Pintér Bence a Tiszta Szívvel a Városért Egyesület polgármesterjelöltje lesz a 2024-es önkormányzati választáson.
Szeptemberben a győri önkormányzat Gazdasági és Tulajdonosi Biztottsága elé került a Győr-Szol féléves jelentése, amellyel korábban két cikkben is foglalkoztunk. A bizottsági ülésen – melynek jegyzőkönyve itt olvasható – Prédl Antal, a városüzmeletető cég vezérigazgatója felhívta a figyelmet: a Győr-Szol városüzemeltetésre többet fordít, mint amennyit erre kap a várostól, a terület tehát alulfinanszírozott.
Prédl szerint a városüzemeltésben használt gépek elavultak, megújításukra egyre nagyobb az igény, és még idén 200 millió forint értékben írnak ki majd közbeszerzést a géppark megújírására.
Hogy ez miért fontos, annak kapcsán érdemes elolvasni korábbi cikkünket, amelyből kiderül: tizenöt éve saját, modern gépparkkal tudta végezni a város cége a fűnyírást, amire manapság négy alvállalkozót foglalkoztatnak. Amikor pedig korábban a gépparkkal kapcsolatban kritikát kapott a Győr-Szol Hajtó Péter volt fideszes képviselőtől, akkor azt a kioktató választ adták, hogy például vásároltak egy John Deere traktort is – amiről később kiderült, hogy azt valójában nem beszerezték, hanem bérlik valakitől.
Kérdés persze, kitől szerzik majd be a gépeket
A Győr-Szol a győri közpénzek igazi fekete lyuka, amibe úgy öntik be a pénzt a városi költségvetésből, hogy a publikumnak gyakorlatilag semmi fogalma sem lehet arról, hogy ezeket pontosan mire, milyen stratégia mentén költik el. Korábban is igaz volt ez, az elmúlt évben azonban tovább éleződött a helyzet, és a Győr-Szol gyakorlatilag minden kezelésébe tartozó területen – bérlakások, parkolás, közterület-bérbeadás, temetők, stb. – árat emelt.
Hogy aztán az ezekből az intézkedésekből beeső pluszbevételek hogyan hasznosulnak, semmit nem árult el a két cég, se önmagától, se kérdésre.
Eközben olyan ingatlanvásárlásokat foganatosított, mint tavaly a Schäffer-ház felvásárlása 700 millió forintért Rákosfalvy Zoltántól, vagy a Memento nevű temetkezési cég felvásárlása 140 millió forintért, amely ügyben a rendőrség Pollreisz Balázs (MSZP) feljelentése nyomán nyomozást folytat. A céget pedig mindeközben közpénz-kölcsönökkel és külső hitelekkel kell életben tartani.
Korábban az ügyben kérdeztük Dézsi Csaba Andrást, Győr polgármesterét is, aki azt mondta:
„Én nem szoktam ezeknek a cégeknek a honlapját nézegetni, ezért nem tudtam, hogy nincsenek fent. De megkérdezzük a jogászainkat, hogy minek kell fenn lennie, és megkérjük őket, hogy tegyék fel. De gondolom, ha mondjuk önök kikérik ezeket az adatokat, akkor kötelesek kiadni.”
Mint a gyakorlat mutatta, ez nem így volt, ahogy a közbeszerzések kapcsán is átláthatatéan a cég.
Ennek ellenére az Ugytudjuk.hu több alkalommal is tudott cikkezni a cég belső ügyeiről, amikor egy-egy ún. whistleblower nagyobb adatcsomagokat juttatott el lapunkhoz. 2021 őszén a Győr-Szolban is rá tudtunk mutatni az azóta is a cégnél dolgozó Szabó Jenő képviselő, illetve az akkori stratégiai igazgató, Szabó Ákos rokonainak cégeire. A Győr-Szol vezetését cikkünk megjelenése után két héten belül leváltották.
A legjobban talán az jellemzi a helyzetet, hogy Szabó Jenő egyik fiának apósa, Vaderna János cégének – amelyről itt írtunk külön – 2021-ben nettó 520 millió forint volt az árbevétele úgy, hogy a korábbi években ez az adat rendre 40-70 millió forint körül alakult egyébként. Ahhoz azonban, hogy megtudjuk, ennek mekkora része származott a Győr-Szoltól, szükség lenne arra, hogy a cég közzétegye az adatokat, és meglássuk, hogy pontosan mennyi pénz megy el az alvállalkozókra, és kik ezek az alvállalkozók.
Mint látjuk, átláthatóság szempontjából a cégek rendkívül rosszul teljesítenek: a legalapvetőbb adatokat is csak hatósági felszólításra teszik ki honlapjukra, a közérdekű adatigénylésekre pedig nem csak válaszolnak, de mindencjogi eszközzel próbálják elkerülni a válaszadást.