Lassan egy szappanoperára emlékeztetnek azok a fordulatok, amik a magyar víziközmű-szolgáltatók és a Magyar Energetikai És Közmű-szabályozási Hivatal főszereplésével lezajló történetben bekövetkeznek.
Tavaly, év végén döntött úgy a szombathelyi közgyűlés, hogy visszahívja a VasiVíz vezérigazgatói posztjáról Kohuth Viktor vezérigazgatót, a helyére pedig Molnár Miklóst javasolja az igazgatóságnak megválasztani. A folyamat végbe is ment, Molnár kezdte el vezetni a céget.
Csakhogy az egész többről szólt, mint hogy ki legyen a vizes cég feje. A VasiVíz egy mamutcég, sok pozícióval, az elmúlt évtizedben pedig a helyi Fidesz egyik bástyája volt.
Molnár átszavazásával tavaly létrejött új baloldali többség már közel egy évvel a választás előtt át tudta venni a városvezetői többséget, így Hende Csaba, a térség fideszes parlamenti képviselője bosszúra szomjazott.
Lehet, hogy Sasvári Szilárd, volt fideszes országgyűlési képviselő és Bakondi György, belbiztonsági főtanácsadó fia is szabálytalanul lett vezérigazgató
Nagyjából négy hónappal ezelőtt kezdődött a cirkusz a VasiVíz vezérigazgatói kinevezése miatt. A cég vezetésére, a többségi tulajdonos, szombathelyi önkormányzat Molnár Miklóst, a Pro Savaria akkori önkormányzati képviselőjét jelölte ki. Molnárt végül aztán az igazgatóság meg is szavazott a cég élére.
Történetesen a víziközmű-szolgáltatókat felügyelő szerv, a Magyar Energetikai És Közmű-szabályozási Hivataln elnöke, hogy hogynem egy szintén a Fideszhez közel álló személy volt ebben az időben. Dorkota Lajos, Dunaújváros fideszes választókerületi elnöke, a párt korábbi parlamenti képviselője még kitüntetést is kapott korábban Hendétől. A MEKH tehát pillanatok alatt megállapította, hogy Molnárnak nincsen meg a pozíció betöltéséhez szükséges 5 éves szakmai tapasztalata, így őt vissza kell hívni.
A fegyver azonban fordítva sült el, ugyanis tömegesen érkeztek meg a MEKH-hez a közérdekű bejelentések, amiben több más víziközmű-szolgáltatónál fennálló hasonló szabálytalaságra hívják fel a figyelmet.
A MEKH-nek ugyanis időközben megváltozott a jogértelmezése, korábban úgy vélekedtek a szabályozásról, hogy a vezetőnek és a helyetteseinek együtt kell meglennie az 5 éves szakmai tapasztalatnak, Molnár ügyében azonban úgy nyilatkoztak, hogy a vezetőnek egyedül kell meglennie az 5 éves gyakorlatnak.
Molnár Miklósnak nem, Bakondi György Patriknak elég a gazdasági életben szerzett tapasztalat egy víziközmű-szolgáltató irányításához
Egyre kacifántosabb a magyarországi víziközmű-szolgáltatók vezetőinek helyzete. Történt ugyanis, hogy idén januárban megválasztotta a VasiVíz igazgatósága Molnár Miklóst vezérigazgatónak. Erre a kézivezérelt fideszes média ráugrott a Pro Savaria korábbi képviselőjére, mondván, hogy nincsen meg a szükséges gyakorlata a cég vezetéséhez.
Így azonban több cég vezérigazgatója is érintve lett az ügyben.
- Virág László (kinevezve 2017-ben), Duna Menti Regionális Vízmű Zrt.
- Sasvári Szilárd (kinevezve 2016-ban), Heves Megyei Vízmű Zrt.
- Áfra Barnabás János (kinevezve 2017-ben), Délzalai Víz- és Csatornamű Zrt.
- Bakondi György Patrik (kinevezve 2017-ben), Tiszamenti Regionális Vízművek Zrt.
De érintve volt a teljes egészében a fideszes városvezetésű Kaposvár tulajdonában álló KAVÍZ, és annak vezetője Szaka Zsolt. A cég esetében elmarasztaló határozat született, erről már augusztus 14-én írtunk. A határozatot azonban csak szeptember 10-én tette közzé a MEKH a honlapján, azzal a friss határozattal egy időben, amely a korábbi elmarasztalást visszavonja.
Az új határozat szerint Szaka a távhőszolgáltatásban és hulladékgazdálkodásban szerezte meg korábban a víziközmű-szolgáltató vezérigazgatói posztjához szükséges 5 éves gyakorlatot.
Időrendbe szedve egészen pontosan így történtek az események:
- A MEKH határozatban marasztalta el a VasiVizet, szerintük ugyanis hiányzik Molnár szakmai gyakorlata.
- A MEKH több jelentést is kap, hogy ez alapján több víziközmű szolgáltatónál is hasonló aggályok merülnek fel.
- A MEKH vizsgálatokat kezd, többek elmarasztalja a KAVÍZ-t.
- A szombathelyi közgyűlés engedve a MEKH nyomásának visszahívja Molnár Miklóst.
- A MEKH megsemmisíti a KAVÍZ kapcsán hozott korábbi határozatot, mivel szerintük annak vezetőjének a távhőszolgáltatásban és hulladékgazdálkodásban szerzett korábbi tapasztalati kielégítőek az előírt 5 éves követelményt nézve.
Kíváncsian várjuk, hogy a többi, fentebb említett 4 cég tekintetében mikor születik hasonló megállapítás.