„A nevelőtestület és az igazgató is marad, ha a Pannonhalmi Főapátság átveszi a Győrszentiváni Váci Mihály Általános Iskola fenntartását. Az iskolai hittan-oktatást felmenő rendszerben szerveznék meg. Többek között ez is elhangzott azon az online megtartott pénteki fórumon, amelyen Hardi Titusz, a főapátság oktatási főigazgatója válaszolt a szülők kérdéseire” – írja a Kisalföld.
Kiderül továbbá a cikkből: ahhoz, hogy ténylegesen átvehesse az iskolát Pannonhalma, a szülők legalább felének jóvá kell hagynia. Különben az iskola továbbra is állami fenntartásban marad. Hardi Titusz hangsúlyozta, hogy az intézménynek nagyobb önállóságot biztosítana a főapátság. Bár a fenntartó jelölheti ki az igazgatót, jelezte, hogy nem terveznek változtatást. A tankönyvek továbbra is ingyenesek lennének, de a nevelőtestület dönthetné el, melyiket tartják a legjobbnak. Az iskola nem lesz fizetős a jövőben sem és az étkeztetés rendje, kedvezményei is maradnak.
Hardi Titusz kifejtette: teljes mértékben tiszteletben tartják, hogy a szülők, amikor beíratták a gyermekeiket, nem tudhatták, hogy időközben fenntartóváltás lehet az iskolában. A hitoktatást ezért felmenő rendszerben képzelik el, a jelenlegi diákoknak heti egy órában lenne hittanórájuk és kéthavonta szentmiselátogatás, de ezek sem kötelezőek. Az új beiratkozóknak heti két órában szerveznek hittant, amely helyett választható lesz az etika. A más felekezethez tartozók saját közösségükben gyakorolhatják hitüket – számol be a Kisalföld.
Ez komoly módosulás, hiszen amikor január 20-i riportunkban beszámoltunk az átadás tervéről, Kropfné Knipp Mária intézményvezető a szülőkhöz címzett, a szerzetesrendnek való átadás utáni változásokról szóló levelében még ezt írta: „Ennek szellemében az iskola falain belül oldjuk meg a hitoktatást, amely ökumenikus szemléletű, de minden diákunk számára kötelező. A tanév rendjéből fakadóan kéthavonta egy osztálymisén való részvételt várunk el, illetve a tanév elején évnyitó misén (veni sancte), és a tanév végén hálaadó misén (Te Deum) vesz részt az iskolaközösség. Elvárjuk, hogy a családok fogadják el a mi értékrendünket, a saját szemléletüktől függetlenül legyenek mindenkor lojálisak.”
Átadnák a bencés szerzetesrendnek a győrszentiváni Váci Mihály Általános Iskolát
Birtokunkba jutott egy levél, amelyből kiderül: átadnák a bencés szerzetesrendnek a győrszentiváni Váci Mihály Általános Iskola működtetését. Mint arról Kropfné Knipp Mária intézményvezető levelében beszámolt, tavaly decemberben, valamint idén január 11-én Hardi Titusz, a Pannonhalmi Főapátság oktatási igazgatója felkereste az iskolát, mivel a bencés szerzetesrend 2021. szeptember 1-től visszavenné azt.
Többször is foglalkoztunk a témával, megszólaltattuk a Pedagógus Szakszervezetet, megkérdeztük valamennyi érintettet, a Fidesz-KDNP helyi önkormányzati képviselőjét, Dr. Sik Sándort, sőt Dézsi Csaba András polgármesternél is rákérdeztünk az ügyre a héten közölt interjúban. Ezek szerint a főapátság is hasonlóképpen látja a dolgot, mint ahogy e sorok írója a január 26-i publicisztikájában.
De akkor mi lenne a megoldás? A riportban feltett kérdéseimben benne van egy ilyen lehetőség. Nem lehetne erre olyan megoldást találni, hogy a hitoktatáson, illetve a misén való részvétel csak felmenő rendszerben kötelező? Vagyis, aki a szerzetesrend általi átvételt követően iratkozik be, annak kötelező, az átvételt megelőzően oda járóknak viszont fakultatív? – fejtettem ki.
Egy keresztény szülő mit szólna, ha kötelezővé tennék az Isteni téveszme olvasását?
Múlt héten jelent meg riportom arról, hogy a győrszentiváni Váci Mihály Általános Iskolát átvenné a bencés szerzetesrend. A szülők minderről az intézményvezető által nekik küldött leveléből értesülhettek. Cikkemben igyekeztem minden érintettet megszólaltatni. Az intézményvezetőtől a tankerületen át a Pannonhalmi Főapátság illetékesén keresztül a Pedagógusok Szakszervezetéig. De még a helyi önkormányzati képviselőt is megkerestem.
„Hortobágyi Cirill főapátnak február végéig kell jeleznie a miniszternél a fenntartóváltás szándékát. Amennyiben ezt Kásler Miklós, az EMMI minisztere jóváhagyja, a tankerület szavazást szervez a szülők körében. A váltást legalább a szülők felének jóvá kell hagynia, különben az iskola marad állami fenntartásban” – zárul a Kisalföld cikke.