Most egyetlen pohár bort sem ihat az, aki vezet, az agrárminiszter vitát ígért a szabály lehetséges lazításáról.
Pedig az enyhítést és még sok mást már tíz éve megígért a kormány a borászoknak.
Az Azonnali megnézte, mit tartottak eddig be.
Párbeszédet, társadalmi vitát szeretne a kormány a zéró tolerancia esetleges lazításáról, jelentette be Nagy István agrárminiszter pénteken egy villányi borfesztiválon. Most ugyanis az a szabály, hogy aki autóba ül, nem ihat alkoholt, függetlenül a testsúlyától, vezetési tudásától, vagy éppen attól, hogy egy borvidéken vezet-e.
A kormány az ittas vezetés engedélyezésén gondolkozik
A 444 szúrta ki az MTI villányi Vörösbor Napok péntek esti megnyitójának beszámolójában, hogy Nagy István agrárminiszter utalva a gépjárművezetéssel kapcsolatos jelenlegi alkoholfogyasztási szabályokra azt mondta, szeretnének társadalmi vitát, párbeszédet indítani a jövőben a zéró tolerancia esetleges fellazítása kapcsán.
A cikk szerint ez egyébként csak Kelet-Európára jellemző, a nyugati (bortermelő) országok (Franciaország, Olaszország, Spanyolország, Németország) egyikében sem ilyen szigorú az állam.
A magyar sajtóban a mostani bejelentés váratlanul jelent meg, noha köztudott, hogy a Fidesz-kormánynak, illetve személyesen Orbán Viktornak a magyar borásztársadalom számára tett régi ígéretéről van szó
Ezt az Azonnali szerint a magyar borszakma azóta is felemlegeti, amikor csak teheti.
Az ígéret egészen pontosan 10 éves idén: ekkor állt ugyanis össze a Borászok 12 pontja, amelyben az aláírók - azaz lényegében mindenki a magyar borszakmában - többek közt azt követelték a mindenkori kormánytól, hogy oldja meg a borfogyasztás és a gépjárművezetés viszonyának ésszerű szabályozását.
Legutóbb Légli Ottó dél-balatoni borász, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (itt minden bortermelő kötelező jelleggel tag kell legyen) elnöke vetette fel a zéró tolerancia eltörlését, mégpedig a koronavírus-járványra hivatkozva. Mint mondta, a magyarországi 0 helyett a több nyugat-európai országban is megszokott 0,4-0,6 ezrelékes maximális véralkohol-szintet (ez testsúlytól függően 1-2 pohár bort jelent) vetetnék át a hazai szabályozásba.
A borász szerint ez azért lenne jó, mert így az autózást igénylő családi vagy baráti összejöveteleken a sofőrök se lennének kizárva abból, hogy teljes gasztronómiai élményt szerezzenek.
Szerinte az is probléma, ha valaki épp borvidéken autózik át, és vinne magával bort haza, nem tudja azt megkóstolni se, így könnyen lehet, hogy inkább nem is vásárol.
A cikk szerint azonban a zéró tolerancia lazítása ellen persze ellenérvek is szólnak, mint a Magyar Narancs írja: a KSH adatai alapján csak tavaly 27 801 ittas vezetőt - a zéró tolerancia miatt ugye ittasnak számít az is, aki csak egy pohár bort fogyasztott - kaptak el közúti ellenőrzések során és 1353 esetben ittas járművezető volt baleset okozója.
Egyébként miközben Európában a közúti balesetek negyedének az ittas vezetés az oka, itthon ez az arány a zéró tolerancia miatt jóval alacsonyabb.