„Már az idén teszünk apróbb lépéseket, de az átfogóbb átszervezésekre, változtatásokra várhatóan a jövő évben kerülhet sor” – nyilatkozta a GyőrPlusznak Endrődi Péter, a győri polgármester kabinetfőnöke, a Győri Térségfejlesztési és Projektmenedzsment Kft. vezetője, aki azután lett a Győr-Szol igazgatóságának vezetője, hogy Sági Géza távozott.
Cégvezetőt egyelőre nem választottak, hanem egy stratégiai igazgató irányítása alatt átvilágítják a céget. Erről Endrődi elmondta: „Hiteles jövőképet csak biztos ismeretek birtokában lehet megrajzolni. Ezért kezdeményeztem, hogy egy pályázati úton kiválasztott külső társasággal a cég gazdasági, jogi és műszaki állapotát világítsuk át. (...) Azt gondolom, hogy hiteles irányt szabni csak akkor lehet, ha előtte objektíven meghatározzuk, hol tartunk most, mik a valódi alapok. Szükség van egy olyan műszaki leltárra is, amelyik megalapozza a jövőbeni technikai fejlesztési terveit.”
Ennek keretében az ingatlanvagyont is átvizsgálják, ami ugyan nagy, de ezeknek egy jelentős része rossz állapotban van, és el kell dönteni, mihez kezdjen vele a cég.
A kabinetfőnök elmondta: nem tapasztal ellenállást, vagy bizalmatlanságot, ami abból is fakadhat, hogy évekig ő is itt dolgozott, tehát ismeri a céget – Endrődi volt ugyebár a Győr+ Média vezérigazgatója, mielőtt Dézsi Csaba András polgármester kabinetfőnökké választotta volna.
Endrődi szerint a GYHG-t azért kellett kivenni a cégből, mert nem volt átlátható, hogy mire és mennyit költ a cég, ami a leggyengébb láncszem volt a konzorciumban. „Azt érzékeltük, hogy egyre szemetesebb a város. Jogszabályváltozások is történtek, alapvetően módosult az országos gyakorlat. A Győr-Szolnak, mint cégnek ez a tevékenység volt a leggyengébb láncszeme. Ráadásul egy olyan bonyolult konstrukcióban végezték a munkát, hogy senki nem látta át, valójában mi, mennyibe kerül, s miért, ki a felelős” – mondta az igazgatóság elnöke. A legerősebb láncszem pedig Endrődi szerint a távhőszolgáltatás.
A Győr-Szol főkönyvelője: „Ekkora hiányt már nem lehet kigazdálkodni"
A Gazdasági és Tulajdonosi Bizottság üléseinek jegyzőkönyveiből kiderül: a járvány miatt 166 milliót, a győri hulladékkezelő átadásán pedig 147 millió forintot bukott a Győr-Szol, ami csak úgy tudta kibekkelni a járvány miatt kieső bevételeket, hogy augusztusig csúsztatta az év elejére beígért béremelést. 202 millió forintos a hiány, amit meg kéne oldani év végéig.
Endrődi beszélt arról is, hogy az elmúlt években a cég összességében nyereséges volt, és hogy városüzemeltetésre 1300 millió forintot költ a város. Mint nemrég megírtuk: a jelenlegi állapot szerint idén a járvány, illetve a GYHG eladása miatt a veszteség termelése felé halad a Győr-Szol: a cég főkönyvelője Gazdasági és Tulajdonosi Bizottság ülésén arról beszélt, hogy a hiányzó 202 millió forintot nem tudja saját forrásai közül kigazdálkodni a cég.
A kabinetfőnök-igazgatósági elnök arról is beszélt: nem összeférhetetlenség, hanem lehetőség, hogy immár egyszerre három pozíciót tölt be a városvezetésben: „Én úgy képzelem el a fontosabb, stratégiai igazgatósági üléseket, hogy a város vezetői tulajdonosként legyenek jelen, éppúgy, mint a Győr-Szol szakmai irányítói. Fogalmazza meg igényeit a tulajdonos, a szakemberek pedig mondják el, hogy ezt miként lehet megvalósítani.”