Miért trehány valójában a fűnyírás Győrben?

Pintér Bence 2023-06-09 07:54:00
Ellenzéki fűnyíróbrigádok helyett a városüzemeltetési rendszer változásában érdemes keresni a probléma gyökerét.

Folyamatosak a panaszok idén tavasszal a fűnyírásra Győrben. Nem érnek oda, félig csinálják meg, otthagyják a levágott füvet – a tavasz és a nyárelő slágertémája volt a közösségi felületeken az ügy. De mi lehet az oka ennek a kívülről káoszosnak tűnő helyzetnek? Dézsi Csaba András polgármester szerint ugye ellenzéki érzelmű fűnyíróbrigádok állnak a háttérben,

valójában azonban érdemesebb egy pillanatra megvizsgálni, hogyan nyírtak füvet Győrben 15 évvel ezelőtt, és hogyan most.

Ez a sztori ugyanis ismét szépen megmutatja, hogyan építették le tudatosan a város saját kapacitásait, leginkább azért, hogy kifizetőhelyet csináljanak a Győr-Szolból.

15 éve: saját, modern gépek, saját brigádok

„Esztétikusabbak lesznek a parkok, s a lenyírt füvet is komposztálni lehet azután, hogy egy 200-250 millió forintos beruházás eredményeként a jövőben rendszerbe állnak az új gyűjtőkosaras fűnyíró gépek Győrben” – adta hírül 2008. június 26-án a Kisalföld. A Győr-Szol elődje, a városüzemeltetésért felelő Komszol akkori vezetője, az azóta elhunyt Kovács Barnabás elmondta a cikkben, hogy nem túl esztétikus, hogy a gyepen marad a nyiradék, valamint magának a gyepnek sem tesz jót egyébként, ezért kerestek megoldást.

Győr ebben az évben végül egy teljes flottányit vásárolt ezekből a gyűjtőkosaras fűnyírókból.A városüzemeltetésre akkoriban rálátó forrásunk szerint ezekből a gépekből aztán öt brigádot raktak össze: négy olyat, ami négy gépből állt: egy nagyobb, egy közepes és két kisebb gépből; ezen felül a belvárosra külön jutott két gép.

A Komszol majdnem az összes városi közterületet lefedte ezzel az öt saját brigáddal, saját gépekkel,

alvállalkozót csak bizonyos peremkerületekben és a temetőkben alkalmaztak. A begyűjtött fűnyiradékból 6 ezer tonnát komposztáltak. Elég logikusnak és hatékonynak tűnik ugye?

Most: négy különböző alvállalkozó nyírja a füvet

Csütörtök reggeli polgármesteri rádióinterjúban Dézsi Csaba András elmondta, hogy

jelenleg négy (!) különböző külső vállalkozó végzi Győrben a fűnyírást,

és arra bíztatta a győrieket, hogy jelentsék be, ha valahol trehány munkát látnak. Tehát amit másfél évtizede nagyrészt saját gépekkel, saját emberekkel lefedett a győri városüzemeltető cég, azért most négy különböző alvállalkozónak fizet a város.

A fűnyiradék pedig – amit a gyűjtőkosaras kocsik korábban maguk összeszedtek – jó darabig ott van, ahová nyírás után leesett. Aztán jön egy másik brigád, akiknek az a dolga, hogy kézzel (!) összegereblyézzék, és kisteherautóra rakják a nyiradékot. Magyarán szólva itt van valószínűleg egy ötödik alvállalkozó, aki pedig nyiradékot gereblyéz, mégpedig négy emberrel, ennyit számoltunk össze legalábbis ma a Bem téren:

Erre pedig ismét el lehet számolni az órabért, vagy a területalapon fizetett díjat: vagy ugyanaz az alvállalkozói kör, vagy egy ötödik társaság, hacsak ezt a tevékenységet nem végzi a Győr-Szol saját hatáskörben. (De ez nem egy Győr-Szol-logós autó volt.) Azért a munkáért, amit 15 évvel ezelőtt még egy darab gép a fűnyírással egyszerre el tudott végezni.

Ugyanaz történt tehát itt is, mint amit a Győr-Szol Zrt. hűbérbirtokká válásáról szóló cikkünkben felskicceltünk:

a teljesen korrekt, hatékonyan működő saját kapacitásokat felszámolták, és alvállalkozókkal dolgoztatnak az adott munkára, a lehető legbonyolultabban és legmunkaigényesebben,

aminek az az egyik nagy előnye, hogy a pénz kimegy a cégből, ott pedig ugye már történhet vele akármi. De természetesen az is lehet, hogy az ellenzéki érzelmű szabotőr fűnyíróbrigádok miatt működik rosszul a rendszer. Ki tudja?

Éppen az ilyen ügyletek miatt próbáljuk évek óta elérni, hogy a Győr-Szol tegyen eleget a legalapvetőbb átláthatósági szabályoknak, és tegye közzé, hogy mely feladatokra mely alvállalkozókkal szerződik milyen összegre. Ezt egyébként is közzé kéne tenniük, sőt, sok esetben közbeszerzést kéne kiírniuk, ezt mégsem teszik meg. Pár hónapja azonban első fokon pert nyertünk a cég ellen az ügyben, jelenleg a másodfokú döntésre várunk.

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs is.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogast adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

Az okostelefonok milyen hatással vannak a lelki egészségünkre?

Érdekes a címben feltett kérdés, és bizonyára mindenki az aktuális hangulatának megfelelően válaszol rá. Az, aki kezében a mobillal éppen egy fontos hívást vár a szerelmétől, bizonyára azt mondja, hogy pozitív, aki pedig álmatlanságtól szenved és késő éjjel olvassa ezt a cikket, azt gondolhatja: negatív.

Orrot törtek a sárvári "lomis" piacon

Vádat emeltek a verekedővel szemben.

Borult, ködös idő várható a hétvégén

Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös idő várható, hószállingózás, ónos szitálás, szitálás előfordulhat.

Itt vannak a győri Magyar Kultúra Hét programjai

Január 20–26 között rendezik a rangos eseményt.

Mínusz 783 millió forint a Győr-Szol Zrt. harmadik negyedéves mérlege

Sok esetben a tervezetthez képest kevesebb mínuszt termelt a cég.

Emlékszel milyen volt 2006-ban a Papsziban?

Nem, akkor most megmutatjuk milyen volt a szombathelyi legendás disco.

Továbbra sincs új elnöke a Haladás VSE-nek

Hamarosan újra összehívják a küldötteket.

A Győri Audi ETO 2027-ig meghosszabbította Per Johansson vezetőedző szerződését

A szakembert tavaly márciusban nevezte ki kispadjára az együttes, amelyet aztán BL-sikerig vezetett.

200 ezer forint Győrben az átlag albérletár

Szombathelyen 170 ezer forint most a lakbér havi átlaga.

Akár börtönbüntetésre is ítélhetik Homlok Zsoltot

Kartellezés miatt jelentették fel a cégvezetőt.

Hétvégi ház égett Szombathelyen

A tűzoltók két vízsugárral fékezték meg a lángokat.

15 milliárd forintot vonnak el idén Győrtől

12 milliárd forintot szolidaritási hozzájárulás címén vonnak el. 3 milliárd forintot pedig a Versenyképes Járások Program keretei között vonnának el a várostól.

Fedezd fel a Lego City világát

Építsd meg álmaid városát!

Indul az idei OviKori Győrben

A 2024 szeptemberében indult oktatási program keretében, eddig Győr és az agglomeráció 8 intézményének 256 óvodása tanult meg korcsolyázni a szezonban.