Miért jó ötlet lebontani a színházépületet Dézsi Csaba András polgármester szerint? Jó ötlet-e lebontani a győri ellenzéki és civil képviselők, politikusok szerint? Még június elején tettünk fel egy videós körkérdést a polgármesternek, Pollreisz Balázs szocialista önkormányzati képviselőnek, Balla Jenőnek, aki az Összefogás Győrért nevű civil szervezet színeiben ül a képviselőtestületben, illetve a helyi LMP-t vezető Jenei Ferecnek és a helyi Momentumban aktív Varga Viktória Beátának. (Glázer Tímeát, a DK képviselőjét akkor épp nem tudtuk elérni).
Dézsi a győri színházról: Szerintem az nem vélemény, hogy minden maradjon úgy, ahogy volt
Miért jó ötlet lebontani a színházépületet Dézsi Csaba András polgármester szerint? Jó ötlet-e lebontani a győri ellenzéki és civil képviselők, politikusok s...
A polgármester válaszából kiderül: az egész ötlet egy viccből elejtett félmondatból indult, Forgács Péter színházigazgató ugyanis bejárásra invitálta Dézsi Csaba Andrást, és itt – valószínűleg nem javaslatként, inkább viccként – azt kérdezte, hogy ennyi pénzből nem lehetne inkább újat építeni? Innen indult a kulturális negyed ötlete, amelybe az új színházon kívül egy ifjúsági ház és egy hangverseny-, illetve konferenciaterem kerülne – a komplexumot az Árkád mögötti területre álmodta meg a polgármester. A színházban kültéri-, és víziszínpad is lenne.
Dézsi Csaba András szerint nagyon fontos, hogy most van diskurzus a színházról, viszont azt nem tartja véleménynek, hogy minden maradjon úgy, ahogy volt.
Szerinte a Facebook egy jó lakmuszpapír, amelyen le lehet mérni a győri polgárok véleményét – szerinte ez alapján a többség támogatná a színház lebontását. (Azóta készült két reprezentatív közvélemény-kutatás, amelyből kiderült, hogy a győriek kétharmada nem bontaná le az épületet, de a polgármester ezekre is azzal reagált, hogy a Facebookon sokan lájkolták a színház helyére tervezett park látványterveit.) A polgármester ismertette a videóban a „Central Park” látványtervet is, amelyhez azóta társult még egy terv, amelyet a városházától függetlenül készítettek civilek „Reneszánsz Kert” fantázianévvel.
Pollreisz Balázs önkormányzati képviselő (MSZP) szerint a színházépület elbontása bűn lenne, többek között a rajta és benne található műalkotások miatt is; de a kulturásli negyed ötletét támogatja. Hasonlóképpen nyilatkozott Jenei Ferenc (LMP) is, aki szerint a kulturális negyed jó ötlet, a színház épületét viszont akár másféle hasznosítással is, de meg kéne őrizni – szerinte a színház helyén sosem alakulna ki olyan kulturális tér, amit a polgármester elképzel.
Jenei szerint szinte biztos, hogy népszavazást kellene tartani a kérdésről, de az is biztos, hogy az épület állapotára vonatkozó dokumentációt a köz elé kéne tárni,
erre ugye a városháza és a színház május óta nem hajlandó, hiába kérte ki közérdekű adatigényléssel az energetikai és statikai felmérést Szakács András.
Varga Viktória Beáta (Momentum) arról beszélt, hogy az új kulturális negyed megépítése és a színház esetleges lebontása elszipkázza a belváros elől azokat, akik egyébként ott költenének, ezt pedig aggályosnak tartja azért is, mert szerinte lenne mit rendberakni a belvárosban is. Balla Jenő képviselő (Összefogás Győrért) szerint az épületet meg kell tartani, legfeljebb új funkciót kell találni neki.