Bándi Gyula, a jövő nemzedékek szószólója levélben kereste meg Dr. Müller Cecíliát, az Országos Tisztifőorvos Asszonyt, kérve, hogy hívja fel a lakosság figyelmét a tiszta levegő fokozottan fontos szerepére a koronavírus járvány elleni küzdelemben.
Mint írja:
„A szennyezett levegő és a koronavírus elsődlegesen ugyanazokat a szerveket támadja meg: a légzőszerveket, a szívet és a keringési rendszert, ezért a levegőminőség javításának meghatározó szerepe van a koronavírus terjedésének megelőzésében és a vírus okozta megbetegedések, illetve halálesetek csökkentésében". Jelen járványügyi helyzetben az egészségkárosodások csökkentése, a halálesetek megelőzése a legfontosabb cél és ennek egyik alapvető eleme a tiszta levegő. Javuló levegőminőséget pedig csakis az állampolgárok közreműködésével lehet elérni. Ehhez szükség van a megfelelő tájékoztatásra, valamint a káros kibocsátást eredményező égetések veszélyeire való
figyelmeztetésre."
Felhívta a figyelmet arra is, hogy hazai és nemzetközi tudományos munkák sora mutatta már ki a COVID-19 és a levegő minősége közötti szoros kapcsolatot.
Eszerint a légszennyezettségnek hosszabban kitett személyeknél a halálos kimenetelű esetek aránya nagyobb, mint azoknál, akik tiszta levegőjű környezetben élhetnek.
A kormány ajánlása: Szellőztessen!
A szószóló szerint a Kormány a koronavírus elleni védekezési eszközök között kiemelt helyen említi a gyakori szellőztetést. Ezért nem mindegy, hogy szellőztetéskor milyen minőségű levegőt engedünk otthonainkba.
Tiszta levegőhöz csak akkor juthatunk, ha a lakosság felhagy a kerti hulladék és az avar égetésével, ha szomszédaink elfogadják, hogy a hulladék fűtőanyagként történő égetésével káros anyagok szabadulnak fel, veszélyeztetve ezzel nemcsak a saját, hanem mások egészségét is, aki a füstöt belélegzi.
- írja a levelében Bándi.
A szószóló ezért arra kér mindenkit, hogy legyen erre tekintettel, és saját maga is járuljon hozzá a levegő tisztaságának megőrzéséhez, komposztálja a kerti hulladékot és csak megfelelő minőségű tüzelőt használjon.
Ingyenes parkolás a hegyi levegőért
Mint ismert, a kormány egyik első intézkedése volt az ingyenes parkolás tavaszihoz hasonló bevezetése. A döntés ellen a szakmai szervezetek mellett több önkormányzat is kézzel-lábbal tiltakozott, hiszen ezzel egyrészt újabb réseket ütöttek az így is ezer sebből vérző önkormányzati költségvetéseken, másrészt
a forgalom növekedésével és a belvárosokban parkolóhelyet kereső cirkáló autók miatt tovább romlott a levegő minősége.
És hogy ez ne legyen elég, a fővárosban és a nagyobb vidéki városokban az ott lakók életét megkeserítő döntés jóvoltából több helyen szinte lehetetlenné vált a parkolás, így nem is csoda, hogy például Győrben már alternatív megoldást dolgozott ki a város vezetése.
Így oldja meg a belvárosi parkolási gondokat Győr
Közlekedési táblával oldja meg az ingyenes parkolás miatt kialakult parkolóhiányt a városvezetés szerdától - derült ki a pénteki covid-híradóból. Bérlet nélkül csak 11 és 16 óra között lehet majd parkolni a belváros felszíni parkolóiban, egyébként a mélygarázsokat és parkolóházakat kell használni.