Pintér Bence a Tiszta Szívvel a Városért Egyesület polgármesterjelöltje lesz a 2024-es önkormányzati választáson.
November 21-én 11 órakor tartják azt a partnerségi egyeztetést a győri városházán, amely az egykori Rába-gyár telkéről szól. Ide tervezte Dézsi Csaba András polgármester a kulturális negyedet, és most itt árul egy telket a Rába minimum 4 milliárd forintért.
A város az eddigi szabályozási tervet akarja módosítani, amelyben fel volt parcellázva a terület.
Itt megtekinthető az eddigi állapot, itt pedig a tervezett – itt pedig az ügyhöz kapcsolódó anyag.
A környezeti tanulmányban azt írják:
„A tervezési területen belüli terület fő tulajdonosának a Rába Nyrt.-nek a távlati fejlesztési lehetőségeinek megvalósíthatósága érdekében egy egységes keretszabályozás kerül meghatározásra, amelynek alapján a tervezési területen belüli egységes területfelhasználást határozunk meg. Ennek megfelelően a tervezési terület egységesen egy övezetbe, településközpont vegyes (Vt) területfelhasználási kategóriába kerül besorolásra.”
A tervből az is kiderül, hogy az összességében 40 hektáros telekre a következő megoszlásban terveznek fejleszteni:
- településközpont vegyes terület (Vt) 49 790 m2;
- nagyvárosias lakó terület (Ln) 104 478 m2;
- különleges oktatási központok területe (Kok) 54 920 m2;
- utak területe (közlekedési terület, 159 154 m2);
- valamint a közparkok területe (zöldterület, 26076 m2).
A településközponti vegyes terület lehet a tervezett kulturális negyed területe, amelynek terveit részletesen egyelőre nem mutatta be Dézsi Csaba András polgármester, pedig 2020-ban még egy turnát ígért, ahol ezeket bemutatja.
A Győri Nemzeti Színház épülete kész tervekkel és megígért állami finanszírozással a felújításra várt, mikor 2020 tavaszán kiderült, hogy Dézsi Csaba András frissen megválasztott polgármesternek egészen más tervei vannak: a felújítás helyett hatalmas gigaprojektet, 600 milliárd forintos kulturális negyedet álmodott az egykori Rába-gyár területére.
Végül se a felújítás, se a kulturális negyed építése nem indult meg eddig a ciklusban. A színház és a II. János Pál pápa tér megtervezésére még a Borkai-korszakban elköltött kétmilliárd forintot a város, miközben a kulturális negyed előzetes tervei is kétszer, két különböző iroda gondozásában készültek el az elmúlt négy évben, de közben kiderült, hogy a kormány is irreálisnak találja a tervet. A legutóbbi hír a környékről az volt, hogy ötletpályázatot írnak ki a színház előtti, gyalázatos állapotban lévő II. János Pál pápa tér felújítására.
Dézsi szerint biztos, hogy új színházat kell építeni. A polgármester szerint a színház maga 100 milliárdba kerülne, és ez folyamatban van, dolgoznak rajta. 2020-ban egyébként még azt mondta: „Olcsóbb lebontani, s egy újat építeni, mint felújítani a régit.” A belvárosi épület felújítása 40 milliárd forintba került volna a tervek szerint, ami kevesebb, mint 100 milliárd forint.