Az elmúlt hetekben a város sok részén lehetett érezni a szeszgyár jellegzetes szagát, sokan panaszkodtak, erről pedig be is számoltunk – megkérdeztük a szeszgyárat, aztán utánamentünk annak, hogy mérhető-e a bűzhatás. Mind a szeszgyár vezetője, mind a város jegyzője azt állította ugyanis, hogy a szag nem mérhető, kiderült azonban, hogy ez nem igaz.
Később aztán Dézsi Csaba András polgármester (Fidesz) arról beszélt a Győr+ Rádiónak, hogy „konkrét lépések lesznek a szeszgyár ügyében”, ennek pedig tegnap este meg is lett a foganatja: tárgyalt a polgármester, a Pannon-Víz vezérigazgatója, Rácz Attila, a Győr-Szol igaztatóságának elnöke, Endrődi Péter, valamint a szeszgyár igazgatója, Kolos Gábor, és műszaki igazgatója, Hájos László.
Mégiscsak mérhetőek a szagok? - folytatjuk a győri szeszgyári témát
A múlt héten részletesen foglalkoztunk a győri szeszgyárból jövő, a lakosság által is jelzett szagokkal. A gyárban kerestük fel a cég vezérigazgatóját, illetve a műszaki igazgatót. Akik elmondták: teljesen szagmentessé nem tudják tenni a gyártási folyamatot, de jó néhány intézkedést hoztak a szaghatás csökkentése érdekében.
A polgármester szerint az erősebb szaghatásnak több oka is lehet, de mindegyikre találtak megoldást.
Az egyik ok az, hogy négyhetente végeznek tisztító mosást a vinaszlepárlóban, ekkor kerülhet a csatornarendszerbe a tárolóból olyan anyag, aminek kellemetlen a szaga. „Ezt a következő alkalomtól a Pannon-Víz Zrt. zárt rendszerű tartálykocsival elszállítja” – írta a polgármester.
A mindennapos technológia pedig egy állandó élesztőjellegű szagot okoz, amit – és itt átadjuk a szót a polgármesternek: „megállapodásunk értelmében legkésőbb 2021 tavaszig egy az erjesztőbe beépítendő vizes gázmosó szerkezet segítségével a gyár beruházásában megszüntetnek”. Emellett pedig a cég elkészítteti a környék szagtérképét ötven ponton vett szagminta segítségével, ami a szakembereknek további támpontot ad a megoldandó feladatokhoz.