Az Ugytudjuk.hu nyomon követte a szombathelyi Nagyszálló tulajdonos váltását. Az ügy egyébként kisebb politikai vihart is kavart.
Ahogy arról akkori cikkünkben is írtunk, a szállóra nem sokkal a tavalyi választások után új árverést írt ki annak végrehajtója az ING Zrt. A pályázati felhívás szerint az épület nettó 420 millió forintot ért, az adásvételi minimálárat viszont csupán 355 millió forintban határozták meg.
És ekkor jött a Krosnow Property Kft., egy cég amelyik a szükségesnél drágábban szerette volna megvenni az épületet, hiszen
bruttó 597 millió 408 ezer forintot ajánlott érte.
A szombathelyi önkormányzatnak elővásárlási joga volt, így közgyűlésnek kellett arról döntenie, hogy mi legyen a szálló sorsa. Neményék azt mondták, hogy 600 millió forint nagyon sok pénz, ráadásul a város nem tud ÁFÁ-t visszaigényelni.
A Fidesz azt hajtotta, hogy választási ígéret volt, így köteles a városvezetés megvenni a szállót. Végül egyébként a Fidesz sem szavazott igennel a szálló megvételére.
Sokáig lógott a levegőben az épület további sorsa, a januári közgyűlés után hónapok teltek el, de sem a végrehajtó, sem pedig a vevő nem jelentkezett azzal, hogy végbe ment volna az adásvétel.
Végül októberben került rá a tulajdoni lapra az új tulajdonos neve, ebből aztán következtethető, hogy megtörtént a kifizetés.
A céget azonban hiába kerestük kérdéseinkkel, válasz nem érkezett. Személyesen is próbáltunk velük kapcsolatba lépni, ám a bejegyzett címünkön még a névtáblájukat sem találtuk. Kisebb nyomozás után a békéscsabai tanyavilágban vesztünk el. A cég tulajdonosának, Bencsik Pálnak ugyanis ide vezetnek a nyomai.
Mivel az épülethez a tavalyi vásárlás óta hozzá sem nyúltak, a szombathelyi önkormányzathoz fordultunk, hogy nekik sikerült-e felvenniük a kapcsolatot a tulajdonossal. De egyelőre a városvezetők megkeresésre sem reagált a tulaj.
A szálló balesetveszélyességének megszüntetésére a Vas Megyei Kormányhivatal küldhet felszólítást a tulajdonosnak. Mivel a tetőről továbbra is lógnak a cserepek, és mivel a szálló körül továbbra is - igaz kisebb, nagyobb megszakításokkal - kordon található, megkerestük a hivatalt, hogy küldtek-e felszólítást? Változhat-e az épület mostani állapota?
A Kormányhivatal a következő választ küldte:
A Vas Megyei Kormányhivatal 2019-ben a tárgyi műemléki védettségű épület balesetveszélyes állapotának megszüntetésére soron kívül intézkedéseket tett, amelynek keretében - a cserepek tetőzetről történő lehullásának megakadályozása érdekében - a meglévő hófogók közé ponthegesztett rácsozat került felszerelésre. Fenti veszély-elhárítási munkálatok, továbbá a forgalomkorlátozási terv elkészítésének 1.620.900 Ft+áfa költségét a Vas Megyei Kormányhivatal előlegezte meg.
A Vas Megyei Kormányhivatal Építésügyi és Örökségvédelmi Főosztálya a tárgyi műemléki védettségű épület közelmúltban történt tulajdonosváltását követően –
az épületszerkezetek állagának és állékonyságának további romlása és a balesetveszélyes állapot elhárítása érdekében hivatalból kötelezési eljárást indított, amely eljárás jelenleg is folyamatban van.
Az biztos, hogy az épületre nagyon ráférne már a tatarozás. Persze további kérdésként felmerül az, hogy miért vesz meg valaki egy épületet, hogyha annak rendbetétele, hasznosítása már nem fordít figyelmet.
Ezért is szomorú, hogy a tulajdonos nem hajlandó válaszolni egyetlen megkeresésre sem.