Még 2014-ben nagy lelkesedéssel foglalkozott vele a helyi sajtó, hogy ismételten az állam tulajdona lett a kőszegi zsinagóga. Az épület sorsa ugyanis kalandosra sikerült. 1944-től 1996-ig az állam tulajdonában volt, majd egy magánszemély vette meg, azzal a céllal, hogy ír pubot alakít ki benne. A számításai nem jöttek be, 2004-ben elárverezték az ingatlant, csakhogy állagmegóvást az új gazda sem végzett rajta. Az épület állapota egyre csak romlott, majd ismét a magyar államhoz került, és neki is láttak a legsürgetőbb munkákat elvégezni rajta.
Úgy néz ki, hogy 5 évvel a nagy bejelentések után végre tényleg felújíthatják Kőszegen a zsinagógát
2014-ben nagy lelkesedéssel foglalkozott vele a helyi sajtó, hogy annyi év után végre ismételten az állam tulajdona lett a kőszegi zsinagóga. Utólag visszaolvasva nem csak indokolatlanul derűlátó, de téves is a mondás: az épület tulajdoni lapja szerint csak két évvel később vette vissza kisajátítással a magyar állam - írta közel egy éve az atlatszo.hu.
2014-ben ugyanis a kormány elhatározta, hogy 1,5 milliárd forintot fordít a “Kreatív város – fenntartható vidék: új regionális fejlesztési stratégia Kőszeg város példáján” című program megkezdésére. Ez sok célt tartalmazott a kormányhatározat melléklete szerint, és köztük volt a zsinagóga és a zsidó temető fejlesztése is.
Akkor még 2015-re ígérték a rekonstrukció befejezését.
A közbeszerzés kiírására mégis 2020-ig kellett várni, onnantól azonban (a magyar viszonyokhoz képest) felgyorsultak az események. 2021 nyarán már láthatóak voltak a felújítás eredményei, most pedig páran már belülről is megszemlélhették a kőszegi zsinagógát.
Log in or sign up to view
See posts, photos and more on Facebook.
A Felsőbbfokú Tanulmányok Intézete szerint a látogatókat Nagy Gábor László restaurátor és Söptei Imre fogadta.