Javában zajlik a Szombathely–Kőszeg-vasútvonal felújítása, aminek részeként nemcsak a pálya újul, illetve újult meg, de megkezdődött az utasforgalmi területek felújítása is.
Ennek részeként a vasútvonal állomásain és megállóhelyein 55 centis magasperont építettek, új peronbútorokat és esőbeállókat helyeztek és helyeznek ki, megújult a térvilágítás és a hangos, illete vizuális utastájékoztató rendszer. A projekt során megvalósul a megállóhelyek környezetrendezése, emellett fedett kerékpártárolók is létesülnek.
Nem részletezték viszont, hogy az egykor korszerűnek számító, ám a napjainkra nagyon sok helyen már kihasználatlan, üres, sőt, sok helyen omladozó állomásépületek közül melyiknek mi lesz a sorsa.
Ezért is érhetett többeket meglepetésként, hogy Gencsapáti alsó megállóhely egykori állomásépületét egyszer csak eldózerolták.
Mivel több panaszt is kaptunk az állomásépület kapcsán, ezért megkerestük a GYSEV Zrt-t, hogy mi indokolta az épület lebontását.
Mint írják: Gencsapáti alsó megállóhelyen az egykori állomásépületet a „Szombathely–Kőszeg vasútvonal korszerűsítése" projekt részeként bontották el.
Hozzátették:
"A régi állomásépületet már évek óta nem használták, kizárólag a földszinti nyitott épületrész szolgált esőbeállóként, de nem megfelelő színvonalon. Részben a földszinten és a teljes emeleti szinten szolgálati lakás volt korábban, amely azonban alacsony komfortfokozata és rossz, felújítást igénylő állaga miatt évek óta lakatlanul állt. Ezért született az a döntés, hogy a műszakilag elavult épületet lebontják."
Kérdésünkre, miszerint hogyan pótolják az épületet, azt a választ kaptuk, hogy
"A megállóhelyen új, úgynevezett 7-hátfalas esőbeálló létesül az oldalperonon. Ennek méretei 1,54 m x 10,22 méter, az esőbeálló beépített paddal, hulladékgyűjtővel és információs vitrinnel készül el. A peronhoz kapcsolódóan 40 kerékpár elhelyezésére alkalmas, 20 támaszos, fedett kerékpártároló létesül, önálló világítással, a megállóhelyen emellett korszerű vizuális utastájékoztató rendszert telepítenek. A 2021. évi vágányzár ideje alatt már megvalósult új magasperonok és a korszerű LED-es térvilágítások kialakítása."
Nem kell már sokat várni az új esőbeállókra. Mint kiderült, 2022. március végéig helyezik ki a megállóhelyekre és Kőszeg állomásra az új peronbútorok, az új esőbeállók, a korszerű vizuális utastájékoztató eszközöket. Erre az időpontra épülnek ki a fedett B+R kerékpártárolók is. A megállóhelyek környezete is megújul. A folytatódó munkák idejére ideiglenesen került vissza a régi peronbútorzat (pad és szemetes) és csupán erre az időszakra kell nélkülöznie az utasoknak a fedett esőbeállókat.
3 milliárdból újul meg a vonal
Tavalyi cikkünkben részletesen is foglalkoztunk a vonal felújításával.
Végre megkezdődik a Kőszeg-Szombathely vasútvonal rekonstrukciója - őszig pótlóbuszozásra kell készülni
Több mint 3 milliárd forintból újul meg a vonal: átépül a kőszegi vasútállomás, a vonalhoz tartozó hét megállóhely, valamint jelentős pályavasúti munkálatokat is elvégeznek a 17 kilométer hosszú vonalon. A munkát Mészáros Lőrinc veje, Homlok Zsolt érdekeltségébe tartozó Homlok Zrt. végezheti. Szeptember végéig pótlóbuszozásra kell készülni.
A több mint 3 milliárd forintos beruházás során átépült a kőszegi vasútállomás, a vonalhoz tartozó hét megállóhely, valamint jelentős pályavasúti munkálatokat is elvégeztek a 17 kilométer hosszú vonalon. A munkát Mészáros Lőrinc veje, Homlok Zsolt érdekeltségébe tartozó Homlok Zrt. nyerte el.
Tavaly július szeptember között teljes kizárásos vágányzár mellett folytak a munkák. A nyíltvonali szakaszon megtörténta vasúti pálya összehegesztése, a vasúti útátjárók felújítása, valamint átépítése, illetve kialakították a távközlési kapcsolatokat szolgáló optikai hálózatot is.
A projekt összköltsége 3 milliárd 246 millió 874 ezer 873 forint, amit teljes egészében az Európai Regionális Fejlesztési Alapból fedeznek.
A GYSEV tervezi a vonal villamosítását is, ehhez egyelőre a tervezőt keresi a vasúttársaság.
A tervek szerint a szükséges bontási és közműkiváltási munkák után a teljes, 17 kilométer hosszú vonalat villamosítják, a magyar szabvány szerint 25 kV, 50 Hz váltakozó áramú, egyfázisú rendszerben, 80 km/h engedélyezett sebességre.
Emellett elvégzik az útátjáró-, és biztosítóberendezéseken - a villamosítás miatti - szükséges átalakításokat, és módosítják a betáplálási rendszereket, Kőszegen pedig oszloptranszformátort telepítenek.