A Országos Vízügyi Főigazgatóság tájékoztatása szerint szerint területen hat munkagép dolgozik folyamatosan, csak vasárnap 160 ezer kilogramm szennyezett anyagot vittek el az ártalmatlanító hulladékbefogadóba.
A legfontosabb szempont továbbra is az, hogy a szennyezett területről ne jusson ki olajszármazék a Ráckevei (Soroksári)-Duna vizébe - hangsúlyozták, hozzátéve:
mostanáig ezt sikerült megakadályozni és folyamatosan ellenőrzik a nyílt vizet.
A nagyobb biztonságért a felfújható merülőfal elé még egy további, úgynevezett Tausz-típusú merülőfalat is kihelyeztek a vízügyi szakemberek, emellett vákuumszivattyús eszközök segítségével folyik tovább az olajszármazékok eltávolítása a víz felszínéről.
Szerdára végeznek a legfontosabb mentési munkálatokkal
Az OVF keddi közleménye szerint a legsürgősebb munkák szerdán lezárulnak, és a vízügy munkatársai előkészítették az olajszennyezés helyszínét a kármentesítés hosszadalmas folyamatára.
"Bár a káreseménnyel érintett vízfelszín jelentős részét kollégáink letisztították, a következő 10-12 napra még olajfelitató paplanokkal takarják le, hogy az esetleg még felúszó káros anyagokat is el tudják távolítani. Azokon a sekély területeken ugyanis, ahol az olajszennyeződés kiszorította a vizet és közvetlenül érintkezett a mederrel, számolni kell azzal, hogy a későbbiek során a mederanyagban megkötött olaj felszabadul, és visszaszennyezi a környezetét"
- olvasható a közleményben.
Hozzátették: ezért továbbra is fenntartják a szennyeződés "lehatárolását", valamint őrszolgálatot biztosítanak a mederből még feljövő szennyező anyagok lokalizálására és ártalmatlanítására, hogy ne kerüljenek ki az élővízbe.
Egy szerencsés túlélő Pfeifer Rikárd hal- és természetőr kezében
A mentésbe szinte az egész ország területéről érkeztek vízügyi- és környezetvédelmi szakemberek: a Közép-Duna-völgyi (KDVVIZIG, Budapest), az Észak-dunántúli (ÉDUVIZIG, Győr) és a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (KÖTIVIZIG, Szolnok) munkatársai, az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF, Budapest) koordinálásával végzik a munkát.
Évekre lesz szükség, mire a természet regenerálódik
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság szerint ugyanakkor "a szennyezés előtti viszonyok visszaállítására és a természet regenerálódására még évekre lesz szükség", és bár a kárelhárítási munkák befejezésével a terület a kármentesítésre alkalmas állapotba kerül ugyan, de ez esztétikailag még kifogásolható állapotot, "munkaterületet" jelent.
Sokkal pesszimistábban nyilatkozott a Telexnek Szendőfi Balázs halbiológus, aki szerint az úszóláp helyét nádas foglalhatja el, ami már egy más típusú élőhely lesz.
"Az ősi jelleget el kell engedni"
- mondta a szekember, mivel a sodrási viszonyok nagyon megváltoztak a korábbiakhoz képest.
Szigetszentmiklós melletti Kis-Duna szakaszon körülbelül 2,5 kilométer hosszan követik a partot úszólápok, amiből most egy jó hatvanméteres darabot ki kellett hasítani az olajszennyezés miatt. Szendőfi szerint a főmederből érkező fajok kiszoríthatják az úszóláp fajait, így a lápi pócot.
Szendőfi a lapnak azt is elmondta, hogy nem messze a szennyezett területtől, valaki a munkagépek mozgását kihasználva, a vízügyéhez hasonló mocsárjárót bérelt, amivel aztán jogellenesen elkezdett egy sávot vágni az ingatlana közelében lévő úszólápba, ami minden nyiladékkal csak sérülékenyebbé válik, mintha az olaj nem lenne éppen elég.
10 napja tart a mentés
Mint ismert, december 12-én telefonos lakossági bejelentés érkezett a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóságra arról, hogy Szigetszentmiklóson, a Tebe sor és a Rév sor kereszteződésénél lévő csapadékvíz-csatorna kifolyójánál és a nádasban olajszennyeződés nyomai látszanak. Az önkormányzati kezelésben lévő csatorna a Ráckevei (Soroksári)-Dunába (RSD) torkollik.
A Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság a szennyezés miatt feljelentést tett.
Az óriási munka Pfeifer Rikárd képein is jól látszik. A hal- és természetőri feladatokat ellátó férfi volt az első, aki nyomravezetői díjat is felajánlott:
Log into Facebook
Log into Facebook to start sharing and connecting with your friends, family, and people you know.
Kétmillió forint nyomravezetői díjat ajánlott fel a rendőrség
Természetesen a mentéssel párhuzamosan megkezdődött a nyomozás is: a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) vezetője kétmillió forint nyomravezetői díjat is kitűzött. Az összeg annak fizethető ki, aki a bűncselekmény elkövetésével gyanúsítható személlyel kapcsolatban olyan konkrét információt tud szolgáltatni, amely a nyomozást eredményre vezeti, és az elkövetők azonosítását, felelősségre vonását közvetlenül elősegíti.
A cikk az Ökopolisz Alapítvány támogatásával készült.