontásban a hétfő reggeli eredmények alapján azt láthatjuk, hogy a maradás mellett szavazók 7 százaléka adna új funkciót az épületnek, 93 százalék pedig a Győri Nemzeti Színház előadásait tekintené meg itt.
Az eredmény összességében egybevág a korábbi felmérésekkel és szavazásokkal, vegyük őket sorra:
- Az általunk itt az oldalunkon szervezett nem reprezentatív online szavazáson nagyjából ezer ember szavazott, 78 százalék amellett, hogy maradjon meg az épület.
- Balla Jenő, az Összefogás Győrért önkormányzati képviselője is szervezett egy nem reprezentatív szavazást Facebookon, ahol 2500 ember szavazott, és a válaszolók 75 százaléka mondta azt, hogy inkább maradjon meg a színház.
- A Szakács András győri polgár által megrendelt közvélemény-kutatáson 600 fős reprezentatív mintát kérdeztek telefonon, itt a válaszolók 70 százaléka mondta azt, hogy maradjon meg az épület.
Ezek közül csak a Medián kutatása reprezentatív – tehát a hatszáz megkérdezett véleményéből lehet következtetni a teljes lakosság véleményére –, mégis mind a négy szavazáson, felmérésen egybevágnak az eredmények: 70-80 százalék az épület bontása ellen van, és most már azt is sejthetjük, hogy a bontást ellenzük jelentős része színházi előadást szeretne nézni az épületben, és nem falat mászni – mint kiderült, ilyen opció is felmerült.
Mindez persze még úgy született, hogy a győriek semmi biztos adatot nem tudhatnak az épület állapotáról, amely a polgármester szerint siralmas, a városháza és a színház azonban nem adja ki az erre vonatkozó állapotfelméréseket.
FRISSÍTÉS: Cikkünk megjelenése után törölték a csoportból a szavazást.