Kezdjük máris a legfrissebbel: október 1-én a Krosnow Property Kft. benyújtotta az igényét a Földhivatalnak, hogy az adásvétel lezárultát követően jegyezzék be, mint tulajdonos, a Nagyszálló tulajdoni lapjára. A Földhivatali nyilvántartásba ez be is került, így hivatalosan is a cég az épület tulajdonosa.
Hosszú volt az út
Nem sokkal a tavalyi választások után új árverést írt ki a Nagyszálló épületének végrehajtója az ING Zrt. A pályázati felhívás szerint az épület nettó 420 millió forintot ért, az adásvételi minimálárat viszont csupán 355 millió forintban határozták meg.
És ekkor jött a Krosnow Property Kft., egy cég amelyik a szükségesnél drágábban szeretné megvenni az épületet, hiszen
bruttó 597 millió 408 ezer forintot ajánlott érte.
Ez több okból is érdekes volt. Leginkább azért, mert Nemény András (Éljen Szombathely!) korábban, még polgármesterjelöltként tett egy olyan kijelentést, hogy polgármestersége alatt Szombathely megpróbálja majd megvenni az épületet. A terv ugyanis az volt, hogy egy külső vállalkozó bevonásával, a város irányítani tudja, hogy mi is történik az ingatlannal. Milyen funkciója, milyen kinézete legyen, a környezetét hogyan szedjék rendbe.
Nemény választási győzelme után aztán egyből meg is lett az újabb árverés, a már ismert eredménnyel.
A városnak elővásárlási joga volt a szállóra, így az közgyűlés lemondó határozata nélkül külsős piaci szereplő nem vásárolhatta meg az épületet. A Nagyszálló egyébként 2005-től kezdve áll üresen, ez idő alatt egyszer sem merült fel komoly vételi szándék a piacon, így az önkormányzatnak nem kellett foglalkoznia az esetleges vásárlással.
A Fidesz szerint meg kellett volna venni, de nem szavazták meg a vásárlást
Január 22-én rendkívüli közgyűlést hívott össze a városvezetés, hogy megtárgyalják kívánnak-e élni a szálló elővásárlási jogával. Bár a Fidesz-KDNP frakció többször hangsúlyozta, hogy Nemény választási ígérete volt a Nagyszálló megvétele, de képviselőik végül tartózkodtak, így ők sem támogatták az épület megvásárlását.
A képviselők közül Czeglédy Csaba (független) és Molnár Miklós (Pro Savaria) is mutyit sejtett a háttérben. Czeglédy akkor azt mondta, hogy az adásvételi szerződésben az áll, hogy az minden következmények nélkül felbontható. Ez is arra enged következtetni, hogy a vásárló egy a felszámolóhoz közeli cég lehet, amellyel most nyomást akar gyakorolni az önkormányzatra.
Molnár pedig azt javasolta, hogyha a vásárló határidőre nem fizeti ki a vételárat, akkor tegyen a város feljelentést és kezdeményezze a felszámoló kamarai kizárását.
A közgyűlés ezt meg is szavazta.
A június 25-én ült össze az a közgyűlés, ahol aztán Nemény előterjesztésére azt is megszavazta a testület, hogy mivel a kifizetés nem történt meg, ezért feljelentést tesznek.
Úgy látszik, az, hogy a Krosnow Property Kft. végül kifizette a bruttó 597 millió 408 ezer forintot, ezzel pedig 15 év után új tulajdonosa lett a Nagyszállónak, nagy mértékben annak is köszönhető, hogy a Nemény András határozott lépéseket tett és nem hagyta veszni a Savaria Szállót és annak sorsát.
Kerestük a cég ügyvezetőjét, hogy megtudjuk, mi a tervük az épülettel, lesz-e állagmegóvás, felújítás, újranyitás, ám megkeresésünkre eddig nem válaszolt.