Mit jelent, hogy veszélyben van a marcalvárosi Kiserdő?

Pintér Bence 2023-12-13 07:30:00
A Kiserdő 10 százalékának beépítését már most tervezik, és még több terület beépítésére van kilátás.

Pintér Bence a Tiszta Szívvel a Városért Egyesület polgármesterjelöltje lesz a 2024-es önkormányzati választáson.

A héten aláírásgyűjtésbe kezdtem a marcalvárosi Kiserdő megmentéséért – egészen pontosan azért, hogy a jelenlegi városvezetés ne pusztítsa el a marcalvárosi Kiserdőt. Talán drámaian hangzik a megfogalmazás, de ha áttekintjük a tényeket, világossá válik, hogy egyáltalán nem túlzás erről beszélni, főleg hogy a folyamat már évtizedek óta zajlik, és a közmeghallgatáson kiderült, hogy csak gyorsulni fog, miközben

a Kiserdő 43 százaléka semmilyen formában sem védett attól, hogy beépítsék, sőt, fel van parcellázva.

Mit hívunk Kiserdőnek? Egybefüggő erdőként a Kiserdő a Mécs László utcától az Illyés Gyula utcáig tart, nyugatról a Pápai út, keletről Marcalváros II. határolja. Van, aki hozzászámolja a Pápai úti sportpályák mögötti erdőt, vagy a Pápai úton túli erdőrészeket, de ebben a cikkben maradjunk az imént körülrajzolt, egybefüggő fás-ligetes területnél. Ez az erdő a harmadik marcalvárosi lakótelep helyén nőtt ki, ami végül már nem épült fel, részben közművesítve is van.

Mekkora ez a terület? Az egybefüggő erdő nagyjából 22 hektárt fed le.

Mi a jogi helyzete ennek a területnek? Mint arról már írtunk, egybefüggő erdő jogi helyzete nem egységes:

  • az Apor iskolától északra eső, 12,5 hektáros része „turisztikai erdő” besorolású, ami azt jelenti, hogy akár ide is lehet építeni például legfeljebb 600 négyzetméter árusítóterű kiskereskedelmi épületet;
  • míg a Kiserdő Apor iskolától délre eső, kb. 9,5 hektáros része, 43 százaléka fel van parcellázva a rendezési tervben, konkrétan építési terület, mint az a lenti térképen is látszik:

Az egybefüggő erdőterület tehát jogilag, hivatalosan nem számít egybefüggő területi egységnek a városrendezési tervben, a Kiserdő déli része ráadásul nem hogy nem védett, de még csak nem is erdő hivatalosan. 

Mi épülne ide? Kezdjük ott, hogy mi épült már ide: az erdő délkeleti karéját már társasházakkal építették be, ez a műholdképen pirossal jeleztük. Mint tavaly óta tudjuk, de idén a közmeghallgatáson ismét elhangzott,

a városvezetés most egy kéthektáros uszoda (parkolókkal) építését tervezi a fák helyére, ennek a hozzávetőleges helyét sárgával jelöltük.

Ezen felül kiderült, hogy a Szent Anna Otthon bővítése is napirenden van, amit szintén az erdő felé tudna elképzelni az üzemeltető és a városvezetés. Ennek a lehetséges helyét kékkel jelöltük – ez a terület egy-másfél hektár.

Tehát a városvezetés jelen pillanatban a Kiserdő 10 százalékának beépítését egyértelműen tervezi, és további 5-10 százalék beépítése elől egyáltalán nem zárkózik el.

Miért baj ez? Nemrég jelent meg Győr Fenntartható Energia Klíma és Akcióterve (SECAP), amit Kun Zoltán szemlézett. Ebből idéznénk az ő nyomán mi is pár részt:

  • „Győr zöldfelületi aránya alacsony, ÜHG (üvegházgáz – a szerk.)) nyelő kapacitása jelenleg nem elégséges, nem fedezi a város üvegházgáz kibocsátását.”

  • „Győr zöldfelületi rendszerének fenntartása, mennyiségi és minőségi fejlesztése, bővítése kiemelten fontos az elnyelő kapacitás fejlesztése szempontjából, melyhez elengedhetetlen – többek között – a városi zöldterületek védelmének erősítése, fasorok telepítésének támogatása a városon belüli közlekedési utak mentén, ipari területeken védőfásítások területeinek kijelölése.”

  • „A város belterületén alacsony az erdősültségi arány, jelentősebb borítottság csak a város peremterületein található.”

A dokumentum célként jelöli ki: „Erdő- és zöldterületek védelme és a 2018-as szint megtartása 2030-ig, ha lehetséges, növelése 15%-kal.”

Ezen felül még ezeket is kitűzik fontos célként:

  • a város közigazgatási területén belül lévő zöldterületek, parkok tudatos fejlesztése, kiterjedésük
    növelése, új városi parkterületek létrehozása, azok tudatos fejlesztése és kezelése, további területek
    erdősítése,
  • meglévő zöldterületek és erdők fenntartása,
  • várostervezés során a zöldterületekkel kapcsolatos szempontok érvényesítése.

Ebbe nem igazán illik bele, hogy akár csak két hektár erdő helyére akármilyen célú betontengert építsünk – a marcalvárosi uszodára szükség van, azonban kell neki találni másik helyet. A Kiserdőt pedig a városrendezési tervben egységesen erdőként kell megjelölni, és neki kell kezdeni a terület értő rendezésének, a korábban felmért faállomány rendbetételének.

Szólj hozzá!

Miért előnyös a CMRV sorozat kiegészítőinek használata?

A CMRV hajtóművek napjainkban igen népszerűvé váltak, hiszen formatervezett, funkcionális elemei az ipar számos területén üzemelő berendezéseknek.

Megbüntette az MLSZ a Haladást

A szurkolók kaviccsal dobálták a játékvezetőket.

A DK ingyenes korrepetálást biztosít a rászoruló gyerekeknek Győrben 

Angolból, magyar nyelvtanból és irodalomból, matematikából, kémiából és biológiából kaphatnak plusz felkészítést a diákok.

Vas Vármegyében biztonságosan fogyasztható az ivóvíz

A napokban megjelent az országos sajtóban több a vízminőséggel kapcsolatos hír, mely megingathatja a felhasználók bizalmát az általunk szolgáltatott ivóvíz biztonságos fogyasztásával kapcsolatban. 

A Szombathely-Debrecen vonaltól északra lévő területeken várható számottevő havazás pénteken

A Magyar Közút november 10-én már téli munkarendre állt át, így csütörtök estétől 12 órás váltott műszakokban fogja végezni a megelőző sószórási, majd pénteken a hóeltakarítási munkákat is.

A vércukorszint mérése otthon

A vércukorszint mérése kulcsfontosságú a cukorbetegség kezelésében, a cukorbetegségben szenvedő embereknek napi szinten többször is ellenőrizni kell a vércukorértékeiket. Ezzel ellenőrizhető az alkalmazott terápia sikeressége, és elkerülhetők a hiper- és hipoglikémiás tünetek. 

Pénteken legnagyobb eséllyel az ország északkeleti felében várható havazás

Már csütörtökön az esti órákban elérheti a nyugati határt az érkező ciklon melegfronti csapadékzónája.

Miért olyan fontos a dolgozók munkavédelmi ruházatának biztosítása?

A munkavédelem területéhez tartozik a védőruházat kérdése is. Rengeteg veszélyforrást rejtenek bizonyos munkakörök, így a dolgozók élet- és egészségvédelme mindennél fontosabb.

Nyugdíjba vonul a Győr-Szol vezérigazgatója

Prédl Antal 2025. január 1-ig tölti be a pozíciót, de ezt követően is igazgatósági tag mar.

November 28-án tartják az idei közmeghallgatást Győrben

Érkezési sorrendben lehet majd felszólalni.

Győri egyetem céljai között szerepel egy idősotthon létrehozása

Erről a Belügyminisztérium államtitkára beszélt.

Felállították Szombathely idei karácsonyfáját

Az önkormányzat idén megerősítette a Fő téri fenyő tartószerkezetének stabilitását.

Az épített medencénk az egyéni igényeink szerint készül el

Talán mindannyian eljátszottunk már a gondolattal, hogy milyen lenne, ha a saját udvarunkon várna minket egy medence munka után, ahol kedvünkre fürödhetünk, hűsölhetünk a nagy nyári kánikulában.

Mindennek a legalja: kerekesszékes hölgyet próbált meg kirabolni egy férfi Győr belvárosában

A gyanúsított a kísérlet előtt pár hónappal szabadult a börtönből.

Extrém gyorshajtót mértek be Győrben

50 km/h helyett 110 km/h-val közlekedett a városban!

Totálkárosra tört egy több tízmillió forintos Mercedest egy diák gyárlátogatáson Kecskeméten

Az egyetemi hallgató engedély nélkül vitte el „próbakörre” a kocsit.