Szigetszentmiklós, Dunapart. A helyszínen járva az olajszennyezésnek már nyoma sincs, csak sejteni lehet, mekkora pusztítást végzett vélhetően egyetlen ember gonoszsága. A nádas nagy foltokban hiányzik, a part nagy részére sem tudott még visszatérni a természet. A gyógyuló seb látványa ez. Bár a vízügyi hatóság már végzett a mentéssel, a természetnek még nagyon sok idő kell, hogy helyreállítsa ezt a gyalázatos tettet.
2020. december 12-én, szombaton érkezett a bejelentés, hogy valaki(k) olajat öntöttek a Ráckevei (Soroksári)-Dunába torkolló csapadékvíz-csatornába. A több ezer liter, főként motorolaj, kisebb részben gázolaj szerencsére nem érte el a nyílt vizet, a bejelentés és a gyors védekezésnek köszönhetően sikerült hamar megfogni az olajat.
A kár így is döbbenetes: több száz tonna szennyezett földet és iszapot kellett eltávolítani, a növényvilágot és az állatvilágot szó szerint letarolta az olaj, elpusztítva 400 négyzetméternyi tőzeglápot és 1500 tő tőzegpáfrányt.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság több mint hetven emberrel, társszervek és civilek segítségével merülőfalakkal és olajfelitató paplanokkal, hat munkagéppel, több mint 10 nap alatt végzett az elsődleges mentéssel, de a rehabilitáció és helyreállítás még hónapokig eltartott, és körülbelül áprilisra végeztek a legfontosabb feladatokkal
Tájékoztatásuk szerint a védekezés összköltsége 390 millió forint volt.
A védekezésről december végi cikkünkben olvashat bővebben:
Hiába találják meg a szigetszentmiklósi környezetpusztítás felelőseit, a szennyezés örök nyomot hagy az élővilágon
Múlt szombaton valaki(k) több ezer liter olajszármazékot és motorolajat öntöttek Szigetszentmiklós mellett, egy a Ráckevei (Soroksári)-Dunába torkolló csapadékvíz-csatornába. A környezetvédelmi szakemberek azóta már több mint 600 tonna olajszármazékot és szennyezett iszapot szállítottak el a helyszínről, s bár sikerült megakadályozni, hogy az szennyezés elérje a nyílt vizet, a környezeti kár így is felbecsülhetetlen.
Az Országos Vízügyi Igazgatóság áprilisban közzétette videóban számolt be a védekezésről. Ebben Láng István, az OVF főigazgatója azt mondta: támadás érte a természetet és az embereket egyaránt, közel 20 ezer liter olaj került a Ráckevei (Soroksári)-Dunaágba. Nagy szerencsének nevezte, hogy a szennyezés nappal jelent meg és időben észre tudták venni.
"Ha éjszaka ér ide ez a szennyeződés, akkor nagy valószínűséggel nem csak ez az 1800 négyzetméter szennyeződik, hanem Tasig az egész dunaág"
A főigazgató szerint ez azt jelentette volna, hogy nem százmilliós, hanem több milliárdos helyreállításra lett volna szükség. Mint mondta: több vízügyi igazgatóság szakembereit rendelték a helyszínre, akiknek sikerült körülhatárolnia a szennyeződést, majd a szennyezett vizet és iszapot eltávolítania.
Külön kiemelte a helybéliek segítségét, akik kávéval, teával, ebéddel is segítették a védekezést.
V. József még mindig tagad és nem tesz vallomást
Megkerestük a Budapesti Rendőrfőkapitányságot, ám tájékoztatásuk szerint a még folyamatban lévő nyomozásról bővebb tájékoztatást nem tudtak adni. Annyit viszont megtudtunk, hogy a szennyezéssel gyanúsított tököli V. József továbbra sem tett vallomást és továbbra sem vállalta a poligráfos, műszeres vizsgálatot.
Az 59 éves tököli férfit természetkárosítás megalapozott gyanújával vádolják.
Az elkövetőre korábban 2 millió forintos nyomravezetői díjat ajánlott fel a rendőrség (ezt végül nem kell kifizetni, mert a hatóság maga akadt a férfi nyomára). A nyomozást nehezítette, hogy a feltételezett elkövető nem közvetlenül a Dunába engedte az olajat, hanem egy kilométerekkel távolabb található csapadékvízgyűjtőbe, ahol megszokott látványnak számítanak a tartálykocsik, mivel ott engedeik a csatornahálózatba a felszivattyúzott csapadékvizet.
A rendőrség júniusi tájékoztatása szerint a nyomozók több mint 40 szóba jöhető környékbeli telephelyet jártak végig, olajmintákat gyűjtöttek be és hasonlították össze ezeket a szennyezés helyén vett mintákkal. Így jutottak el a tököli férfihoz, akinek az otthonában és munkahelyén is házkutatást végeztek, valamint lefoglaltak a bűncselekménnyel kapcsolatos tárgyakat.
A férfi szabadlábon védekezhet, és továbbra is tagadja a természetkárosítást.
A cikk az Ökopolisz Alapítvány támogatásával készült.