Új költségvetést fogadott el a várost jelenleg a járvány miatt egyszemélyben irányító polgármester, Dézsi Csaba András. A legnagyobb változás összességében a februárban elfogadott, májusban a járvány miatt módosított költségvetéshez képest, hogy az eredetileg mínuszos, a hiányt belső maradványokból pótló költségvetés helyett most egálban van a kiadási és bevételi oldal:
akkor 53 milliárdot kiadással és 45 milliárd bevétellel számoltak, most 69 milliárd forint mind a kiadás, mind a bevétel.
Ebben alapvetően semmi furcsa nincs, hiszen az éve eleji tervezetet általában gyakorlatilag másnap felülírja a valóság, év közben tehát szükség van a korrekcióra, biztosat mondani pedig majd csak jövőre, a zárszámadáskor lehet, ráadásul az adóbevételeket szokás direkt alultervezni. Ráadásul az idei év ilyen szempontból különösen zaklatott, hiszen a járvány miatt gyakorlatilag rögtön borult minden.
Amennyire meg tudjuk állapítani, a bevételi oldalon főleg három, önkormányzati tulajdonú cégre vonatkozó tagikölcsön-visszafizetés okozza a forrásnövekedést: a Győr Projekt Kft.-től 5 milliárd, a Győri Térségfejlesztő és Projektmenedzsment Kft.-től 2,5 milliárd, a Győr-Szoltól 800 millió forint visszafizetését számolja el a bevételi oldalon az önkormányzat mint „működési célú átvett pénzeszközt”;emellett magasabb összeget használnak fel az előző évi maradványból.
Emellett kisebb-nagyobb tételeket faragtak a kiadási oldalon is, például a különféle, egyébként elmaradt városi rendezvények kapcsán. De például 285 millióval kevesebb megy „pályázatok előkészítéséhez kapcsolódó kiadásokra”, vagy például 65 millió forint helyett csak 29 millió forint jut „szociális és köznevelési intézményekben a meglévő munkaerő megtartására, bérkiegészítés fedezetére”, a városháza energetikai felújítása pedig elamrad. Emellett jellemzően az önkormányzati intézmények épületeinek állagmegóvási keretéből is lefaragtak.
Úgy nézett ki, csak 5 millió jut idén a fürdőnek, de a Rába Quelle mégis 73 milliót kap
Múlt héten cikkeztünk arról, hogy az elmúlt években a Rába Quelle által a termálfürdő területének és épületének bérléséért fizetett bérleti díjat egy az egyben elszámolta a város a fürdő olyan költségeire, amelyeket nem annyira felújításnak, mint inkább állagmegóvásnak hívhatunk – ez utóbbiakat pedig a fürdőt üzemeltető cég feladata lenne saját költségén elvégezni. Emellé Balogh József polgármestersége óta fürdőbérleteket vásárolt a város az idős polgárok egy részének, ez a két tétel pedig összesen nagyjából annyit tett ki például 2018-ban és 2019-ben, amennyi a cég profitja volt.
Így dobta össze Győr közpénzből a Rába Quelle profitját: megszereztük a győri fürdő titkosított szerződését
Kedvező összegért bérli a győri termálfürdő önkormányzati tulajdonú épületét a Rába Quelle - de Borkai alatt még ezt az összeget is visszafizette a város, miközben a cég által vállalt fejlesztések elmaradtak. Az elmúlt két évben a cég profitját tulajdonképpen győri közpénzből dobták össze.
Abban a cikkben azt írtuk, hogy ez idén változik, mivel a járvány miatt nem vásárolt termálbérletet az önkormányzat (ez a 45 millió forintos tétel továbbra is le van húzva a költségvetésből), az év elején betervezett közel 35 millió forintos bérletidíj-visszaosztás helyett pedig Dézsi polgármester előterjesztése alapján csak 5 millió forint odaadásáról döntött a közgyűlés.
Ehhez képest a frissített költségvetés szerint 73 millió forintot ad idén a város a termálfürdő felújítási keretébe, aminek egyébként a járvány miatt most másodszor kellett bezárnia.
A költségvetést tartalmazó fájl 62. oldalán (a számozásban ez a 16. oldal) található tétel szerint tehát 38 millió forint plusz forrás kerül a felújítási keretbe, amelyből az elmúlt években különféle munkákat finanszírozott a fürdőt működtető cég számára a város.
Dézsi polgármester azonban második körös kérdésünkre kifejtette: a 38 millió forintos tétel az előző évi maradványösszeg, de ez a 73 millió forintos összeg csak a felújítási keret, hogy ebből mennyi megy felújításra, az közgyűlési döntés. „Közgyűlési döntés nélkül sem jelenleg, sem ezt követően semmilyen kifizetés nem fog történni” – mondta a polgármester. Közgyűlési döntés alapján ez pedig jelenleg a fent említett 5 millió forint.
FRISSÍTÉS: A polgármester válaszai
Polgármester úr első kérdésünkre megerősítettete, hogy a tagi kölcsönök visszafizetése konkrét pénzmozgást jelent, amelyek nem fognak hiányozni ezeknek a cégeknek. Ennél bővebb tájékoztatást nem adott a tagi kölcsönök kapcsán, mivel az elmondása szerint hosszú lenne, azt javasolta, hogy végezzünk közgazdasági tanulmányokat.
A második, Rába Quelléra vonatkozó kérdésünkre a polgármester nem válaszolt, mivel szerinte már a kérdésből is látszik, hogy „az ugytudjuk.hu oldalt át kéne nevezni rosszultudjuk.hu-ra”. A következőt kérdeztük: „Pontosan miből és milyen alapon került 73 millió most a Rába Quelle felújítási keretébe? Ezt meg is kapja a cég? Nem érvényes az a júniusi közgyűlési döntés, hogy idén ötmillió forint jár ebből a keretből?” Második körben érdemi válaszokat kaptunk a polgármestertől, amit bele is írtunk a fenti cikk végére.