Nyilvánosan elérhető a Kúria Önkormányzati Tanácsának májusi határozata, amelyben
a legfőbb bírósági fórum ismét eltörölte Dézsi Csaba András győri polgármester csodafegyverét, az egész városra kiterjedő változtatási tilalmat.
Ráadásul most visszaható hatállyal, október 26-ára visszamenőleg semmisítették meg az önkormányzati rendeletet, amely szinte az egész városban ellehetetleníti az építkezést, illetve házak, épületek módosítását. Vagy ahogy azzal a polgármester még pár hete a 24.hu-nak büszkélkedett:
„javasoltam, hogy egy ingatlanhoz legalább két parkolóhelyet kelljen építeni, de a kormányhivatal ezt nem fogadta el, ezért változtatási tilalmat rendeltem el, ami azt jelenti, hogy jelenleg egy légkondit sem lehet a külső falon elhelyezni jogszerűen.”
Úgy néz ki azonban, hogy a tavaly ősszel egy hasonló döntés után újraalkotott változtatási tilalom volt valójában jogszerűtlen. A Kúriát ismét a Győr-Moson-Sopron megyei Kormányhivatal találta meg az üggyel, akik több érvet is felhoztak amellett, hogy a vonatkozó önkormányzati rendelet – amely a Kúria korábbi döntését figyelembe véve immár övezeti számok alapján határozta meg a tilalmat – valójában továbbra is jogsértő.
Ebből az első az volt, hogy bár a város hivatalos indoklása szerint a változtatási tilalom elrendelésének célja a zöldfelületi mutató felülvizsgálata, a győri önkormányzat eközben nem rendelkezett, illetve előzetesen nem kötött szerződést olyan szakemberrel – jelen esetben okleveles tájépítész mérnökkel –, aki ezt a vonatkozó területeken érdemben vizsgálni tudta volna. Pedig erre a jogszabályok szerint szükség lett volna.
Mivel ebben az esetben a Kúria megfelelőnek találta a kormányhivatal érvelését, a többi felvetésüket nem is vizsgálták, hanem visszaható hatállyal törölték az önkormányzati rendeletet.
Ez azt jelenti, hogy várhatóan egy csomó per vár a városra a hónapokig fennálló, jogszerűtlen intézkedés miatt.
A „gigantomán” építkezések elítélésétől a „gigantomán” építkezések keresztülnyomásáig
A győri polgármester ezen a területen egyébként nagy utat járt be. 2020 májusában a Borkai-éra szerinte átgondolatlan társasházépítéseire hivatkozva először a város négy környékére, majd 2021 májusában a teljes városra változtatási tilalmat rendelt el. Ez ugyebár azt jelentette már akkor is, hogy az egész városban lehetetlenné vált bármit építeni vagy felújítani (bizonyos kivételekkel).
A cél a polgármester szerint az volt ezzel, hogy a város nagyobb kontrollt szerezzen a városban épülő beruházások fölött, amelyek közül az elmúlt évtizedben szerinte sok felelőtlenül valósult meg a városban. Építési engedélyt a kormányhivatal ad ki, de a változtatási tilalom elrendelése után most mindenképpen tárgyalóasztalhoz kell ülnie a beruházóknak a várossal, mielőtt a kormányhivatal dönt egy ügyben.
Mind az iparkamara megyei testülete, mind a kormányhivatal problémásnak tartotta akkor az eljárást. És így volt ezzel a Kúria is, amely tavaly szeptemberben ugyan megállapította, hogy az önkormányzat túllépett a hatáskörén, és eltörölte a rendeletet, de hagyott egy menekülőutat a polgármesternek, akinek csapata október végéig – az építőipari szereplőkkel ismét nem egyeztetve – megalkotta az új tilalmat.
Eközben pedig egyébként egy Dézsi polgármester által kárhoztatott „gigantomán építkezésekhez” hasonló projekt is elindult a változtatási tilalom alatt, amelynek nyomán 1100 lakásos, kilencemeletes házakat is magába foglaló társasházas lakónegyed épülne fel a Tatai út környékén. Lakossági tiltakozás nyomán úgy néz ki, hogy a területen található erdő megmaradhat, de még az is lehet, hogy az egészből nem lesz semmi: miután a beruházás nagy nehezen végigbukdácsolt a bizottsági és közgyűlési szakaszon, mi úgy hallottuk, hogy a Kormányhivatal elutasította azt.
A két éve tartó tilalom legnagyobb eredménye pedig az, hogy a győri építők többnyire nem Győrben, hanem mondjuk Pannonhalmán, Vámosszabadin, Győrújbaráton és Bábolnán kezdtek új projektekbe, aminek nyomán valószínűleg nőni fog az agglomerációba költözők aránya, és ezzel együtt a győri ingázás kapcsán kialakuló egyre súlyosabb közlekedési szituáció.
Iratkozz fel te is a Győr filter nélkül hírlevélre, ahol ez a szöveg először megjelent!