Hamarosan elég furcsa megoldással, a telefonra tüsszentéssel lehetne szűrni a koronavírust. Legalábbis ezt állítja egy amerikai tech cég, amelyik éppen olyan szenzorokon dolgozik, amelyek hatvan másodperc alatt kimutathatják a vírus jelenlétét. A szenzorokat viszonylag olcsón, nagyjából 18 ezer forinttért dobnák piacra, amivel felvehetné a versenyt a tradicionális tesztekkel is a találmány.
A Utahi Egyetem egyik professzora, egyben a projekt vezetője is, Massood Tabib-Azar azt mondja, hogy a találmányuk a jövőben nagy szerepet fog játszani a járvány követésében. A ketyerét még a szúnyogok által terjesztett zika vírus megjelenésekor találták ki, 2016-ban. Akkoriban azokat az embereket célozták vele, akik sokat utaznak, így ki voltak téve a vírusnak.
Helyette most azonban olyan programot írnak a szakértők, amely a koronavírust ismerné fel az emberek tüsszentésében. A szerkezet, ha elkészül, alig néhány centis lesz, és bluetooth-on keresztül fog kommunikálni a telefonunkal. Tabib-Azar szerint azonban nem csak a tüsszentésből, hanem a leheletből és a köhögésből is ki tudják majd vele mutatni a vírus jelenlétét.
A felhasználóknak csak annyi dolguk lesz, hogy az eszközt bedugják a telefonjuk töltőcsatalkozójába, elindítják a hozzá tartozó appot, majd valahogyan ráköhögnek a szenzorra. A találmány ezután akár 60 másodperc alatt is elkészíti a tesztet. A szerkezet eztán egy kis elektromos töltéssel fertőtleníti magát, így a teszt többször is használható lesz.
Tabib-Azar szerint a találmányukat igen könnyen és olcsón lehet majd sokszorosítani, így akár minden emberhez kerülhet belőle. Közben már az amerikai járványüggyel is együt dolgoznak, azt akarják elérni, hogy az eredményeket a telefonok automatikusan tovább küldjék a laboroknak, valamint azt, hogy a pozitív teszteket valós időben, térképen is megjeleníthessék majd.
A professzor szerint a készülék már csak azért is jobb, mint a jelenlegi tesztek, mert azok nagyon kellemetlenek, a torok és az orr nyálkahártyáiból kell hozzá mintát venni, amelyet nem igazán tolerálnak a betegek. Amerikában egyébként nagy problémát jelent a tesztek hiánya, Tabib-Azar szerint a ketyeréjük ezt egy csapásra megváltoztatná majd.
Forrás: Metro