Komoly szakmai munka volt a Szombathelyen talált római kori mozaikpadló feltárása és felújítása, mégis elkerülhet a városból

Nagy Donát 2022-07-11 06:18:00
A részletes feltárási dokumentációból kiderül, hogy a szakemberek szívüket lelküket beleadták, hogy megóvják és rendbe hozzák a kivételes leletet.

A Szombathelyen talált, római kori mozaikpadlóról már többször is írtunk annak apropóján, hogy a kivételes leletet a feltárását követően ugyan szakszerűen felújították, ám a kiállításához tervezett fogadóépület sosem épült meg, és úgy tűnik, már tervben sincs a kivitelezés. Most pedig úgy tűnik, "ideiglenesen" Budapestre kerülne Szombathely legnagyobb turista attrakciójának számító régészeti kincse.

A mozaikpadló egy nagyjából 800 négyzetméter alapterületű mozaikmező része volt, ami a 4. század elején épült helytartói palota dísztermének padlóját borította. A palotában Nagy Constantin, II. Constantinus és Valentinianus császár is megfordult. A fogadóterem padlózata Pannonia provincia ma ismert legnagyobb, egybefüggő mozaikfelülete volt.

A Savaria Múzeumban tárolt restaurálási dokumentáció szerint az 1938 és 1943 közt végzett ásatások során a padlómozaiknak csupán a 10 százalékát sikerült feltárni, mivel a területen zajlott középkori és barokk kori építkezések a lelet nagyobb részét már megsemmisítették.

A mozaik egyébként is rossz állapotban maradt fenn, mert alapozása vékony és gyenge minőségű terrazzó volt. 

A megmaradt közel 80 négyzetméternyi töredék azonban még így is érzékelteti az egykori impozáns alkotás minden bizonnyal lenyűgöző hatású látványát.

A lelet különleges jelentőségét felismerve, még a háború idejében védőépületet készítettek hozzá, ami sikeresen meg is óvta az időjárástól. Viszont a mozaik a talajjal továbbra is kapcsolatban volt, így egy egyre gyorsuló korróziós folyamat kezdődött meg, észrevétlenül.

Fotók: szombathely.hu / Benkő Sándor

 

A szakemberek szerint a földben töltött évszázadok alatt nem történt károsodás a mozaik rétegsoraiban, kiegyensúlyozott, kondicionált helyzetben voltak, csak a feltárás után indulhatott el a fent leírt folyamat.

Először a Kőszegi-hegységből származó lazább pórusszerkezetű, zöld palából hasított mozaikszemek kezdtek szétporladni, de lassan megindult a Balaton-környéki vörös homokkő, majd a szürke bazaltszemek korróziója is

– írják. A helyi restaurátorok megpróbáltak valamelyest segíteni a helyzeten, a mozgó, fellazuló felületeket gézzel leragasztották, de a folyamatot megállítani professzionális eszközök hiányában nem tudták.

A pusztulás megállításához csak a mozaik felszedésével nyílt lehetőség, ami 2018. február 12. és március 29. között, gondos felmérés és alapos előkészítő munka után meg is történt.

A felszedés dokumentációja szerint időt fordítottak a mozaik felületének óvatos tisztítása, majd a korrodált részek kovasavészteres szilárdítására is. Az így előkészített és fixált mozaikmezőket szőnyegszerűen felcsavarták egy 70 cm átmérőjű polisztirolhengerre. Minderre a könnyebb szállítás érdekében volt szükség, de eközben a több mint 5 métert is meghaladó hosszúságú egységet amíg csak lehet, szerették is volna egyben tartani. Egy óra sem kellett, és a kivételes régészeti kincs már a múzeum Pásztor utcai műtárgyraktárba került, az ott előkészített asztalokra terítve.

Sajnos később, a restaurálás további időszakában a kezelhetőségi szempontokat figyelembevéve mégis háromfelé kellett választani az egységet. Ehhez aztán külön dobozok készültek, a felújítás oroszlánrészét pedig már Budapesten végezték el.

A ládák felbontásával párhuzamosan el is kezdődött a restaurálás. A szállítás alatt meglazult mozaikszemeket megtisztították, majd egy különleges ragasztóval rögzítették.

A valamikor vízszintesre kirakott mozaikmező a nagyjából másfél évezredes láthatatlan története során erősen hullámossá vált a felszín alatt [...]. A felszín torzulása miatt néhol a mozaiksorok szétcsúsztak, így immár vízszintes felületen nem voltak tökéletesen illeszthetőek egymáshoz

– írják. A szakembereken azonban ez sem fogott ki, az apró törmelékek eltávolítása után a legtöbb helyen sikerült abba a dimenzióba visszaállítani a részeket, ahogyan azt ókori elődeink is láthatták.

A mozaik végső fixálásához egy olyan befogadóréteget kellett találniuk, ami egyben tartja a leletet.

A mozaikszemek egymásközti helyzetének rögzítése az egyik legjelentősebb feladat volt az állagmegőrzés és a későbbi esetleges rekonstrukció szempontjából.

Ehhez végül egy kétkomponensű gyanta rendszert választottak.

Az eredeti, pályázati kiírás szerint a mozaiktáblákat hordozhatóvá kellett tenni, ami annak fényében, hogy a kövek is jelentős tömegűek, nem kis kihívás elé állította a szakembereket. A megoldás végül egy, a repülőipar számára kifejlesztett, műgyantával ötvözött szendvics szerkezetű üvegszövet alkalmazása volt.

Mivel az eredeti terv a felszedés előtti állapot visszaállítása volt, szükségessé vált a felszedés és a szállítás alatt keletkezett hiányok pótlása. Ehhez a felszedés előtt készített ortofotókat használták segítségül.

Használhattuk a mozaik helyén végzett ásatásokból származó eredeti mozaikszemeket is [...], de esetenként újragyártottunk mozaikkockákat, ahol azok már csonkolás nélkül nem voltak passzíthatóak az adott hiányzó elem helyére

– olvasható a restaurálási dokumentációban. 

Azaz ha nem találtak a lelet körül megfelelő, felhasználható darabot, akkor a valamikori kőfejtések környékéről gyűjtöttek be kőzetmintákat.

A végső összeállítás után a 27 darab tábla jól illeszthető egymáshoz, így a helytartói palota padlómozaikjának megmaradt része akár részleteiben, akár egészében is bemutatható formába került.

Szólj hozzá!

Megállt a szombathelyi egykori Centrum Áruház toronyórája

Egyelőre nem tudni mi okozza a problémát.

Masszív szocialistázásba torkollt a győri MÜFE temetése a közgyűlésen

A Győri Művészeti és Fesztiválközpont agóniája kapcsán forrt fel a hangulat a Városháza Dísztermében.

Az okoszokni, ami megnyugvást hoz a családok életébe

Nem is olyan régen úgy gondoltuk, hogy a modern technológia nem léphet be a szülői élet mindennapjaiba.

Bilincsben vittek el egy rendbontót Magyar Péter körmendi látogatásáról

A rendőrök hiába kérték, nem igazolta magát a férfi.

A keresőoptimalizálás által stabilizálhatod a forgalmad

Manapság online megjelenés nélkül nem igazán tud talpon maradni egy vállalkozás. Az internetes jelenlét egyszerre hatalmas lehetőség és veszélyforrás is: ha jól csináljuk, rengeteg emberhez eljuthat a termékünk vagy szolgáltatásunk, ám egy rossz stratégiával örökké a konkurensek árnyékába szorulhatunk.

Az arc hidratálása hialuronsavval: az üde bőr titka

A bőrápolási rutinok egyik kedvelt összetevője, a hialuronsav, nemcsak a nedvességmegtartásért felelős, de a bőrt is feszesebbé teszi. Tehát miért ennyire népszerű az arcápolásban? Nem csoda, hogy sok bőrápolási termékben megtalálható ez a hatásos anyag. Derítsük ki, milyen előnyei vannak, és hogyan lehet hatékonyan alkalmazni az arcbőrön!

Vasárnap Vas megyébe érkezik Magyar Péter

Kőszeg, Sárvár, Celldömölk, Vasvár, Körmend és Szombathely az állomások között.

"Mi a fenét akar kezdeni a győri városvezetés a Városrendészettel?"

Borsi Róbert tette fel a kérdést Pintér Bencének.

Vajon miért választják a sztárok is a FUE hajbeültetést?

A hajtüsző egység kihúzása, vagyis a FUE technológia kiváló lehetőséget kínál mindazok számára, akik hajvesztéssel, kopaszsággal élik a mindennapokat. Egyre több híresség vállalja fel, hogy szembesül a problémával és erről a bulvár hírekben is olvashatunk.

2028-ig hosszabbított szerződést a Falcoval Milos Konakov

A szombathelyi csapat a vezetőedzővel eddig 3 bajnoki címet, 2 kupa győzelmet és 2 Bajnokok Ligája Top 16-os szereplést ünnepelhetett.

Gobbi Hilda életműdíjat kapott Szerémi Zoltán, a szombathelyi Weöres Sándor Színház tagja

Az életműdíj azoknak a színészeknek ítélhető oda, akik több évtizede működnek a pályán, és semmiféle állami művészeti díjat nem kaptak.

Önkormányzati ráhatásra élhetőbb lesz a szombathelyi Uránia udvar

Az udvarban működő két szórakozóhely zaja komolyan megkeserítette a környéken lakók életét.