Ha te külföldi sportoló vagy, gyorsabban jutsz át a határon, mint egy külföldön élő magyar

Bazsó Bálint 2020-08-31 16:53:00
Szeptember 1-jével radikálisan megváltozik az életünk. A határokat lezárják, a hazatérőkre hosszú karantén vagy tesztelés vár, ugyanakkor vannak kivételek. Mert mindig vannak kivételek.

Az országba - alapszabály szerint - külföldi állampolgár nem léphet be, emellett a magyar állampolgárok számára is szigorú szabályok lesznek érvényesek holnaptól. A tavaszihoz képest óriási különbség, hogy mostantól csak a Magyarországon készült PCR-teszteket fogadják el, a külföldieket - később látunk kivételt - nem.

A hazatérő magyarok belépésük során egészségügyi vizsgálaton esnek át - amit, mint írják: "tűrni kötelesek". Fertőzés gyanúja esetén hatósági házi karantént rendelnek el. Ez alól felmentést két, öt napon belül, legalább 48 óra különbséggel elvégzett negatív PCR-teszt adhat.

A külföldi állampolgárok beutazása kapcsán számos kivételt is megfogalmaznak a kormányhatározatban. Így "a  rendőri szerv engedélyezheti a  beutazást", ha a kérelmező igazolja, hogy a belépés célja 

  • bírósági vagy hatósági eljárás,
  • üzleti ügy,
  • egészségügyi ellátás igénybevétele,
  • felsőoktatás,
  • fuvarozás
  • családi eseményen való részvétel,
  • hozzátartozó gondozása, ápolása, valamint 

"A kiemelt jelentőségű, nemzetközi vonatkozású sport-, kulturális, illetve egyházi rendezvényen történő részvétel"

Ez utóbbit nyilván a szeptember 24-i, Puskás Arénában megrendezésre kerülő Európai Szuperkupa-döntő indokolta. A jelenlegi tervek szerint a meccsre mintegy 20 ezer szurkoló mehet be, köztük hatezer külföldi.

Hogy a meccset gördülékenyen meg lehessen rendezni, a kormány döntése értelmében a hozzánk érkező külföldi sportolóknak elegendő öt napon belül elvégzett két PCR-teszt negatív eredményét felmutatni, vagyis nekik nem szükséges Magyarországon elvégezni az ominózus tesztet.

Mi lesz veletek ingázók?

A kormányrendelet részletesen foglalkozik az ingázókkal is.  Eszerint a szomszédos országok állampolgárai legfeljebb 24 órára, korlátozás nélkül beléphetnek az országba, akkor, ha nem hagyják el a határ 30 kilométeres körzetét. 

Ugyanez vonatkozik a Magyarországon élő, ingázó magyar állampolgárokra is:

"A meghatározott országgal szomszédos, Magyarország területének az államhatárvonaltól számított 30 kilométeres sávján belül élő magyar állampolgárok a szomszédos ország területéről visszatérve korlátozás nélkül beléphetnek, ha külföldi tartózkodásuk időtartama nem haladta meg a 24 órát, és a szomszédos országban az államhatártól számított legfeljebb 30 kilométeres sávot nem hagyták el"

Akit részletesebben is érdekel a kormányhatározat, itt böngészhet benne kedvére.

Az ingázók kapcsán érdeklődtünk a külügyminisztériumtól, hogy az ingázók kapcsán egyeztettek-e már a szomszédos országokkal, illetve van-e tudomásuk arról, hogy a szomszédos országok milyen jellegű korlátozásokat terveznek.

Emellett azt is szerettük volna megtudni, hogy a szomszédos országokban, de a 30 kilométeres körzeten kívül dolgozó magyar állampolgárokra is ugyanolyan karanténszabályozás vonatkozik, mint a külföldről hazatérőkre, valamint a következő időszakban tervezik-e a 30 kilométeres körzet kiszélesítését.

A minisztérium válaszát természetesen közöljük majd.

Ausztria, Csehország és Szlovákia egyelőre kivár

Ausztria, Csehország és Szlovákia el kívánja kerülni a határok lezárását a koronavírus-fertőzöttek számának növekedése ellenére - közölte a három ország házelnöke.

Wolfgang Sobotka, az osztrák, Boris Kollár, a szlovák és Radek Vondrácek, a cseh törvényhozás elnöke vasárnap találkozott az alsó-ausztriai Grafenegg kastélyában.
    
A találkozó után Boris Kollár közölte, hogy megvitatták ezt a kérdést, és a határok lezárása az utolsó intézkedés, amelyet meg kívánnak hozni - jelentette a TASR szlovák hírügynökség. Kollár biztosította osztrák tárgyalópartnerét, hogy a szlovák ápolók a jövőben korlátozás nélkül utazhatnak Ausztriába.
    
Wolfgang Sobotka nagyra értékelte a három ország együttműködését, és hangsúlyozta, hogy a SARS-CoV-2 nevű koronavírus okozta Covid-19-betegség elleni sikeres harchoz szükség van a rendszeres egyeztetésre.

Szólj hozzá!

Bő egy év telt el és még mindig folyik a nyomozás a csepregi önkormányzatnál felmerült sikkasztás ügyében

Információink szerint ez eljárást egyszer már megszüntették, majd nemrég újranyitották. Ezt azonban sem a rendőrség, sem az ügyészség nem erősítette meg.

Fideszes delegálttal töltötték fel Sárváron az egyik megüresedett bizottsági helyet

Továbbra sem tükrözi a választási eredményt a bizottsági helyek elosztása.

Megrongálta a csatornát egy figyelmetlen sofőr Győrben

A rendőrség a lakosság segítségét kéri. 

Államosítják a Haladás Sportkomplexumot

Lényegében eddig is az államé volt, de most kiiktatják az állami céget is.

Vereséggel tért vissza Európába az ETO FC

Nem jött össze a bravúr Jerevánban.

Elhalasztják a hétvégi Balaton-átúszást

Jöhet zivatar és szaharai por is.

Magyar konzulok segítik a szurkolókat a nemzetközi kupameccseken 

Cipruson és Örményországban is lesz magyar jelenlét.

Így ömlik a magyar pénz Ukrajnába

Most épp áram formájában.

Hogyan ápold tudatosan a hajadat egész évben?

Vajon mennyire befolyásolja a mindennapi megjelenésedet a hajad ápoltsága? Az évszakok változása új kihívások elé állítja a hajunkat, ezért fontos, hogy mindig a megfelelő megoldásokat válasszuk.

Ingyen vizet oszt a MÁV-csoport a hőség miatt

Harmadfokú riasztás van érvényben.

Elvesztették a világbajnoki döntőt a magyar pólós lányok

A görögök végig vezetve értek fel a csúcsra.

Breaking news: Győrben járt Fekete Dávid!

Vidéki körútját szakította meg a politikus.

Mi ez hagymás bab? Nem, krumplis hal!

Könnyű nyári recept a Szigetközből.