Néhány hete írtunk először a Kőszegi-hegységre tervezett erdészeti feltáróútról. A beruházással a Szombathelyi Erdészeti Zrt. szeretne egy új utat építtetni a kivágott fák elszállításához, ami a hatástanulmány szerint a Meszes-völgyön át lenne a legkézenfekvőbb.
A témában igyekszünk minden felet megszólítani. Van, akitől kapunk megfelelő információkat, de akad, aki nem válaszol a feltett kérdéseinkre.
A jelenlegi vezetés, és Kőszeg vezetése jobboldali. Már a Huber alatti vezetés is teljesen jobboldali volt, ami egyébként nem lenne baj, de elégedetlen voltam azzal, hogy sok dolognál, javaslatnál egyáltalán nem vették figyelembe sem a testület véleményét, sem a civil szervezetek, sem a lakosság álláspontját. Ugyan látszólag tartották a kapcsolatot az itt élőkkel, de ellenvéleményt már akkor sem lehetett megfogalmazni velük szemben.
- mondta a beszélgetés alatt Gódor József, az MSZP egykori kőszegi elnöke, és korábbi önkormányzati képviselő.
Gyakorlatilag nem állnak szóba az emberekkel. És ez ellen akkor is kikelnék, ha azonos lenne a városvezetőkkel a véleményem. Pedig a képviselőknek az emberekkel tudnia kéne szót érteni. Most viszont nem érvényesül az emberek képviselete.
Gódor szerint az egész országban ez megy, hiszen kiment a politikai divatból a kisemberek meghallgatása.
Az én generációmból már kevesen élnek Kőszegen. 1956-ban a férfiak jó része nyugatra ment, és rengeteg hölgy volt szabad, akik a katonák közül válogattak. '56-tól '58-ig az oroszok őrizték a határt, aztán elkezdték hozni a magyar katonákat és tiszteket, a zömét '61-'62 körül. Én is itt teljesítettem szolgálatot, még az előző rendszerben.
Ez az erdő korábban Kőszeg város tulajdona volt, de a használata mindig nehézkesen alakult, hiszen körülményes volt a régi rendszerben feljárni. Így többnyire még fent a hegyen laktak az erdészek is.
A ma már nyugdíjas Gódor azt mondja, hogy a népemlékezet szerint a magyarok egykoron nem igazán értettek az erdőműveléshez. Mária Terézia ezt felismerve hozta ide a stájer erdészeket, és ők tanítottak meg a magyar erdészeket az egyszerű kitermelés helyett az erdőművelésre.
A Meszes-völgybe tervezett erdészeti út kapcsán azt kifogásolja, hogy a lakókkal lényegében nem történt ezidáig egyeztetés.
Akár a régi SZ-100-as határnyomvonalon is ki lehetne alakítani az utat, az Andalgó felé. Ez hiába lenne most drágább megoldás, már rövid távon is jobban megérné, mint a priorizált Meszes-völgyi. Ugyanis itt pillanatok alatt minden utat tönkretennének a teherautók.
- mondta.
Ha rajtam múlna - és tudom, egy aláírásnyi beleszólásom van -, én csak ezt az útvonalat támogatnám. De sajnos a vezetőinkben is megvan az a jobbágyi félelem, ami sokakban.
Már az interjú elkészülte után Ágh Péter azt nyilatkozta, hogy támogatja az esetleges egyeztetéseket, de előbb várjuk meg, milyen vélemények érkeznek e-mailen. Rá egy napra pedig kiderült, hogy mégis lesz közmeghallgatás a tervezett erdészeti út kapcsán.