Dézsi a diáktudósítóknak: Egy jó újságírónak mit kell csinálni? Kérdezni!

Pintér Bence 2022-11-25 17:57:00
Diákújságírókat oktatott a polgármester, aki másfél éve menekül el rendszeresen teljesen egyszerű újságírói kérdések elől.

Csütörtök reggel: Dézsi Csaba András győri polgármester két hónap alatt a negyedik alkalommal tagadja meg, hogy érdemi választ adjon a város közéletére vonatkozó újságírói kérdésekre a GyőrPlusz épülete előtt, pár nappal azután miután lemondta a december elsejére tervezett élő videós interjút.

Csütörtök délután: Dézsi Csaba András győri polgármester diákújságíróknak tart előadást arról, hogy mitől lesz valaki jó újságíró. A következőt mondja:

„Egy jó újságírónak mit kell csinálni? Bátornak lenni, kérdezni, időnként elmondani a véleményét. (...) Akkor lesztek jó újságírók, ha tudtok kérdezni.”

A GyőrPlusz riportjába bevágott részletekben még arról beszélt a polgármester, hogy ő harminc éve újságíró, és azt is megállapítja, hogy milyen jól beszél nyilvánosság előtt. (Azért azt egyébként illene tudnia az orvos/polgármester/újságíró Dézsinek – ha már elmondása szerint 30 éve forgatja a tollat –, hogy mi a különbség az interjú és a riport között. Nem szerencsés rosszul megtanitani az újságíróplántáknak – a szerk.)

Az eseményen beszélt még egyébként Garamvölgyi Imre, a Kisalföld és a GyőrPlusz volt főszerkesztője is, aki tavaly azzal tette le szakmai névjegyét, hogy a GyőrSzol akkori vezetőivel, Szabó Ákossal és Szabó Jenővel interjúzva főleg arról kérdezte őket, hogy mi tévesen arról írtunk, hogy a két vezető rokon; miközben semmi érdemi kérdést nem tett fel nekik a GyőrSzol körüli furcsa ügyekről. Pár hónap múlva mi cikkben fejtettük ki ezeket, a Győr-Szol vezetőit pedig pár hét múlva leváltották.

A fiatal újságírókat bátor kérdezésre ösztökélő polgármester egyébként közérdekű adatigénylésekre nem válaszol, a helyi független sajtót nem hívja sajtótájékoztatóira, levélben feltett kérdésekre nem válaszol, interjút többnyire a saját kommunikációs tanácsadójának adkameránk elől rendszeresen elszalad, és ha valaki kritizálja, vagy kérdést tesz fel neki a város ügyeivel kapcsolatban azt pedig rögtön ellenzéki pártok által fizetett provokátornak nevezi és/vagy letiltja a Facebook-oldaláról.

Az elmúlt másfél évben Dézsi ezekre a kérdésekre nem volt hajlandó egyenes választ adni kameránk előtt:

  • Igaz-e a hír, hogy leállt a győri kukás cég ügyében folytatott nyomozás? (2021. augusztus)
  • Miért nem adja ki a Pannon-Víz Fekete Dávid fideszes képviselő tanácsadói megbízásának részleteit? (2021. augusztus)
  • Miért nem kommunikálták a 2021 májusában elhatárrozott parkolási díjemelést arról szóló cikkünk őszi megjelenéséig? (2021. október)
  • Miért váltották le a Győr-Szol vezetőit pár héttel a Győr-Szolnál tapasztalható anomáliákról szóló cikkünk után? (2021. október)
  • Meddig engedi a Győr-Szol környékén továbbra is garázdálkodni Szabó Jenő és rokonságának cégeit, amelyről akkor megjelent cikkünk szólt? (2022. október, majd két héttel később ismét)
  • Átadja a város a víziközművagyonát ingyen az államnak, vagy sem? (2022. október)
  • Mi alapján állítja, hogy nyugatról finanszírozzák a győrszentiváni civileket? (2022. október)
  • Ki jelölte ki az Ipari Park-bővítés helyét: a város, vagy a kormány? (2022. november)
  • Mit jelent pontosan az, hogy vissza kell vágni január 1-től a buszközlekedést a városban? (2022. november)

Ezzel párhuzamosan a városvezető azt kommunikálja, hogy ő ahova elhívják, oda megy; ha kérdeznek tőle, válaszol; ha pedig vitázni hívják akkor kész vitázni, és általában véve szerinte „nyílt városházát” működtet. Ezzel szemben áll, hogy nem ment el például a kampány alatt a polgármesteri vitára, de a szentiváni civilek által szervezett, ezer főt megmozgató fórumon sem tette tiszteletét.

Szólj hozzá!

Két részletben érkezik a 100 ezer forintos iskolakezdési támogatás, amit nem kell külön igényelni

Az első 50 ezer forintot még a tanévkezdés előtt folyósítja a Magyar Államkincstár, a második részlet novemberben, utalvány formájában érkezik.

Piknik italok: ízek és élmények a szabadban

Ahogy tavaszodik és a nap egyre tovább marad velünk, sokaknak támad kedve kirándulni a természetbe.

Örömhír: tíz éve nem volt ilyen alacsony az infláció Magyarországon

Júliusban mindössze 1,2 százalékkal emelkedtek éves összevetésben a fogyasztói árak, miközben az élelmiszerek ára már csökkent. 

A barokk összes árnyalata és még egy sor kiváló program vár mindenkit ezen a hétvégén Győrben

Középpontban a hagyományőrzés, de lesz Pogány Induló és Majka koncert, jóga szeánsz, “borhajózás” és egy csomó minden más. 

Energiatakarékosság: korábban kezdődik a Győri Audi ETO KC pénteki felkészülési mérkőzése

Az energiaellátás tehermentesítése érdekében másfél órával előrébb hozták a Brest Bretagne Handball elleni találkozó kezdését.

Barokk pompába öltözik a belváros: hétvégén rendezik meg a XXXIII. Győri Barokk Esküvőt

Jubileumi fogadalom megerősítés, történelmi felvonulás, tűzshow és vezetett séták is várják az érdeklődőket augusztus 7–8-án.

Extra: a Vásárcsarnokban nyitja új évadát a Győri Filharmonikus Zenekar

A „Zenélő piac” című különleges koncerttel szeptember 7-én rendhagyó helyszínen találkozhat a közönség a klasszikus zenével.

Átadják a megújult Erzsébet ligeti KRESZ-Parkot Győrben – családi programokkal ünneplik a felújítást

Ügyességi versenyek, KRESZ-kvíz, ingyenes kerékpár- és e-rollerjelölés is várja a családokat augusztus 8-án.

Nőverő szombathelyi férfi ellen emelt vádat az ügyészség

A férfi a nyílt utcán kezdte verni áldozatát.

A rómaiaktól az agyagkatonákig – tárlatvezetések, workshop és közönségtalálkozó várja a látogatókat a győri Rómer Múzeumban

Ingyenes programokkal és különleges kiállításokkal készülnek a hét második felére, a hőségriadó idején ráadásul a Várkazamata – Kőtár is díjmentesen látogatható.

Czunyiné harca a gmail és az önkény ellen - letiltotta a Google a Védvonal levelező fiókját

Nem vicc! A Fidesz maradéka tényleg egy ingyenes e-mail szolgáltatást használt, hogy megvédje a Fidesz maradékát.

Kedden megválaszthatja az Országgyűlés Magyarország új köztársasági elnökét

A TISZA Párt frakciója kezdeményezte az államfőválasztás augusztus 11-re való kitűzését - a kormánypárti jelölt személye ugyanakkor egyelőre nem ismert.

Szakértő a Duna alacsony vízállásáról: a vízlépcső sem csodaszer önmagában, a klímaváltozás miatt új szemléletre van szükség

A BME vízmérnöke szerint a Paksi Atomerőmű helyzetére sem jelentene automatikus megoldást egy új dunai vízlépcső - a jövő vízgazdálkodását pedig már a klímamodellekre kell alapozni.

Megrázó videó Bábolnáról: hajléktalan férfit bántalmaztak és aláztak meg - helyi információink szerint a rendőrség már intézkedik az ügyben

A felvételen egy padon alvó férfit ütnek meg, majd arra kényszerítik, hogy térdre ereszkedve megcsókolja egyikük bakancsát. 

Lakossági fórumon mutatják be a győrszentiváni Kör tér felújításának terveit

Augusztus 6-án a beruházás ütemezéséről és az új kerékpárút építéséről is tájékoztatják az érdeklődőket.

A napokban befejeződik a győri díszkivilágítás lekapcsolása

A város 77 helyszínén zajlik a munkavégzés, a Győr Projekt kezelésében lévő épületek egy részét is érinti az intézkedés.

KÁNIKULA-aktuál: meghosszabbították a hőségriasztást, a következő 48 óra lehet a legkritikusabb az energiaellátás szempontjából, de az utolsó paksi turbina egyelőre kitart

A Védelmi Munkacsoport szerint egyelőre stabil az ország villamosenergia-rendszere, de továbbra is takarékosságra kérik a lakosságot és a nagyfogyasztókat.

Fontos üzenet a hőségriadó idejére: a Győr Applikáció letöltésére biztatja a lakosságot Kósa Roland

Az alpolgármester szerint a rendkívüli kánikula a közműrendszereket is fokozottan terheli, ezért érdemes bekapcsolni a push értesítéseket.