Három kérdést tett fel három különböző miniszternek a győri Ipari Park bővítésével kapcsolatban Keresztes László Lóránt, az LMP parlamenti képviselője:
- „Akkumulátorgyár létesítése miatt tervezik a győri ipari park bővítését?” – kérdezte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztertől;
- „Hogyan hat a helyi infrastruktúrára és foglalkoztatásra a győri ipari park tervezett bővítése?” – kérdezte Palkovics László ipari minisztertől;
- „Milyen szempontok alapján döntöttek a győri ipari park bővítéséről?” – kérdezte Lázár János beruházási és építési minisztertől.
Az MSZP-s Komjáthi Imre is ezügyben tett fel kérdéseket, egészen pontosen ezeket:
- Pontosan milyen ipari létesítményt terveznek a hivatkozott területre?
- A terület átminősítése miért „jelentős mértékben zavaró hatású ipari területként” lett meghatározva?
- Mikor került sor a beruházással összefüggésben környezeti hatásvizsgálatra? Azok milyen megállapítást tettek?
- A magyar agrárgazdaságban és -közéletben is szerepet vállalóként mi a véleménye arról, hogy 350 hektárnyi, az átlagnál jobb minőségű termőföld kerül kivonásra és „lebetonozásra”?
Komjáthi és Keresztes a három plusz négy kérdésre ugyanazt az egy nyúlfarknyi „választ” kapta, méghozzá a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkárától, Magyar Leventétől:
„A Győri Ipari Park a régió gazdaságának motorja, ezért bővítése elengedhetetlenül szükséges a város pozícióinak megtartása és további fejlesztése érdekében. Győr környékén mára beteltek az iparfejlesztésre alkalmas területek, azonban az átminősítés lehetővé teszi, hogy komoly befektetési szándék esetén további beruházások települhessenek a városba.”
A hét kérdés közül ezzel valójában egyikre sem nagyon válaszolt az államtitkár. A válasz itt olvasható eredetiben.
Mint ismeretes, Győr 10 milliárd forint kölcsönt kapott az Ipari Park bővítésére, amit Győrszentiván mellett akarnak megvalósítani. Ennek a területnek Gipz, azaz különösen veszélyes ipar telepítésére lehetőséget adó besorolást akarnak adni, ezen felül semmit sem kommunikáltak a helyiekkel az egész projektről. A győrszentivániak augusztus eleje óta tiltakoznak, 5585 aláírást gyűjtöttek össze a projekt ellen, több száz fős tüntetést és ezer fő részévtelével lakossági fórumot szerveztek, illetve az önkormányzattól független légszennyezettségi mérésre több mint 11 millió forintot gyűjtöttek össze. Dézsi polgármester augusztus óta nem áll szóba a tiltakozókkal, csak szidja őket, vezetőiket fizetett provokátornak nevezi, a felelősséget pedig a kormányhivatalra és az országgyűlési képviselőkre hárítja.
Nyitókép: MTI