Pénteken tartották a győri közgyűlés februári ülését, ami azért volt kiemelten fontos, mert most fogadták el a város 2020 évi költségvetését. Első napirendi pontként még a tavalyi költségvetés utolsó simításait, módosításait végezte el a közgyűlés – ezt a testület Pollriesz Balázs ellenszavazta mellett megszavazta –, ezután tértek át a következő évre.
Mint arról beszámoltunk,
A polgármester tájékoztatja a képviselőket a dokumentumban, hogy a jelzett „nem működési (belső) hiány kezelése és a költségvetés egyensúlyának megteremtése érdekében külső forrás (hitel) igénybevételére nem kerül sor”. A költségvetési hiány belső finanszírozására 6 742 726 00 Ft összegben a 2019. évi maradvány egy részét használják majd, amelyhez 850 millió forint értékpapír-hasznosítási bevétel társul.
A költségvetés vitájában felszólaltak Szeles Szabolcs és Radnóti Ákos alpolgármesterek, megköszönték mindenki munkáját a költségvetés létrejöttében, Szeles kiemelte, hogy az időközi választás miatt csak későn tudott az új vezetés bekapcsolódni a munkába, illetve beszélt arról is, hogy az intézmények színvonalas működtetése mellett a költségvetés harmadát fejlesztésekre fordítják. Radnóti arról beszélt, hogy kiemelt összeget kap idén a Győr-Szol, ezért cserébe jobb munkát várnak el, amit ellenőrizni is fognak.
Felszólalt Pollreisz Balázs szocialista képviselő is, aki felvetette: reméli, készül a város arra, hogy a kormány az iparűzési adó átalakítását tervezi, és azt is reméli, csatlakoznak az ez ellen tiltakozó városokhoz, mivel számításaik szerint Győr 7 miliárd forinttól is eleshet, ha a kormány a tervek szerint módosítja az adót.
de szerinte a vállalatok számára az adók csökkentése egyébként gazdasági növekedést is hozhat a városba, hiszen több lesz a munkahely.
Az ellenzéki képviselő módosító javaslatot is benyújtott, ebben egy mobil légszennyezettségmérő állomás létesítésére; az autóipar esetleges lassulása esetén a gazdaságvédelmi alap létrehozására – amely az álláskeresők egészségügyi biztosítását vállalná át három hónap után; az érdekegyeztető tanácsok felállítására, illetve a szentiváni Tölös utca közvilágításának megoldására tett javaslatot.
de az adott tételeket más forrásból, az általános tartalékból oldaná meg az adott indítványokat. A légszennyezettségmérő telepítése és a gazdaságvédelmi alap tehát ezekből a forrásokból valósulhatna meg. Az érdekegyeztető tanácsra egyelőre pontos összeget nem különítene el, hanem felkérte a jegyzőt, hogy dolgozzák ki az érdekegyeztető tanácsok felállításának módját A szentiváni közvilágítást a közútkezelő költségvetésén belül, nem külön nevesítve oldanák meg.
Pollreisz Balázs ezért visszavonta a javaslatot a jelenlegi formában, tehát szavazás nem volt róla, de a javaslatok meg fognak valósulni. Információink szerint azért történt ez így, mert a Fidesz-frakció előre jelezte, hogy nem szavazza meg a módosító javaslatot.
Hitelkeret-szerződést köt a város, buszok menetrendje módosul
A tavalyi évhez hasonlóan idén is folyószámla hitelkeret-szerződés megkötését indítványozta a polgármester: erre azért van szükség, hogy a likviditást folyamatosan biztosítsák, mivel a bevételek és a kiadások időben egyenlőtlenül különülnek el, szükség lehet erre a pénzre. A közgyűlés módosította a város által különböző intézményekben biztosított étkeztetés nyersanyagnormáiról szóló rendeletet, erre az élelmiszerárak növekedése miatt volt szükség.
A buszementrend is módosul, bár csak minimális mértékben: a 11-es busz mellett főleg az Audiba, Ipari Parkba tartó buszok (12, 20, 24, 28) menetrendje módosul, bár a mellékletből egyelőre nehéz kisilabizálni, hogy hogyan. Mindenestre biztos, hogy minimális sűrítésről van szó, mivel az eddigi nagyjából 4,8 millió megtett kilométer mellé további 16 178 kilométert vásárol a város a Volábusztól.
idén kerül sor ugyanis a Reptéri út, a Régi Szentiváni út, a Szent Imre út, Jókai utca, valamint a Szigethy Attila út és az Ipar út közös felújítására, emellett Tatai út és a 81-es főút csomópontjának felújítására, bővítésére.