Az operatív törzs december elsejei tájékoztatóján György István államtitkár ismertette a „célzott tesztelésnek” nevezett akcióban begyűjtött adatokat – már amit megtudhattunk belőlük - írja a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete. Ma az alábbi adatokat tették közkinccsé:
10 ezer helyszínen 181 506 tesztre került sor. A fertőzöttek aránya az államtitkár értékelése szerint szerencsére alacsony (2.4%), majd közölte, hogy ez a teljes létszámra vetítve 1.66% – ami a nemrég Szlovákiában és Bajorországban mért adatokhoz hasonlíthatóan alacsony szám. Ezeket az adatokat olvasta végül fel:
- Bölcsödék: 79%-os részvétel, 11 113 teszt, 195 pozitív, 1.8%-os átfertőzöttség.
- Óvodák: 74%-os részvétel, 34 964 teszt, 811 pozitív, 2.3%-os átfertőzöttség.
- Általános iskolák: 73%-os részvétel, 95 102 teszt, 2 170 pozitív, 2.3%-os átfertőzöttség.
- Szociális intézmények: 24 352 teszt, 911 pozitív, 3.73%.
- Szakképzés: 64%, 5 653 teszt, 146 pozitív, 2.6%.
- Egészségügy: 10 222 teszt, 1.96% a pozitív tesztek aránya.
György többször is hangot adott csalódottságának, amiért kevesen vettek részt az – egyébként önkéntes – tesztelésben. Csakhogy a PDSZ tisztában van azzal, hogy miért ilyen alacsony a részvételi arány. Egyrészt sok technikai dolgozó panaszolta, hogy nem kerülhetett rájuk sor, mert – érthetetlen módon – intézményükben csak a pedagógusokat tesztelték. A másik ok már jóval súlyosabb probléma: hónapok óta kérik a kormányt, hogy egyszerűsítse a foglalkozási megbetegedésért járó 100%-os táppénz igénylésének módját, hogy az, aki megbetegszik, azonnal megkaphassa. Ez a mai napig nem történt meg.
A PDSZ szerint 100%-os táppénzre menni lehetetlen küldetés
„Jó lenne, ha a kormány végre megértené: tartalékai végén jár a társadalom, nem csoda, hogy nem tudják megengedni maguknak a családok, hogy hetekig, hónapokig 60%-os táppénzen üljön valaki a karanténban, vagy betegállományban. Ez az elsődleges oka az alacsony részvételnek"
- hangsúlyozza a szakszervezet.
Emellett fontos hozzátenni, hogy akik karanténban vagy betegállományban vannak, szintén nem jelentek meg a tesztelésen.
„Azaz a kormány által közölt adatok egyáltalán nem adnak felvilágosítást arról, hogy ténylegesen hogy alakul a fertőzöttek aránya az intézményekben – hiszen nem közlik, hogy hányan vannak a betegek, a karanténban lévők, ezeket a most közölt számokhoz hozzá sem adják."
Több száz, a PDSZ-hez érkezett üzenet tanúskodik arról, hogy túlnyomó részt nem történt semmilyen intézkedés az intézményekben, amikor pozitív teszteredmény született azon túl, hogy hazaküldték a fertőzött kollégát.
Szintén felmerül a kérdés, hogy a kormány miért nem ad konkrét adatokat arról, hogy a letesztelt intézmények közül hány helyen találtak fertőzött személyeket. Ugyanis ez lenne az az adat, együtt a karanténban, betegállományban lévő kollégák intézményeivel, ami világosan leírná a valós helyzetet. Azt, hogy mennyire elterjedt valójában a vírus az intézményekben.
A tény, hogy a legtöbb helyen semmilyen lényegi járványügyi intézkedés nem történik a pozitív kollégák hazaküldésén kívül, azt jelzi előre, hogy a helyzet rohamosan romlani fog – és a tényleges fertőzöttség a jelenleginél is lényegesen magasabb lesz. A szám, akármi is legyen az valójában, valós intézkedések nélkül akár ötnaponta duplázódhat, így egészen gyorsan súlyosbodhat a helyzet addig, amikor már végképp nem lehet kezelni a problémát.
A jelenlegi helyzetben a PDSZ a következőket javasolja:
- A kormány haladéktalanul rendelje el a téli szünetet mostantól annak eredetileg tervezet végéig, azaz január 4-ig.
- Az így kiesett napokat nagyjából két hetet június 16-ától 30-áig lehet bepótolni.
A fenti módon, a szünet napjainak átszervezésével azonnal és hatékonyan csökkenthető a mostani, egyre kockázatosabb téli időszakban a kontaktusok száma – ezzel hatékonyan csökkenthető a vírus terjedése.
Fotó: MTI