Kire lehet szavazni Győrben? Egy cikkbe szedtük össze az összes jelöltet!

Pintér Bence 2019-10-11 06:50:00
Kik indulnak a polgármesteri pozícióért? Kik a jelöltek az egyes körzetekben? Kire érdemes szavazni, ha változást akarnak a győriek? Kire akkor, ha nem akarnak változást? Milyenek az ellenzék esélyei? Összefoglaltuk!

Hirtelen országos ügy lett a győri kampányból, ami sok győri véleményét formálhatja még a vasárnapi szavazásig. Vasárnap azonban így is, úgy is kinyílnak az urnák, és

sokan érdeklődtek nálunk is az iránt, hogy pontosan melyik körzetekben kik indulnak képviselőjelöltként.

A jelöltek listájában épp a héten állt be változás: a helyi Jobbik kilépett az összefogásból és visszaléptette jelöltjeit, ők a civil jelöltek támogatására szólítottak fel, míg a lépést elítélő országos Jobbik továbbra is az összefogás támogatására buzdítja a Jobbik-szimpatizánsokat. Az ügyről itt egy rövid összefoglaló.

Vasárnap Győrben polgármestert és 16 egyéni körzetben képviselőt választhatnak az állampolgárok, ezen felül az eredmény ismeretében hét képviselői helyet osztanak el a töredékszavazatok alapján a pártszövetségek és civil szervezetek kompenzációs listájáról. Az önkormányzati választás rendszeréről itt olvasható egy jó összefoglaló.

A kampány elég enervált volt egészen a végén kirobbanó botrányig, de szó esett benne a győri szelektív kukák borzalmas állapotáról és az akadozó buszközlekedésről is.

A cikkben esélyeket is latolgatunk: ehhez az öt évvel ezelőtti választási eredményeket és egyéb körülményeket vettünk alapul. A Borkai-botrány azonban teljesen kiszámíthatatlanná teszi a győri eredményeket: mivel öt éve alacsony volt a részvétel, ezért ha a botrány miatt most otthon marad a fideszesek egy része, vagy sok felháborodott, egyébként passzív polgár megy el szavazni az ellenzékre, vagy netán mind a kettő megtörténik, bármelyik körzetben borulhatnak az erőviszonyok.

Íme tehát: először a polgármester-, majd a képviselőjelöltek, akikre vasárnap szavazni lehet győrben!

Polgármesterjelöltek

2019-ben négyen indulnak a Győr polgármesteri székéért, vegyük sorra őket!

Borkai Zsolt (Facebook-oldal) jelenlegi polgármester a Fidesz jelöltje. Az olimpiai bajnok tornász 2006 óta vezeti Győrt, az eközben elért eredményeket pedig egyrészt a kampány során az önkormányzati lapok mellett többek között a Facebook-oldalán ismertette; másrészt minden győri maga is felmérheti. Borkai a „Családapa. Olimpikon. Polgármester” szlogennel kampányolt.

A kampány hajrájában aztán előkerült egy névtelen szerző által jegyzett blog, ami különféle korrupciós vádak megfogalmazása mellett képeket és videókat közölt egy adriai hajótúráról, ahol a polgármester és barátai prostituáltakkal szórakoztatják magukat. Az ügyről itt van egy rövid összefoglaló, az Index pedig több cikkben is írt a történet korrupciós szálairól.

Borkai Zsolttal korábban szerettünk volna interjút készíteni, de a polgármester nem élt a lehetőséggel. Borkai Zsolt és a Fidesz-KDNP jelöltjei:

Az ellenzéki összefogás (DK-MSZP-Momentum-LMP és az országos Jobbik, Facebook-oldal itt) jelöltje Borkaival szemben Glázer Tímea (Facebook-oldal), a DK politikusa, önkormányzati képviselő. Az ellenzék jelöltjével itt olvasható egy interjú. Az ellenzéknek nincs írott programja, de több programpontjukról is tartottak sajtótájékoztatókat. Glázer a Borkai-botrány kapcsán többször is nyilatkozott, először az Azonnalinak, aztán egy videós nyilatkozatot is közzétett: ebben arról beszélt, hogy a polgármester szégyent hozott Győr nevére. Az ellenzéki összefogás jelöltjei:

Indul aztán a városban két civil szervezet is, az egyik az egykori helyi Jobbik-alelnök, Kovács László (Facebook-oldal) vezetésével vágott neki a megmérettetésnek és tagjai között sok a volt jobbikos politikus, szimpatizáns, míg mások az Arrabona Városvédő Egyesületből érkeztek. A Civilek Győrért Egyesület az egyetlen olyan formáció, amelynek az interneten is fellelhető programja van. Kovács László és csapata:

A másik civil szervezet Összefogás Győrért, amelynek vezetője Balla Jenő vállalkozó: ő az, aki a városban sok helyen felbukkanó matricákon a választókra mutat, ebben a videóban el is magyarázta, hogy miért. Itt látható Balla és néhány képviselőjelölt, ezen a képen is mutat:

2014-ben a választópolgárok 32,6 százaléka ment el Győrben szavazni, Borkai Zsolt a szavazatok 61 százalékával lett a város vezetője. Akkor külön jelölteket indítottak ellene az ellenzéki pártok, civil jelölt pedig nem volt. A Jobbik, az MSZP-Együtt, a DK és az LMP jelöltjei összesen 39 százalékot szereztek.

Nagy kérdés, hogy a kampány hajrájában előkerülő felvételek, az, hogy az öt éve külön induló pártok most összefogtak, illetve az új civil szervezetek megjelenése milyen hatással lesz az eredményre.

A botrány óta a nyilvánosság elől eltüntetett Borkai legesélyesebb kihívója a korábbi eredmények alapján Glázer Tímea, az ellenzéki összefogás jelöltje.

A körzetek

A következőkben „ellenzéki jelölt” alatt az egyszerűség kedvéért a DK, az MSZP, a Momentum, az LMP, valamint az országos Jobbik által támogatott jelölteket értjük.

Az egyes körzetben (Pinnyéd, Sziget és Újváros egy része) a hivatalban lévő fideszes Szeles Szabolcs ellen indult volna a jobbikos Fodor Roland az összefogás színeiben, visszalépése után Szeles ellenfele a Civilek Győrért színeiben Kovács Balázs Sándor, a Mi Hazánk színeiben Márton Levente, az Összefogás Győrért színeiben pedig Nagy Ferenc lesz. Szeles 2014-ben 59 százalékkal nyerte a körzetet, most is ő az esélyes.

A kettes körzetben (Újváros és Belváros egy része) a hivatalban lévő fideszes alpolgármester, Fekete Dávid ellenzéki ellenfele a jobbikos Takács Gábor lett volna, visszalépése után a Civilek Győrért képviseletében Oláh Edina, az Összefogás Győrért képvseletében Csatári Jenő Péter, illetve egy független jelölt, Kirchfeld Mária maradt versenyben. Utóbbi jelölt talán azonos lehet a Széchenyi István Egyetem Anyagismereti és Járműgyártási Tanszékének tanárával. Fekete Dávid 2014-ben 61 százalékkal nyerte a körzetet, most is ő az esélyes.

A hármas körzetben (Belváros keleti, Révfalu középső része) a Fidesz új jelöltet indít: Somogyi Tivadar eddigi alpolgármester helyett az egykori jobbikos Takács Krisztiánt indítják. Takács 2015-ig a Jobbik helyi elnöke, illetve 2014-ben polgármesterjelöltje volt, majd először független, végül fideszes képviselő lett. Takács emellett a Rómer-ház kommunikációs vezetője. Takács ellenzéki ellenfele a momentumos Hegedűs Ákos jogász. A Civilek Győrért Martini Gábort indítja. Az Összefogás Győrért jelöltje Szabó Zsolt. Somogyi Tivadar 2014-ben 55 százalékkal nyerte a körzetet, akkor a most összefogott pártok mind külön indítottak ellene jelöltet. Somogyi ehhez képest viszonylag magabiztosan nyert, de most egyrészről az új jelölt, másrészről a Borkai-botrány miatt ez a körzet is esélyes lehet az ellenzéknek.

A négyes körzetben (Bácsa, Révfalu keleti része, Sárás) idén az ellenzéki összefogás jelöltje a hivatalban lévő, korábban függetlenként induló Bárány István, választási programjáról itt adott számot. Rajta kívül a körzetben a Fidesz színeiben Morvay László (rövid program itt), a Civilek Győrért jelöltjeként Dr. Szabó Tamás orvos, az Összefogás Győrért Egyesület jelöltjeként Kopácsi István, a Mi Hazánk Mozgalom jelöltjeként pedig Bertalan Balázs indul.

Bárány 1998-ban lett először a városrész képviselője, a 2006-2011 közötti időszakot leszámítva azóta van hivatalban. A 2006-os, és a 2010-es választáson Ottófi Rudolf győzte le a korábban függetlenként, majd a Pro Urbe nevű egyesület színeiben induló egykori rendőrt, aki aztán Ottófi 2011-es halála után az időközi választáson szerezte vissza a körzetét, 60 százalékkal legyőzve a fideszes jelöltet. 2014-ben a részben megismételt választás után az övé volt az egyetlen olyan egyéni körzet a városban, ahol nem fideszes jelölt nyert, úgy, hogy indított ellene jelöltet a DK, az MSZP és a Jobbik is: akkor 47 százalékot szerzett. A jelenlegi felállásban is Bárány számít esélyesnek.

Az ötös körzetben (Nádorváros) a hivatalban lévő fideszes Dézsi Csaba András ellen az ellenzéki összefogás a jelenleg is szocialista képviselőként tevékenykedő Juhász Istvánt indítja, rajtuk kívül még a Civilek Győrért képviseletében az idősgondozással foglalkozó Juhász Gergő István, és az Összefogás Győrért színeiben Nyers Henriett indul. Érdemes figyelni, hiszen a körzetben két jelölt neve hasonlít egymásra. A kardiológus Dézsi 61 százalékkal nyert öt éve a három ellenzéki jelölt ellen, ami elég magabiztos: ő 1994 óta képviselő, polgármesterjelölt is volt 2002-ben, a Fidesz egyik legrégebbi motorosa a városban.

A hatos körzetben (ami Gyárvárost, Likócsot és Jancsifalu északi részét foglalja magában) érdekes küzdelem lesz október 13-án, ez a második olyan körzet, ahol a Fidesz részéről nem az eddigi képviselő újrázik, hanem egy új jelölt indul Hajtó Péter személyében, akinek rendezvényszervező és limuzinkölcsönző cége van, és aki a Boldogulj Győrben cikke szerint korábban szerepelt a 10 millió forint feletti adótartozással rendelkezők listáján, amely tartozását később rendezte.

Öt évvel ezelőtt a fideszes Kalmár Ákos simán nyerte a körzetet: a szavazatok 50 százalékát szerezte meg amásodik helyrebefutó MSZP-s Pollreisz Balázs előtt. Akkor azonban az ellenzék külön indult, volt tehát még LMP-s, DK-s és jobbikos jelölt is. Az ellenzék együtt a szavazatok 49,5 százalékát szerezte meg, és az elmúlt négy évben képviselőként dolgozó Pollreiszt idén az akkor is induló pártok közös jelöltjeként indul.

Rajtuk kívül indul a körzetben a Civilek Győrért jelöltje, Szabóné Rácz Anita; az Összefogás Győrért Egyesület színeiben maga Balla Jenő, a polgármesterjelölt indul, illetve Czöndör Péter személyében független jelölt is lesz. A körzet nyerhető lehet az ellenzék számára, de a két civil jelölt és a helyben erős Czöndör jelenléte többesélyessé teszi a küzdelmet. Hajtó idén azzal is felhívta magára a figyelmet, hogy jogtalanul használta két nagy cég logóját is egy kampányrendezvényen.

A hetes körzetben (Adyváros keleti része és Jancsifalu déli része) a fideszes jelölt a hivatalban lévő alpolgármester, Radnóti Ákos, kihívója az ellenzéki összefogás részéről Takács András LMP-s politikus. A Civilek Győrért Kovács Lászlót, az egyesület polgármesterjelöltjét, korábbi jobbikos helyi alelnököt indítja, aki 2014-ben is itt indult akkori pártja jelöltjeként. Az Összefogás Győrért színeiben Papp Ilona Márta indul. Radnóti 2014-ben magabiztosan, 58 százalékkal nyert.

A nyolcas körzetben (Adyváros középső része) a fideszes jelölt Gancz Tamás helyett egy új induló, Szálasy László, az Audi ETO KC csapatorvosa, kihívója az ellenzéki összefogás részéről a polgármesterjelölt, a DK-s Glázer Tímea. A Civilek Győrért Pongrácz Alexet indítja. Az Összefogás Győrért színeiben Fehér István indul. Gancz öt éve 52 százalékkal nyerte a körzetet: ebben a körzetben esélyes lehet az ellenzéki jelölt győzelme.

A kilences körzetben (Marcalváros I. keleti része, Nádorváros déli része és Adyváros nyugati része) a fideszes jelölt a hivatalban lévő Kovács Tamás tanár, kihívója az ellenzéki összefogás részéről Varga Márk önkormányzati képviselő. A Civilek Győrért Bíró Károlyt indítja. Az Összefogás Győrért színeiben Nagy Zoltán indul. Kovács 2014-ben magabiztosan, 59 százalékkal nyert.

A tizes körzetben (Marcalváros I. középső része, Adyváros északi része és Nádorváros déli része) a fideszes jelölt a hivatalban lévő Borsi Róbert, aki egyben a a Győr Nagytérségi Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás elnöke is. Kihívója az ellenzéki összefogás részéről Füzi Judit. A Civilek Győrért Koródi Istvánt indítja. Az összefogás Győrért színeiben Zelena Csaba János indul. Borsi 2014-ben magabiztosan, 58 százalékkal nyert.

A tizenegyes körzetben (Marcalváros I. nyugati része és Marcalváros II.) a fideszes jelölt a hivatalban lévő Rózsavölgyi László, kihívója az ellenzéki összefogás részéről az LMP-s Rosinger Tímea – róla akkor írtunk, amikor a győri LMP fákat ültetett a Kiserdőben. A Civilek Győrért Harasztovics Istvánt indítja. Az Összefogás Győrért színeiben Horváth Imréné indul. 2014-ben Rózsavölgyi 55 százalékkal nyert, ebben a körzetben esélyes kihívó lehet az ellenzéki jelölt.

A tizenkettes körzetben (Szabadhegy északi része) a fideszes jelölt a hivatalban lévő egykori focista, Hajszán Gyula, kihívója az ellenzéki összefogás részéről Apró Antal agrármérnök, aki egyébként a DK-t erősíti. A Civilek Győrért Major Alexandrát indítja. Az összefogás Győrért színeiben Rózsa László Richárd indul. Hajszán magabiztosan, 59 százalékkal nyert 2014-ben.

A tizenhármas körzetben (Szabadhegy déli része, Kismegyer) Diligens Tibor hivatalban lévő fideszes képviselő ellenzéki kihívója Horváth Balázs lett volna, visszalépése után a Civilek Győrért jelöltje, Szalay András, és az Összefogás Győrért jelöltje, Győrfi Zsolt maradnak versenyben. Diligens 62 százalékkal nyert 2014-ben.

A tizennégyes körzetben (Szentiván) a hivatalban lévő fideszes Dr. Sik Sándor ellen az ellenzék színeiben a jobbikos Weller Ramóna indult volna, de ő ugyebár visszalépett, az ellenzéki összefogás egy független jelöltet támogat a körzetben ennek nyomán, Vaderna Margitot. A Civilek Győrért Szabó Róbert Kálmánt indítja, aki 2014-ben egyébként a Jobbik színeiben mérette meg magát. Az Összefogás Győrért Egyesület jelöltje Hajdú István lesz, rajtuk kívül még egy független jelölt indul, Samu Gábor Miklós. Sík 62 százalékkal nyerte a körzetet öt éve.

A tizenötös körzetben (Csanak) a fideszes jelölt a hivatalban lévő Laczkovits-Takács Tímea, a Fidesz egyetlen női jelöltje a városban. Kihívója az ellenzéki összefogás részéről a momentumos Hegyi Szabolcs. A Civilek Győrért Boros Jánost indítja. Az Összefogás Győrért színeiben Lengyel Alex Krisztián indul. Itt megméretteti magát a Mi Hazánk is, a jelöltjük Géber József, és független jelölt is indul Reizer Norbert személyében. Laczkovits-Takács öt éve 48 százalékkal nyert, ebben a körzetben is esélyes lehetne az ellenzék ránézésre, de akkor a második helyre 27 százalékkal befutó független Géber is indul ugye idén is.

A tizenhatos körzetben (Ménfő és Gyirmót) a fideszes jelölt a hivatalban lévő Szabó Jenő, kihívója az ellenzéki összefogás részéről a DK-s Komáromszky Attila. A Civilek Győrért Lauter Klaudiát indítja. Az Összefogás Győrért színeiben Ágoston Edina indul. A Mi Hazánknak itt is van jelöltje Géberné Magyar Éva személyében

Szólj hozzá!

Megállt a szombathelyi egykori Centrum Áruház toronyórája

Egyelőre nem tudni mi okozza a problémát.

Masszív szocialistázásba torkollt a győri MÜFE temetése a közgyűlésen

A Győri Művészeti és Fesztiválközpont agóniája kapcsán forrt fel a hangulat a Városháza Dísztermében.

Az okoszokni, ami megnyugvást hoz a családok életébe

Nem is olyan régen úgy gondoltuk, hogy a modern technológia nem léphet be a szülői élet mindennapjaiba.

Bilincsben vittek el egy rendbontót Magyar Péter körmendi látogatásáról

A rendőrök hiába kérték, nem igazolta magát a férfi.

A keresőoptimalizálás által stabilizálhatod a forgalmad

Manapság online megjelenés nélkül nem igazán tud talpon maradni egy vállalkozás. Az internetes jelenlét egyszerre hatalmas lehetőség és veszélyforrás is: ha jól csináljuk, rengeteg emberhez eljuthat a termékünk vagy szolgáltatásunk, ám egy rossz stratégiával örökké a konkurensek árnyékába szorulhatunk.

Az arc hidratálása hialuronsavval: az üde bőr titka

A bőrápolási rutinok egyik kedvelt összetevője, a hialuronsav, nemcsak a nedvességmegtartásért felelős, de a bőrt is feszesebbé teszi. Tehát miért ennyire népszerű az arcápolásban? Nem csoda, hogy sok bőrápolási termékben megtalálható ez a hatásos anyag. Derítsük ki, milyen előnyei vannak, és hogyan lehet hatékonyan alkalmazni az arcbőrön!

Vasárnap Vas megyébe érkezik Magyar Péter

Kőszeg, Sárvár, Celldömölk, Vasvár, Körmend és Szombathely az állomások között.

"Mi a fenét akar kezdeni a győri városvezetés a Városrendészettel?"

Borsi Róbert tette fel a kérdést Pintér Bencének.

Vajon miért választják a sztárok is a FUE hajbeültetést?

A hajtüsző egység kihúzása, vagyis a FUE technológia kiváló lehetőséget kínál mindazok számára, akik hajvesztéssel, kopaszsággal élik a mindennapokat. Egyre több híresség vállalja fel, hogy szembesül a problémával és erről a bulvár hírekben is olvashatunk.

2028-ig hosszabbított szerződést a Falcoval Milos Konakov

A szombathelyi csapat a vezetőedzővel eddig 3 bajnoki címet, 2 kupa győzelmet és 2 Bajnokok Ligája Top 16-os szereplést ünnepelhetett.

Gobbi Hilda életműdíjat kapott Szerémi Zoltán, a szombathelyi Weöres Sándor Színház tagja

Az életműdíj azoknak a színészeknek ítélhető oda, akik több évtizede működnek a pályán, és semmiféle állami művészeti díjat nem kaptak.

Önkormányzati ráhatásra élhetőbb lesz a szombathelyi Uránia udvar

Az udvarban működő két szórakozóhely zaja komolyan megkeserítette a környéken lakók életét.