Kétéves az Ugytudjuk.hu, hogy megajándékozhassunk, olvasd el figyelmesen a cikket!
Mint arról már többször írtunk, a Győr Nemzeti Színház épületének felmerült lebontása ellen állást foglaló győri polgár, Szakács András május eleje óta próbálja kikérni azokat a dokumentumokat, amelyekből meg lehetne állapítani: mennyire igaz az a polgármesteri állítás, hogy a színház olyan rossz állapotban van, hogy inkább megérné ezt lebontani, és máshol építeni egy újat.
Úgy tűnik azonban, hogy ezek a dokumentumok, ha egyáltalán léteznek, eltűntek.
Dézsi Csaba András polgármester (Fidesz) egyébként nem állította egyszer sem, hogy szakmai dokumentumok alapján merült volna fel benne az ötlet, videónkban azonban elmondta, hogy Forgács Péter színházigazgatóval együtt bejárta a színházat, az igazgató ekkor mutatta meg neki az épület problémáit, és ebből a bejárásból született meg végül az ötlet, amiről április óta beszél a város.
De vannak ilyen dokumentumok egyáltalán?
A mind a színháznak, mind a városházának megküldött adatigénylések kapcsán június elején írtunk először cikket: ebből kiderült, hogy Dr. Lipovits Szilárd jegyző és a színház akkor már egy hónapja húzták az időt az épület energetikai- és egyéb állapotfelméréseinek kiadása kapcsán. Az energetikai felmérés ügyében azóta volt fejlemény: miután a színház nem válaszolt a további levelekre, a városháza újabb időhúzás, összesen két hónap után megírta, hogy megállapították: a kért dokumentumnak nem ők az adatgazdái, ezért nem is tudják azt kiadni.
Ebben a második cikkben már írtunk arról, hogy a színház az épület statikai felmérésére vonatkozó adatigénylés kapcsán megírta, hogy hogy náluk nincs ilyen dokumentum, az a polgármesteri hivatalban van a színház felújítási tervei között, és nekik nincs belőle példányuk. Most azonban a jegyző ebben az ügyben is azt állapította meg, hogy a városháza nem tudja kiadni a statikai felmérést, mivel nem adatgazdája annak.
Hogy mindezt közérthető nyelvre is lefordítsuk: mind a színház, mind a városháza azt mondja, hogy ők nem rendelkeznek az épület állapotára vonatkozó adatokkal, ezért nem tudják azt kiadni.
Ez több dolgot jelenthet. Az egyik verzió az, hogy ezek a dokumentumok nem is léteznek, ami meglepő lenne, hiszen két évvel ezelőtt, még a Borkai-érában készült teljes rekonstrukciós terv a színházhoz, amire egymilliárd forintot költött a Modern Városok Program keretén belül a város, ennek pedig része kellett legyen a mostani épület állapotának alapos szakmai felmérése, legalábbis nehéz elképzelni, hogy ezek nélkül készültek volna új tervek. Ezen felül ilyen felmérést rendszeresen végezni kéne az épületen.
Ha viszont feltételezzük, hogy léteznek ezek a dokumentumok, akkor a városháza az elmúlt években vagy elveszítette őket valahol, vagy nem szeretné azt megmutatni a publikumnak. Valószínűleg az előbbi eset áll fent, kérdéseinkkel ugyanis kerestük a városházát, ahol biztosítottak minket, hogy nem szeretnék eltitkolni az épülettel kapcsolatos szakmai dokumentációt, és hamarosan tájékoztatnak minket arról, hogy mi a helyzet velük.
Szakács Andrást is megkérdeztük arról, hogy merre akar lépni. Mint kiderült, a két adatigénylés kapcsán panaszt tett a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságnál, közben pedig adott be még egy adatigénylést a színháznak és a városházának, amelyben a színház költöztetési tervét próbálja megszerezni. Mint arról számot adtunk, Szakács időközben interjúsorozatot készít győri színészekkel a kérdésről, amelyben eddig Ungvári István és Nagy Balázs szólalt meg. Ezen felül ősszel tervez egy nyílt rendezvényt, ahol megbeszélnénk a színház állapotát.
Októberre pedig azt tervezi, hogy bemutat egy kompromisszumos javaslatot a jelenleg színházépület felújítása es az új kulturális negyed épitése kapcsán.
Valami oda nem illőt olvastál a cikkben? Ez csakis EZÉRT lehetett.