A megemelt építményadó mellett az eladatlan készletek is sújtják a történelmi borvidék szőlőtermelőit, akik jobb belátásra bírnák az érzéketlen városvezetést - írja a Népszava.
Az eredetvédett soproni történelmi borvidék, a kétezer éves monokultúra sajátsága, hogy a szőlősgazda a pincét nem lankára, hegyoldalra, hanem a városban a háza alá építette, mert így azt nagyobb biztonságban tudta. A termelők a rég megszerzett kiváltság előnyeit az építményadó bevezetéséig élvezhették. Azóta viszont az egyre magasabb adó miatt dühösek, méghozzá annyira, hogy a szervezett tiltakozás lehetőségét is kilátásba helyezték.
A tagságot már kezdetben is bosszantotta az építményadó, amit egymás közt csak pinceadónak nevezünk, mert a borásznak ugyanakkora területen jóval kisebb a haszna, mint annak, aki például a kiskereskedelemben, a vendéglátásban, vagy a szolgáltatóiparban vállalkozó
- mondta Farkas Lajos, a Sopron Fertőmenti Hegyközség elnöke.
Szerinte a bortermelők a nyereségükhöz képest túl sok ingatlanadót fizetnek, mivel rendkívül nagy a helyigényük. Az adófajtát az önkormányzat idén ismét emelete, most 1100 forint négyzetméterenként, így a borászatok egyébként is magas költsége tovább nőtt.
Azt mondta, a városvezetés érzéketlen arra, hogy a helyi szőlészek és borászok évek óta súlyos gondokkal küszködnek. Az elmúlt évben például a szőlő kilóját mindössze 50-60 forintért, az önköltség feléért tudták csak eladni.