Munkájuk megismertetésére külön Facebook-oldalt is létrehoztak. Beszámolójuk szerint templombelsőben három helyen is kutattak, így a főszentély északi és déli oldalán, a főhajó délkeleti részén és a déli toronyaljban.
Megkezdődött a jáki templom felújítása
A templom melletti út maradványai már a középkori katonai térképeken is szerepeltek, Körmend irányába haladhatott itt a hadsereg - mutatta be Sarkadi Márton a feltárás egy részletét V. Németh Zsolt (Fidesz-KDNP) országgyűlési képviselőnek. A felújítás során azt remélték, hogy a Szent Jakab kápolna külső részén még több emléket fel tudnak majd tárni, azonban a természeti változások ezt már nem tették lehetővé.
Két és fél méter mélyen találták meg az alapozást
A főszentély nagy részét a 18. századi, dongaboltozatos apáti kripta foglalja el, így itt csak korlátozott helyen kutathattak a s. A szelvényben a szentélyfal alapozásának alja igen mélyen, a padlószinttől számított – 255 cm-en volt megfigyelhető.
A főhajó délkeleti részén megtalálták a tavalyi tervásatás során már dokumentált, a Szent György-templomnál korábbi, észak-déli irányú falszakasz folytatását, amit azonban egy újkori beásás roncsolt. Ugyanitt megfigyelték a barokk szószék alapozását, amelyet másodlagosan felhasznált kváderkövekből építettek.
Log into Facebook
Log into Facebook to start sharing and connecting with your friends, family, and people you know.
Férfi és csecsemő sírját is megtalálták
A déli toronyaljban feltárták egy súlyos kőlapokkal lefedett, belül vakolt, koponyafülkés, láb felé többszörösen szűkülő téglasírt, amelyben egy felnőtt (valószínűleg férfi) és egy csecsemő nyugodott. A bolygatott sírban mellékletet nem találtak.
A 2019-ben a déli toronyaljtól keletre nyitott szelvényben egy, nem a mai templomhoz tartozó délkeleti falsarkot tártak fel. A falsarokhoz tartozó nyugat-keleti irányú szakasz is folytatódik a toronyaljban, azonban egy jókora beásás roncsolja. Szintén a templomnál korábbi a karzatfeljáró előtt található észak-déli irányú falszakasz, amely hasonló szerkezetű, mint a tavaly megfigyelt épületsarok.
Kerámiák, érmék, ólomüvek és puskagolyók és még egy 1899-es 2 filléres is előkerült
A templombelsőben nagy mennyiségű szórvány embercsont és őskori, valamint 13-19. századi kerámia mellett több későközépkori ezüst érme, ólomüveg és ablakszem töredékek, gyöngyszem, ólom puskagolyók, bronz csat és a templom átalakításairól tanúskodó kőfaragvány-töredékek mellett a 19-20. század fordulóján történt nagy restaurálás tárgyi emlékei – vas véső, 1899-es 2 fillér – is előkerültek.
Az ásatást követően a feltárt szelvényeket visszatemették a régészek, a templombelsőben pedig 2021-ben folytatódik a tervásatás.
Az ásatással egy időben tart a templom, a Szent Jakab kápolna, az apáti ház, és az apátság egykori gazdasági épületeinek felújítása is. A legnagyobb gondot a talajvíz és a párásodás jelenti, amelyek folyamatosan roncsolják a falakat és a freskókat. A beruházás kétmilliárd forintos költségét állami támogatásból fedezik.
Kattintás után a templom felújításáról készített nyári galérinkákat is megtekintheti: