Megjelent a Kúria határozata, amiben megsemmisítik a Dézsi-féle változtatási tilalmat

Pintér Bence 2021-09-20 14:01:00
A döntés szerint túllépett a hatáskörén az önkormányzat az egész városra kiterjedő tilalommal.

Mint arról szeptember elején beszámoltunk, a Kúria törölte az önkormányzati rendeletet, amellyel Dézsi Csaba András győri polgármester (Fidesz-KDNP) nagyjából az egész város területére változtatási tilalmat rendelt el, és amellyel szemben a megyei kormányhivatal nyújtott be keresetet. Most a Magyar Közlönyben megjelent a döntés részletes indoklása is, amelyből kiderül:

az önkormányzatnak túllépett a hatáskörén, amikor a változtatási tilalomban különböző kivételeket és a magasabb rendű jogszabályhoz képest további részletszabályokat határozott meg.

Az indoklásban ezt írják:

Az önkormányzat a változtatási tilalom elrendelése során a beruházás jellegére, a beruházás finanszírozójára vagy a  beruházás által megvalósítani tervezett funkcióra tekintettel nem állapíthat meg további kivételeket.

Ezen felül azt is megállapítják, hogy „a változtatási tilalom területi hatályának az Ör. 2. § (1) bekezdése szerinti kijelölése (...) önmagában is ellentétes
az Étv. 20. § (2) bekezdésével, miszerint a tilalmat a feltétlenül szükséges mértékre kell korlátozni”.

Problémája volt a Kúriának azzal is, hogy már olyan területekre is érvényes volt az új tilalom, amelyre egy évvel korábban már hasonló tilalmat tett a polgármester. „Az Étv. 20.  § (2)  bekezdése alapján a  tilalmak különböző célokból való egymásra rakódása ugyancsak aggályos, mivel a  tulajdonjog állandósuló korlátozásához vezet, amely határtalanság alapjogok konkurálásával már nemindokolható jogszerűen. Az önkormányzati jogalkotó mindezzel ténylegesen annak a lehetőségét teremtette meg, hogy a korábban elrendelt változtatási tilalom időtartamát, az  Étv. 21.  § (1) bekezdésében maximalizált 3 évnél hosszabb időtartamra rendelje el” – írják.

A kormányhivatal visszaható hatállyal kérte a rendelet megsemmisítését, ezt azonban a Kúria nem találta megfelelőnek, ezért a rendeletet október 31. határidővel semmisítették meg, a szöveg szerint teret és időt adva az önkormányzatnak, hogy az építési törvénynek megfelelő, azt nem bővítő és részletező módon érje el a céljait.

A győri változtatási tilalom okairól, az ügy előzményeiről itt olvasható egy áttekintő cikk!

Szólj hozzá!

"Agyba-főbe vert, megrugdosott, orális szexre kényszerített gyerekek"

Dobrev Klára megszólaltatta a Szőlő utcai intézet volt dolgozóját.

Azonnali felújításra szorul a győri M19-es autóút felhajtója

Akár már pénteken dönthet róla az illetékes bizottság, hogy pénzt különít el a kopóréteg cseréjére.

Kerítést kapott a szombathelyi Váci Mihály utcában lévő játszótér

A 2 millió forintos költséget a Falco fizette ki.

Magyar Péter feljelenti Orbán Balázst

A mesterséges intelligenciával róla készített videó miatt.

Mindenki nyugodjon meg! Idén is lesz óriáskerék a szombathelyi adventi vásáron

Az azonban egyelőre még titok, hogy hova kerül és mekkora lesz.

Szabadi István: A Mi Hazánk senkivel nem fog koalíciót kötni

A párt igazgatója a szombathelyi jelöltbemutatón beszélt erről.

Óvodások korcsolyaoktatását és állatvédő alapítványt is támogatnak az önkormányzati képviselők Győrben

Több mint 3 millió forintot osztanak szét a „kezdeményezések kerete” terhére.

Megduplázná a szociális támogatásokat és felújítási keretösszegeket a győri városvezetés

Pintér Bence szerint le vagyunk maradva más nagyvárosokhoz képest – a Zechmeister-terv a szociális szféra és az oktatási intézmények megerősítését is célozza.

Ingyenes zöldhulladék-leadás és kiegészítő szolgáltatások a GYHG-nál

Elindult az őszi zöldhulladék szezon Győrben – 100 kilogrammig díjmentesen lehet leadni a fásszárú hulladékot.

Látogatási tilalom lépett érvénybe a győri kórház égésplasztikai osztályán

Az akut légúti tünetekkel járó megbetegedések számának emelkedése az indok.

Barnamezős területekből alakítana ki új városrészeket a kormány

Szentgotthárdon és Monoron indulhatnak el az első lakásépítési projektek az Otthon Start Program keretében.

Bár Szombathely nem Hatvanpuszta, így is jönnek a zebrák

A város forgalmas közlekedési csomópontjain összesen 10 gyalogátkelőhelyet létesítenek. Soroljuk a helyszíneket.

Krakkóban aratott sikert a Krausz Ferencről szóló dokumentumfilm

A Nobel-díjas magyar fizikus életét és munkásságát bemutató alkotás a legjobb dokumentumfilm díját nyerte el a nemzetközi fesztiválon.

Cigicsempészeket fogtak a győri NAV pénzügyőrei

Az M1-es autópályán buktak meg, autóalkatrészek közé rejtették a szajrét. 

Új egészségügyi központ létrehozásáról dönt a pénteki közgyűlés Győrben

Felnőtt- és gyermek rendelő, ügyeleti helyiség és nyugdíjasklub is helyet kapna a belvárosi épületben. 

Megkezdődött a Napóleon-ház megmentése Győrben

Az ikonikus műemléképület az utolsó órában kaphat esélyt a pusztulás megállítására – háromlépcsős állagmegóvás indul.