Célt ért a Tiszta Szívvel a Városért Egyesület aláírásgyűjtése, mégsem építi be a Kiserdőt a győri városvezetés.
A GyőrPlusz Média „Megvédjük a Kiserdőt!” című videójában jelentette be Bozsoki Szilveszter főosztályezető és Szaksz Vince főépítész: megkezdték a folyamatot, amelynek végén az erdő egész területe jogilag is zöldterületté fog válni. A 22 hektáros Kiserdő 43 százaléka, az Apor Iskolától délre fekvő 9,5 hektár jelenleg nem erdőként szerepel a rendezési tervben, hanem felparcellázott építési területként, ez fog megváltozni a főépítész ígérete szerint. Az erdő egy része ugye be is épült a Borkai-érában (pirossal), egészen mostanáig pedig egy legalább két hektárt elfoglaló uszoda és „rekreációs központ” építését tervezte ezen a területen a város (sárgával jelölve a városháza által javasolt terület), illetve a Szent Anna Otthon bővűlésére is ezen a területen látott lehetőséget a polgármester (kékkel jelölve a helyszín).
A Kiserdőt tehát leginkább éppen a városvezetéstől kellett megvédeni:
az erdő ötödére uszodát, illetve idősotthont építeni akaró Dézsi Csaba András polgármester az elmúlt hónapokban számos alkalommal hazudta azt, hogy az erdő már védett; majd arról beszélt, hogy a kérdéses területen „semmire való fák vannak”, vagy nincsenek is fák. Tavaly novemberben még egyértelműen azt mondta a közmeghallgatáson, hogy itt szeretné megépíteni az uszodát.
A Tiszta Szívvel a Városért Egyesület polgármesterjelöltje és marcalvárosi képviselőjelöltje, Pintér Bence (lapunk munkatársa – a szerk.) december végén kezdett aláírást gyűjteni, hogy a tervezett beépítéseket megakadályozza. Posztja szerint több mint ezer aláírást gyűjtöttek össze az elmúlt másfél hónapban.
„Ezzel teljesült petíciónk első követelése. Közelről követni fogjuk a folyamatot, hogy biztosak lehessünk benne, hogy valóban az erdő minden része megkapja legalább a legminimálisabb védelmet a várostól. Fontos azonban, hogy a petíciónak az erdő helyzetének jogi rendezése csak első pontja volt, a második pont így hangzott: kezdődjön meg végre az erdő fáinak értő gondozása! A Kiserdő hosszú távú jövöje ezzel kezdődik!”
– írta a polgármesterjelölt. Bejelentette emellett, hogy a Kiserdő hosszú távú jövőjével kapcsolatban pikniket hirdetnek meg március 23-ára, ahol mindenki elmondhatja majd a véleményét.
Ez van a fenntarthatósági tervben is
A Kiserdő déli részének erdővé minősítése azért is fontos, mert Győr Fenntartható Energia Klíma és Akcióterve (SECAP) szerint
-
„Győr zöldfelületi aránya alacsony, ÜHG (üvegházgáz – a szerk.) nyelő kapacitása jelenleg nem elégséges, nem fedezi a város üvegházgáz kibocsátását.”
-
„Győr zöldfelületi rendszerének fenntartása, mennyiségi és minőségi fejlesztése, bővítése kiemelten fontos az elnyelő kapacitás fejlesztése szempontjából, melyhez elengedhetetlen – többek között – a városi zöldterületek védelmének erősítése, fasorok telepítésének támogatása a városon belüli közlekedési utak mentén, ipari területeken védőfásítások területeinek kijelölése.”
-
„A város belterületén alacsony az erdősültségi arány, jelentősebb borítottság csak a város peremterületein található.”
A dokumentum célként jelöli ki az erdő- és zöldterületek védelmét és a 2018-as szint megtartását 2030-ig, ha lehetséges, növelését 15 százalékkal.
Ezen felül még ezeket is kitűzi fontos célként:
- a város közigazgatási területén belül lévő zöldterületek, parkok tudatos fejlesztése, kiterjedésük
növelése, új városi parkterületek létrehozása, azok tudatos fejlesztése és kezelése, további területek
erdősítése, - meglévő zöldterületek és erdők fenntartása,
- várostervezés során a zöldterületekkel kapcsolatos szempontok érvényesítése.
Ebbe a tervbe nehezen illeszkedik egy meglévő erdő beépítése.