Még jó, hogy van Szombathelyen egy fociklub, így van miről írni.
Akár így is felfoghatnám a dolgot, de sajnos a Haladás néhány napja kirobbant újabb ügye ennél sokkal tragikusabb. Az egész ott kezdődött, hogy egy a szombathelyi Fidesz érdekeltségébe tartozó portál egyszer csak teret adott egy szurkoló kifakadásának. A drukker nem vezetője egyetlen szurkolói csoportnak sem, a portál valamiért mégis mérvadónak ítélte meg a véleményét. A szimpatizáns ráadásul azt is kiemelte, hogy tagja a meccseket biztosító biztonsági cégnek.
Amikor azonban a cég vezetőjét kerestük, akkor ő kategorikusan kijelentette, hogy a szurkolótól idézett szöveg nem tükrözi a biztonsági cég véleményét, így az kizárólag csak magánvélemény lehetett.
Ami egyébként a kifakadás apropóját adta, az az, hogy az Éljen Szombathely! városvezetés nem hajlandó támogatást adni a Haladásnak – állította a drukker.
Ezt nagy hirtelenjében azért sem lehetett hová tenni, mivel a Haladás tavaly kapott 150 millió forint támogatást, ami nem más, mint 3 év szponzorációja, vagyis 2020, 2021, 2022-es éves apanázs. Ha akkor a városvezetés nem nyúlt volna az adófizetők zsebébe, akkor a csapat a felhalmozott komoly hátraléka miatt, elvesztette volna a liszenszét.
Gyorsan hozzátenném, hogy a Szombathelyi Haladás NB II-es csapatát működtető gazdasági társaságban a szombathelyi önkormányzatnak 10 százalék tulajdonrésze van. A Falco-fóbiában szenvedő halisták ugyanis folyton azt szajkózzák, hogy mennyivel több pénzt kap a város Bajnokok Ligájában játszó kosárcsapata. Nos, a Falco az idei költségvetésben 180 millió forintot kap úgy, hogy a csapatot működtető gazdasági társaság 100 százalékban a város tulajdona.
Ha arányosítunk, akkor a Haladás 10 százalékra kapott 50 millió forintja sokkal több, mint amennyit a Falco kapott a várostól. Ez ugyanis azt jelentené, hogy amennyiben a Haladás teljesen a város tulajdona lenne, akkor 500 millió forintot kapna, míg a Falco 10 százalékos városi tulajdonlás esetén mindössze 18 milliót. Ez persze csak statisztika, de jól mutatja, hogy az önkormányzat mennyire erőn felül teljesít a focicsapat ügyében.
Arról nem is beszélve, hogy a Haladás külön költségvetési soron 37 és fél millió forintot kap címkézve a Sportkomplexum bérleti díjába.
De akkor mégis mi volt az, ami miatt most ismét a Haladás és annak anyagi helyzete a téma napok óta ráadásul úgy, hogy annak kirobbantóját a csapat házatáján kell keresni?
A Haladásnál ismét elfogyott a pénz.
Erről már korábban is beszélt nekünk Séllei Árpád, a kft ügyvezetője, akit most friss információkért ismét megkerestünk.
Több cég is jelezte korábban, hogy szívesen szponzorálná a Szombathelyi Haladást. A vírus okozta helyzet miatt azonban mindenki visszalépett. Ez minket nagyon súlyosan érint. Ezért kerestem meg a városvezetést, hogy egy 20 millió forintos gyorssegéllyel húzzon ki minket a bajból. A városvezetés ezt elutasította.
Mennyi most a Haladásban a bérköltség?
14 millió forint, ami 30 ember bérét jelenti.
Kereste a többségi tulajdonos Illés Sportalapítványt, hogy adjanak pénzt?
Kerestem.
Mit mondott az alapítvány?
Hogy bizonytalan a helyzetük a járvány miatt, így nem tudnak pénzt adni a működéshez.
Kereste a térség parlamenti képviselőjét, Hende Csabát, hogy segítsen?
Januárban beszéltem vele utoljára. A mostani helyzetben még nem kerestem.
A kormány egyébként tavaly decemberben az államilag kiemelt akadémiák közé sorolta az Illés Sportalapítvány által üzemeltetett Illés Sportakadémiát. Meglepő, hogy az alapítvány most bizonytalanságra hivatkozik, akkor amikor a kormány a banki különadóval plusz TAO-támogatásokat biztosít a látványsportoknak, első sorban a focinak. Ugyanakkor pedig pénzt vont el az önkormányzatoktól.
285 millió forint: ennyi volt az a pénz, ami a súlyadóból maradt volna Szombathelyen, és amit a kormány magához rendelt. A parkolás ingyenessé tételével pedig havonta 43-44 millió forint esik ki az önkormányzat büdzséjéből.
Nem csoda hát, ha ebben a helyzetben a Haladás plusz 20 milliójára nem bólintott rá a városvezetés.
Említve volt a Viktória is. Egy korábban megjelent állítás szerint a női focisták sem kaptak pénzt az önkormányzattól. Ez egyébként nem igaz.
A városi költségvetésből 10 millió forintot kapott a Haladás-Viktória. Vagyis a felnőtt csapat, aminek befogadására azért volt korábban szüksége a Haladásnak, hogy megkapja a liszenszet. Az MLSZ előírása szerint ugyanis az NB1, és NB2 férfi kluboknak is indítaniuk kell női utánpótlás csapatokat. A Haladás ezt a Viktóriával fuzionálva tette meg. A Viktória azóta évi 5 millió forintot kap a Haladástól.
Kiss Tamás, a Viktória ügyvezetője megkeresésünkre azt mondta, hogy a megkapták a várostól a felnőtt csapatnak ígért 10 millió forintot, ezt a februári és márciusi fizetésekre el is költötték. Külön soron szerepel még 8 millió forint, ami az utánpótlás működését segíti. Ezzel kapcsolatban arról informálta a városvezetés, hogy valószínű ezt a pénzt nem fogják megkapni, a megszorítások miatt ugyanis át kell alakítani a költségvetést. De a hivatalos értesítés még nem érkezett meg ezzel kapcsolatban.
Haladás helyzetét valóban megnehezíti az a bérleti szerződés, amit a klub a Sportkomplexummal kötött, ugyanis ha használják, ha nem, a csapatnak akkor is fix havi bérleti díjat kell fizetnie. Igaz, a Haladás ezzel együtt otthonának tekintheti az épületet, hiszen – bár edzéseket nem tartanak a centerpályán – minden felszerelésüket az stadionban tárolják.
Információnk szerint a Sportkomplexum és a csapat vezetése pont egy újratárgyalás előtt állnak, ami könnyebb viszonyokat teremtene a Szombathelyi Haladásnak, vagyis a valós használat után kellene fizetniük a bérleti díjat.