Januárban kezdtünk foglalkozni azzal a MOL projekttel, ami szerint a magyar olajipari vállalat földgáz kutat létesítene az Őrségbe, Őriszentpétertől alig pár száz méterre.
A helyi lakosok nem egyszer tiltakoztak az elképzelés ellen. Ők ugyanis - mint mondták - az ökoturstáknak fenntartott vendégházak bevételeiből élnek. Ha azonban ipari termelés kezdődik a környéken, akkor szerintük senki nem fog kirándulni így a bakancsos turisták elmaradnak majd.
Árkon, bokron, szénhidrogénen át
Elsőként írtunk a közvetlenül Őriszentpéter mellé tervezett szénhidrogén kútról, amelyről később több helyi és országos lap is említést tett. Az eset kapcsán helyi lakosok petíciót indítottak, de az önkormányzat is kijelentette: nem látnának szívesen egy újabb ipari létesítményt a település határán. Mind a Galambosszeren lakókkal, mind Őriszentpéter polgármesterével leültünk a beruházás kapcsán - az interjúkat hamarosan közzé is tesszük.
A ma nyilvánosságra került határozat szerint a MOL az eljárás megszüntetését kérte az illetékes kormányhivataltól! Köszönjük nektek, hogy ti is felemeltétek a szavatokat a természetrombolás ellen! - írja friss Facebook-bejegyzésében a Greenpeace Magyarország.
A zöld szervezet bejegyzését így folytatja: A tervek megakadályozása érdekében bírósághoz fordultunk, és többször felhívtuk az olajcég figyelmét, ezt nem fogjuk hagyni! A Magyar Természetvédők Szövetsége- Föld Barátai Magyarországgal közösen állásfoglalást adtunk ki, amiben több mint 110 civil szervezettel együtt követeltük a tervek azonnali leállítását. Emellett felemelte szavát a tervek ellen a Jövő Nemzedékek Szószólója és az érintett Őrségi Nemzeti Park is. Ez jó példa arra, hogy ha összefogunk, akkor egy civil ellenállás meg tudja akadályozni egy hatalmas olajcég káros terveit.
A MOL szerint szó sincs kőolajkútról Őriszentpéternél, a dokumentumok pontatlanul és túl általános fogalmaztak
Kedden délután csatlakoztam fel arra az online háttérbeszélgetésre, amit a sajtó számára szervezett a MOL az Őrségben tervezett új szénhidrogén kút fúrása miatt. Bár a beszélgetésre a média képviselőit hívták meg hivatalosan, azon részt vett az Őrségvédők Civil Társaság és a Greenpeace képviselője is. A tervezett beruházásról lapunk elsőként számolt be, még januárban.
A határozat szerint a MOL “felülvizsgálta a tervezett tevékenységet és nem kívánja az Őri-M-1 jelű mélyfúrást megvalósítani, erre tekintettel kérte az eljárás megszüntetését, továbbá a hiánypótlási felhívásban foglaltak teljesítését visszautasította.”
A civilek a parlamenthez fordulnak, hogy az Alaptörvénnyel összhangban alkosson törvényt, amely megtiltja a nemzeti parki védett természeti területen a fosszilis tüzelőanyagokra vonatkozó új bányászati kutatás és kitermelés megkezdését.