„Kérte-e a kormány, hogy a győri Ipari Park bővítésére kinézett terület Gipz, azaz jelentős mértékben zavaró hatású ipari övezet legyen, és ha igen, miért?” – ezt az írásbeli kérdést tette fel a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak Ungár Péter, az LMP társelnöke és frakcióvezetője, aki arra is rákérdezett, hogy miért nem volt elég a Gipe jelzésű sima ipari övezet, és igen/nem választ kért arra, hogy terveznek-e ide akkumulátorgyárat.
Az első kérdés azért érdekes, mert a szentiváni ügy augusztusi kirobbanása óta kenegeti mindenki a felelősséget, és jön azzal, hogy nem fog semmi veszélyes épülni, ami veszélyeztetné bárki egészségét – mindeközben már helyből erre a besorolásra („különösen veszélyes, pl. tűz, robbanás, fertőzőveszélyes, bűzös vagy nagy zajjal járó gazdasági tevékenységhez szükséges létesítmények) akarták átminősíteni a területet. Ezt nyilván valaki eldöntötte, de az önkormányzat és a jegyző arra hivatkozik, hogy ez a kormány döntése volt, Dézsi Csaba András polgármester is az országgyűlési képviselőhöz, illetve a kormánymegbízotthoz irányított mindenkit, aki ezügyben érdeklődne.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium minderre a következőt válaszolta: „A kormány nem járul hozzá olyan beruházásokhoz, amelyek a magyar emberek egészségét vagy biztonságát veszélyeztetik.”
Tehát ugyanazt mondják, amit Dézsi Csaba András győri polgármester ismételget most már hetek óta, mindenféle garancia nélkül, hiszen a Gipz besorolású övezetbe pont olyan üzemeket lehet hozni, amelyek potenciálisan veszélyeztetik a magyar emberek egészségét vagy biztonságát.
A teljes válasz itt olvasható.
Mint ismeretes, Győr 10 milliárd forint kölcsönt kapott az Ipari Park bővítésére, amit Győrszentiván mellett akarnak megvalósítani. Ennek a területnek Gipz, azaz különösen veszélyes ipar telepítésére lehetőséget adó besorolást akarnak adni, ezen felül semmit sem kommunikáltak a helyiekkel az egész projektről. A győrszentivániak augusztus eleje óta tiltakoznak, 5585 aláírást gyűjtöttek össze a projekt ellen, több száz fős tüntetést és ezer fő részvételével lakossági fórumot szerveztek, illetve az önkormányzattól független légszennyezettségi mérésre több mint 16 millió forintot gyűjtöttek össze. Dézsi polgármester augusztus óta nem áll szóba a tiltakozókkal, csak szidja őket, vezetőiket nyugatról fizetett provokátornak nevezi, a felelősséget pedig a kormányhivatalra és az országgyűlési képviselőkre hárítja.
Ungár Péter résztulajdonos az Ugytudjuk.hu kiadó gazdasági társaságban.