Ötven perc bujkálás után egy kérdésre sem válaszolt érdemben Dézsi Csaba András

Pintér Bence 2022-10-27 13:19:00
Minden kijáratot lefedtünk, nem volt menekvés: a városüzemeltető cég körüli mutyikról kérdeztük a győri polgármestert. Szerinte csak a cégvezetők felelnek a cég működéséért, ő nem.

Két héttel ezelőtti próbálkozásunk után most csütörtökön ismét a GyőrPlusz Média épülete előtt vártuk Dézsi Csaba András győri polgármestert, aki akkor feltehetően egy hátsó kijáraton távozott az épületből, miután a főbejáratnál egy kamerával vártuk.

Most ugyanazt szerettük volna megkérdezni tőle, mint két hete: meddig hagyja, hogy Szabó Jenő Fidesz-KDNP-s képviselő rokonai alvállalkozóként gazdagodjanak a csőd szélén táncoló városüzemeltető cégnél, a Győr-Szolnál? És ezúttal sikerült is, bár érdemi választ nem kaptunk.

A Győr-Szol kapcsán még tavaly írtunk pár érdekes anomáliáról, ami után az egész cégvezetést leváltották, aztán Szabó Jenő mégis visszakerült a céghez ahol azóta is egy sor családtagja dolgozik alvállalkozóként. Ezek közül az egyik cég, a J+L Bau Építőipari és Szolgáltató Kft. kapcsán írtuk meg két hete, hogy 2021-ben nettó 520 millió forint volt az árbevétele úgy, hogy a korábbi években ez az adat rendre 40-70 millió forint körül alakult egyébként. A Győr-Szol mindeközben folyamatos, több százmilliós önkormányzati pénzinjekciókra szorult az elmúlt évben, és még hitelt is kellett felvennie.

Az ötven perces, élőben közvetített várakozást ebben a videóban foglaltuk össze rövidebben:

Ötven perc bujkálás után egy kérdésre sem válaszolt érdemben Dézsi Csaba András

Minden kijáratot lefedtünk, nem volt menekvés: a Győr-Szol körüli mutyikról kérdeztük a győri polgármestert, szerinte csak a cégvezetők felelnek a cég működéséért, ő nem. Ezen felül leginkább személyeskedett.

Ezúttal a hátsó kijáratot is lefedtük: ebben Papp László Tamás volt kollégánk, az Átlátszó és a Magyar Narancs győri tudósítója segített minket. Ez megzavarta a polgármestert, a testőrét és a többieket, akik a múlt heti koreográfiát akarták eljátszani: először elhajtott a polgármesteri Audi – de aztán kiderült, hogy a hátsó bejárat sem szabad, nem sokkal később visszatért. Ekkor húsz perce volt már vége a kétheti rádióinterjúnak.

Újabb fél óra múlva a polgármester kijött az épületből, és úgy csinált, mint akit meglep, hogy ott vagyunk. A következő párbeszéd játszódott le:

  • Pintér Bence: Jó napot polgármester úr, szeretnék kérdezni, azt mondta, hogy minden kérdésre válaszol.
  • Dézsi Csaba András: Üdvözlöm a nézőket. Ez milyen adás?
  • PB: Az Ugytudjuk.hu – ne vicceljünk egymással, polgármester úr pontosan tudja, milyen adás.
  • DCSA: Nem tudtam, hogy ez a Győr összefog című, ön által összegrundolt Facebook-csoport, ahol becsapja az embereket egyébként azzal, hogy az egy független valami...
  • PB: Ne menjünk át személyeskedésbe, sajtókérdések...
  • DCSA: Abszolút nem akarok személyeskedni, megyek tovább, mert dolgozom. Nézzék még a Facebook-profilomat... Miért remeg a keze?
  • PB: Negyven perce fogom ezt a kamerát. Ne menjünk ebbe bele, polgármester úr. Válaszoljon egy kérdése. Tud-e arról, hogy a Győr-Szolnál Szabó Jenő rokonsága gazdagodik alvállalkozóként?
  • DCSA: Nézze, múltkor azt írta, hogy a Szabó-testvérpáros vezeti...
  • PB: Ne menjünk ebbe bele.
  • DCSA: Mibe?
  • PB: Azt írtuk, hogy rokonok, majd utána elsimertük, hogy nem azok.
  • DCSA: Uram, ön nem hagy engem szóhoz jutni.
  • PB: Rendben, akkor várjuk a választ.
  • DCSA: Üdvözlöm a nézőket, minden kérdésre választ kapnak, ha egy újságíró teszi fel. Üdvözlök mindenkit, szép napot, vigyázzanak egyébként, mert köd van, és csúszik az út.
  • PB: Szabó Jenő rokonságának gazdagodásáról kérdezzük...
  • DCSA: Kérdezze meg Szabó Jenőt, ne személyeskedjen.
  • PB: Ön nem felel akkor a városi cégek gazdálkodásá...
  • DCSA: Hagy szóhoz jutni?
  • PB: Engedi, hogy feltegyem a kérdést?
  • DCSA: Tegye fel.
  • PB: Tehát. A város tulajdonában lévő cégek gazdálkodásáért ön nem felel? Nem érdekli, hogy mi folyik ott?
  • DCSA: Mondhatom?
  • PB: Ennyi volt a kérdés.
  • DCSA: Természetesen minden cégért, ami önálló vállalkozás, a cégvezető felel önállóan.
  • PB: És ha önnek tudomására jut információ...
  • DCSA: Beszéljen jogászokkal.
  • PB: ...ami azt jelzi, hogy probléma van...
  • DCSA: Elnézést, egy kérdésről volt szó. Nekem most el kell mennem a bölcsődébe, aztán tízre jön hozzám...
  • PB: ...miért nem foglalkozik vele?
  • DCSA: Ne beszéljen bele.
  • PB: Ez a kérdésem volt, végigmondtam.
  • DCSA: Beszélhetek, vagy nem?
  • PB: Polgármester úr, nem válaszol a kérdésekre, menekül a kérdéseink elől.
  • DCSA: Válaszolok, csak nem hagy szóhoz jutni. Küldjenek egy újságírót, és neki válaszolok.
  • PB: Itt van hátul Papp László Tamás a Magyar Narancstól. Neki válaszol?
  • DCSA: (becsapja az ajtót, elhajt)

Ebből azt hámozzuk ki, hogy a Győr-Szol ügyeiről a polgármester szerint őt nem, csak Prédl Antal Győr-Szol-igazgatót, illetve Szabó Jenőt szabad kérdezni. Alkalomadtán természetesen ezt is megtesszük majd.

Azért mentünk oda ezen a héten is személyesen kérdezni, mert a polgármester közérdekű adatigénylésekre nem válaszol, a helyi független sajtót nem hívja sajtótájékoztatóira, levélben feltett kérdésekre nem válaszol, interjút többnyire a saját kommunikációs tanácsadójának adkameránk elől rendszeresen elszalad, és ha valaki kritizálja, azt pedig rögtön ellenzéki pártok által fizetett provokátornak nevezi és/vagy letiltja a Facebook-oldaláról. Ezzel párhuzamosan azt kommunikálja, hogy ő ahova elhívják, oda megy; ha kérdeznek tőle, válaszol; ha pedig vitázni hívják akkor kész vitázni, és általában véve szerinte „nyílt városházát” működtet.

Iratkozz fel te is a Győr filter nélkül hírlevélre! A Befejezetlen Győr nevű TikTok-oldalunkra pedig itt lehet feliratkozni.

Szólj hozzá!

Utazóágyak: Miért fontos a megfelelő választás?

Az utazóágy kiválasztása rendkívül lényeges, hiszen a gyermek alvásának minősége közvetlen hatással van pihenésére és egészségére.

Dunántúlon fosztogatott a bűnbanda - letöltendő szabadságvesztést kért rájuk az ügyészség

A 9 tagú galeri 19 ingatlanba tört be, több tíz milliós kárt okozva ezzel. 

Ők a Győr 01 választókerület tiszás jelölt-jelöltjei

Bóka Zsolt, Diószegi Judit és Markó Tímea szállnak ringbe. Fideszes kihívó még mindig nincs. 

Fedezd fel a rejtett fehérjeforrásokat

A táplálkozásban a fehérjék fontos szerepet játszanak.

Ők indulnak a Tisza végső jelöltségéért Csornán

Bóna Szabolcs, Kovács-Rosta Krisztina, Puskás György.

Közülük kerül majd ki a Tisza Párt jelöltje Mosonmagyaróváron

Kapolka Judit, Molnár Ferenc és Porpáczi Krisztina indulnak a régióban.

Pintér Bence: Sok sikert kívánok Diószegi Juditnak!

Megszólalt a győri polgármester a tiszás jelölt-jelöltek kapcsán.

Győrben is közeleg a pályaválasztás 

Nyitott kapukkal és interaktív programokkal várják a diákokat a középiskolák.

Befutottak a Vas 03-as választókerület tiszás jelölt-jelöltjei is

Adelwöhrer Beáta, Horváth Nándor Zsolt, és Szabó László indulnak a versenybe.

Megnevezte a Tisza a szombathelyi jelölt-jelölteket

Zsálek Judit, Rápli Róbert, Csiszár Zsófia Judit verseng egymással.

Hogyan válaszd ki a tökéletes sportcipőt teremfocihoz?

A sportcipő választás jelentőségteljesebb egy focirajongó számára, mint azt elsőre hinnéd.

Egy nehéz nap reggelén 11 pontos vállalkozói könnyítő csomagot jelentett be Orbán Viktor

Többek között fél évvel eltolják az üzemanyagok jövedéki adóemelését is.